سود اندک صنایع دستی برای زنان روستایی تاسف‌آور است

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده گفت: زنان روستایی در شرایط سخت عرضه محصولات صنایع دستی هستند اما سود بسیار اندکی از آن می‎برند که تأسف‌برانگیز است.
به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، شهین‌دخت مولاوردی شامگاه سه‎شنبه در نشستی با هنرمندان و فرهیختگان استان زنجان با اشاره به اینکه استان زنجان به حق پایتخت شور و شعور حسینی است، اظهار کرد: میزبانی گرم مردم استان زنجان مثال زدنی است.
وی ضمن گرامیداشت سالروز میلاد معمار کبیر انقلاب اسلامی ایران، با اشاره به اینکه امام خمینی(ره) در بازیابی هویت زن مسلمان نقش بسیار مهمی داشت، تصریح کرد: همچنین ایشان الگوی سومی پیش روی زنان گذاشتند که نشان می‎داد، جامعه میانه‎ای با افراط و تفریط ندارد.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه نمایشگاه «بانوی بهار» زنجان عطر و بوی نوروز را نشان می‎داد، اضافه کرد: هنرمندان و بانوان شرکت کننده در این نمایشگاه، بهار را به خوبی به تصویر کشیده بودند.
مولاوردی با تاکید بر اینکه این نمایشگاه نمونه‎ای از هنر و توانمندی‎های بانوان و البته ظرفیت‎های استان زنجان را به نمایش گذاشته است، یادآور شد: وجود پارک بانوان هم یک ظرفیت بزرگی در استان محسوب می‎شود و امیدوار هستیم توسعه یافته و به یک الگویی در سراسر کشور تبدیل شود.
وی با اشاره به اینکه در بسیاری از استان‎ها جای پارک بانوان خالی است و بانوان نیازمند یک فضایی این چنینی هستند، افزود: احداث این پارک یکی از مطالبات جدی بوده و در سفرها نیز مطرح شده است.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به اینکه موضوع غرفه و فروش محصولات صنایع دستی به عنوان یک حلقه مفقوده در کشور مطرح بوده و در این راستا ضعف‌هایی وجود دارد، اظهار کرد: البته پیگیری‎هایی در زمینه بازاریابی در حوزه محصولات صنایع دستی در دستور کار قرار گرفته است.
مولاوردی با بیان اینکه با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تفاهم‎نامه‎ای منعقد شده است، ادامه داد: بر اساس آن، ۳۱ بازارچه فروش محصولات صنایع دستی در ۳۱ استان کشور راه‎اندازی خواهد شد.
وی با اشاره به آغاز ایجاد بازارچه‎های فروش محصولات صنایع دستی در استان‎ها، ابراز داشت: امیدوار هستیم، تا پایان دولت یازدهم، این بازارچه‎ها در همه استان‎ها راه‎اندازی شود.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با تاکید بر اینکه عرضه محصولات صنایع دستی به صورت منطقه‎ای و بین‎المللی از دیگر برنامه‎ها محسوب می‎شود، خاطر نشان کرد: با برندسازی و استانداردسازی محصولات می‎توان بازارهای خوبی برای محصولات شناسایی کرد که این موضوع نیز در دستور کار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قرار دارد.
مولاوردی با بیان اینکه زنان روستایی فعال در حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی در شرایط سختی این محصولات را تولید و عرضه می‎کنند، اظهار کرد: این در حالی است که بهره اندکی از کار خود برده و بیشترین سود نصیب واسطه‎ها می‎شود که تاسف‎برانگیز است.

نظر دهید