ضرورت تغییرات ساختاری در معاونت صنایع دستی با هدف روتق صادرات محصولات ایرانی

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس اعتقاد دارد برای توسعه صادرات صنایع دستی می‌توان با تغییرات ساختاری، بخشی را برای سیاستگذاری و نظارت بر امر صادرات در معاونت صنایع دستی کشور ایجاد کرد تا با تمرکز بیشتری به فعالیت‌های خود بپردازد.
محمداسماعیل سعیدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره اینکه امروزه عرصه صنایع دستی نیاز به برنامه‌ریزی برای ایجاد رونق دارد، گفت: متاسفانه در شرایط کنونی بازاریابی خوبی برای فروش و ایجاد زمینه صادرات انجام نمی‌شود.
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اهمیت توسعه صادرات صنایع دستی کشورمان به سایر کشورهای دنیا دوچندان است، اظهار کرد: برای همگان واضح است که ظرفیت خوبی در بخش صنایع دستی در راستای اشتغالزایی وجود دارد و این موضوع حتی می‌تواند نقش بسزایی در شکوفایی صنعت گردشگری داشته باشد.
وی ضمن تاکید بر اینکه متاسفانه تولیدکنندگان صنایع دستی حضور فعالی در نمایشگاه های صنایع دستی بین‌المللی ندارند، ادامه داد: باید اذعان کرد که یکی از راه‌های افزایش صادرات محصولات کشورمان در این عرصه، ارائه معافیت‌های مالیاتی و مشوق‌های مالی است که نقش مهمی دارد.
سعیدی افزود: متاسفانه نتوانسته‌ایم از تمام ظرفیت‌های بخش صنایع دستی در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری بهره ببریم در حالی که هم اکنون با اطلاع‌رسانی درست و بموقع در خصوص ظرفیت‌های صادرات محصولات ایرانی برای صادرکنندگان، می‌توان رونق خوبی در این صنعت ایجاد کرد.
این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان متولی اصلی حمایت از این صنعت باید اقدام جدی انجام دهد، تصریح کرد: به عنوان مثال برای توسعه صادرات می‌توان با تغییرات ساختاری، بخشی را برای سیاستگذاری و نظارت بر امر صادرات صنایع دستی در معاونت صنایع دستی کشور ایجاد کرد تا با تمرکز بیشتری به فعالیت‌های خود بپردازد.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: مسئولان نباید از ظرفیت بخش خصوصی برای افزایش سهم صادرات محصولات صنایع دستی غافل شوند از این رو باید راه را برای فعالیت بیشتر این بخش از جامعه اقتصادی نیز گشایش یابد.

نظر دهید