صنایع دستی باید نگاهی رو به آینده داشته باشد

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور در آخرین نشست خود با هنرمندان صنایع دستی برلزوم نوآوری و نگاه نو و رو به آینده در صنایع دستی تأکید کرد.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی؛ در این نشست بهمن نامور مطلق گفت: بر اساس گزارش و آمارها، صنایع دستی رشد قابل توجهی داشته است و روندی رو به پیشرفت دارد.

وی با ابراز خرسندی از اینکه به همت شما هنرمندان و همکاران معاونت افزایش رشد در این زمینه خوب است افزود: امیدواریم این رشد به میزان قابل قبول و آرمانی برسد.

نامور مطلق با تأکید بر اینکه ۱۷۵ میلیون دلار صادرات ثبت شده در گمرگ داشته ایم گفت: حتی در صادرات چمدانی نیز آمارها بسیار قابل توجه بوده است.

وی افزود: معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی برای نخستین بار فجر صنایع دستی را برگزار کرده که در گفتمان سازی و تبلیغ این هنر بسیار تاثیر گذار است، اکنون دبیرخانه این جشنواره نیز راه اندازی شده است.

نامور مطلق گفت: برگزاری هجدهمین مجمع شورای جهانی صنایع دستی، نمایشگاه هزار دستان و نخستین جشن تولید در سال ۹۵ ؛ اتفاقات خوبی را برای امسال رقم زد.

معاون صنایع دستی کشور با بیان اینکه اکنون باید به دنبال ایجاد ساختاری برای ایجاد اداره کل صادرات باشیم تا تخصصی تر به بحث صادرات صنایع دستی بپردازیم گفت: با این اقدام افرادی به صورت تخصصی به بازار سازی و بازار شناسی می پردازند.

نامور مطلق با اشاره به اینکه در صنایع دستی باید نگاهی رو به آینده داشت افزود: اگر ساحت دیگری از گفتمان و فرهنگ سازی در کشور در حوزه صنایع دستی ایجاد شود، باید در حوزه صنایع دستی نگاهی رشد یافته و رو به آینده در تولید صنایع دستی ایجاد شود.

وی با تأکید بر اینکه جوانان ما باید به طراحی های جدید در صنایع دستی رو بیاورند گفت: باید با زیبایی شناسی گذشته و حفظ هویت گذشته به طرح های نوین و مدرن رو بیاوریم.

نامور مطلق افزود: بازارچه عودلاجان نیز ظرفیت خوبی برای رونق صنایع دستی است که پیگیری ها برای گسترش آن در دست انجام است.

در این نشست عملکرد سال ۹۵ و میزان موفقیت طرح های صنایع دستی و همچنین پیشنهاد های اعضا برای تدوین برنامه های سال ۹۶ شورا نیز مورد بررسی قرار گرفت.

در این نشست بختیاری دبیر انجمن هنرمندان صنایع دستی ضمن تشکر از حمایت های معاونت صنایع دستی کشور برای تداوم همکاری ها برای توسعه صادرات و فروش صنایع دستی در سال ۹۶ با این معاونت اظهار امیدواری کرد.

جلسه شورای عالی تشکل های صنایع دستی هنرمندان و صنعتگران عضو با حضور بهمن نامور مطلق معاون صنایع دستی کشور عصر امروز در سالن اجتماعات این معاونت برگزار شد.

نظر دهید