در زمان مدیریت جدید چه اتفاقاتی در شرکت تعاونی حامیان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایرانیان افتاد؟

بنا به مسائل و مشکلاتی که در سال ۱۳۹۲ پیش آمد، کل نقدینگی شرکت شامل سرمایه اولیه سهامداران و سود عملکرد شرکت حامیان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایرانیان به ازای هر نفر ۴۰۰ هزار تومان بین سهامداران تقسیم شد که این کار شرکت را بدون نقدینگی رسما در آستانه انحلال قرار داد. در بهمن همان سال پس از استقرار هیئت مدیره جدید، اینگونه هدف گذاری شد تا شرکت حامیان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایرانیان از ورشکستگی و انحلال خارج گردد. این هدف با تلاش و کوشش فراوان محقق شد تا جایی که این شرکت در حال حاضر شرکتی بزرگ با فعالیت های متنوع داخلی و خارجی است. نخستین گام برای احیای شرکت، اخذ مجوز ایجاد صندوق قرض الحسنه اعضا و عقد تفاهمنامه با معاونت توسعه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور جهت ارائه خدمات تسهیلات قرض الحسنه ویژه کارکنان این سازمان بود که از اواخر سال ۱۳۹۲ آغاز شد. اما برای استقلال شرکت از سیاستهای سازمان و جلوگیری از تکرار تجربه تلخ سال ۱۳۹۲ که منجر به ورشکستگی شرکت شده بود، فعالیتهای اقتصادی کوتاه مدت و بلندمدت مستقل در الویت برنامه های شرکت قرار گرفت. از جمله برنامه های اقتصادی کوتاه مدت می توان به برگزاری نمایشگاه های صنایع دستی و گردشگری و همینطور صادرات صنایع دستی اشاره کرد و برنامه های اقتصادی بلندمدت شامل راه اندازی دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری، فروشگاه صنایع دستی به صورت آنلاین و فیزیکی، فعالیت در حوزه رسانه و انتشار ماهنامه تخصصی «مهرپارسه» در کنار فعالیت های مشترک با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور همچون واگذاری قراردادهای خدمات پشتیبانی در دستور کار قرار گرفت. بدین ترتیب نمودار درآمدزایی شرکت از سال ۱۳۹۲ با زیاندهی قابل توجه به صورت صعودی به سود دهی قابل قبول امروزه رسید، بگونه ای که ضمن احیای سرمایه اولیه سهامداران در طی سه سال موفق به سودآوری فوق العاده (بیش از ۱۵۰ درصد) که در فاصله زیاد با شاخص بازار (۳۰ درصد) قرار دارد، شد که نشان دهنده عملکرد بسیار موفق از نگاه معیارهای موجود در فضای کسب و کار است. شاهد این ادعا اینکه در سال گذشته در راستای افزایش رتبه اعتباری شرکت و افزایش دارایی های ثابت که بزرگترین پشتوانه سرمایه صاحبان سهام است، موفق به خرید یک واحد ساختمان اداری به نام شرکت حامیان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایرانیان شدیم که ضمن کاهش هزینه های جاری، تاثیر بسزایی در جلب اعتماد نهادهای مالی همچون بانکها و تامین سرمایه اولیه پروژه های مختلف شرکت و ایجاد امنیت خاطر برای حفظ سرمایه اعضا که همانا امانتی است در اختیار مدیران شرکت دارد. * این سرمایه در حال حاضر به بیش از ۳ برابر سرمایه اولیه افزایش ارزش داشته است. همچنین شرکت برای نخستین بار در طول دوران فعالیت خود موفق به افزایش سرمایه به میزان ۶۷ درصد شد به طوریکه ارزش اسمی سهام که ۱۲۰ هزار تومان بود به ۲۰۰ هزار تومان رسید. باید یادآور شد که این مبلغ در کنار تقسیم سود سهام به میزان ۷۳۰ هزار تومان به ازای هر سهم (۱۲۰ هزار تومان) در طول فعالیت شرکت دستاوردی مهم و بی نظیر است. امید است رشد و توسعه شرکت حامیان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایرانیان روز به روز بیشتر شود که موفقیت و سود بیشتر این شرکت در نهایت نصیب اعضای آن خواهد شد. همچنین از تمام سهامداران دعوت می شود تا در راستای اعتلای این شرکت حمایت های خود را دریغ نکنند.

ارزش سهام چقدر است؟

سهام شرکت ها دو نوع ارزش گذاری می شوند:
۱- ارزش اسمی : ارزشی که بر روی برگ سهام درج شده است که هر سال پس از مجمع عمومی عادی سالیانه در صورت افزایش یا کاهش سرمایه این رقم افزایش یا کاهش می یابد.
۲- ارزش بازار سهام : این نوع ارزش مستقیما به ارزش روز دارایی های مادی و غیرمادی شرکت برمی گردد و می توان آن را بصورت روزانه محاسبه نمود. در حال حاضر با توجه به دارایی های شرکت ارزش سهام آن بین ۱۲ تا ۱۵ میلیون ریال برآورد می گردد.

سود سهام به چه میزان و چه زمانی پرداخت می شود؟

هر ساله در مجمع عمومی عادی سالیانه سود سهام طبق صورت های مالی حسابداری شده اعلام و در خصوص تقسیم یا افزایش سرمایه تصمیم گیری می گردد.
قابل توجه است در زمانی که نقدینگی شرکت نیاز به تقویت دارد و یا اجرای پروژه هایی با سرمایه گذاری در برنامه های شرکت قرارداد، برای حفظ نقدینگی و رشد سریع تر شرکت تقسیم سود صورت نگرفته و به جای آن از سرمایه موجود جهت توسعه طرح های شرکت استفاده می گردد. در غیر اینصورت حداقل تقسیم سود طبق اساسنامه انجام می گردد.

واگذاری سهام به چه صورت است؟

واگذاری سهام می تواند بین افراد با قیمت توافقی مشروط به موافقت هیئت مدیره صورت بگیرد.
نکته قابل توجه این است که شرکت در شرایط عادی نمی تواند سهام افراد را خریداری کند به جز در صورت تصویب کاهش سرمایه در مجمع.

چرا بعد از چند سال عضو صندوق بودن وامی به ما تعلق نگرفته است؟

اخذ وام از صندوق به دو صورت اضطراری و عادی (قرعه کشی) صورت می گیرد. در صورتیکه افراد از طریق قرعه کشی شانس دریافت وام را نداشته اند و نیاز اضطراری به مبلغ دارند می توانند با مراجعه به اداره رفاه سازمان و ارائه درخواست از خدمات صندوق استفاده کنند.

سود حاصل از صادرات چه شده است؟

سود حاصل از کلیه فعالیت های شرکت اعم از صادرات و … پس از رسیدگی سالانه (پایان هر سال مالی) در قالب صورت های مالی شرکت به تأیید حسابرس و بازرس قانونی شرکت می رسد و بصورت یکجا محاسبه و اعلام می گردد، نهایتا سود حاصله طبق توضیحات قبلی یا تقسیم و یا با حفظ سرمایه به توسعه فعالیت های شرکت تخصیص می یابد.

مبالغی که در فیش حقوقی کسر می شود مربوط به حق عضویت صندوق است آیا به صورت برداشتهایی در مورد سهام می شود؟

صندوق یکی از فعالیت های شرکت می باشد، لذا صندوق و شرکت از نظر تعریف حقوقی کاملا جدا هستند و هیچ گونه ارتباطی با هم ندارند.
مبالغ کسر شده از حقوق کارکنان بصورت قرض الحسنه نزد شرکت محفوظ است و پس از بازنشستگی یا انتقال و یا با درخواست انصراف از صندوق طبق ضوابط به ایشان بازپرداخت می گردد. ولی سهام شرکت بدون امکان خرید توسط شرکت و تنها یک بار در قالب نقل و انتقال بین طرفین مشمول پرداخت مبلغ ارزش سهام توسط خود افراد می باشد و پرداخت ماهانه ندارد.

چرا نمی توانیم عضو هیئت مدیره شویم؟

پاسخ کمیسیون نظارت به انتخاب های تعاونی های کشور به شرح ذیل تقدیم خوانندگان می گردد:

چرا مبلغ وام مدیران با کارمندان متفاوت است؟

شرکت دارای دو صندوق با شرایط عضویت کاملا متفاوت از نظر پرداخت های اولیه و حق عضویت های ماهانه می باشد. طبیعی است طبق دستورالعملهای نظام بانکی نیز سرمایه گذاری بیشتر مترادف است با استفاده از خدمات بیشتر، لذا صندوق دیران با توجه به پرداخت حق عضویت اولیه ده برابری کارمندان و نیز حق عضویت ماهانه حداقل ۵ برابری کارکنان از مبالغ تسهیلات بالاتری برخوردارند.
شایان ذکر است منابع پرداخت های این تسهیلات کاملا بصورت جداگانه از محل دریافت های کارکنان و مدیران محاسبه می شود.