کاخ سلیمانیه تنها سند تصویری از سر سلسله

پرستو قاسمی

 

آغامحمدخان قاجار چهره زیبایی نداشت به همین دلیل هرگز اجازه نداد در زمان حیاتش از چهره او نقاشی شود. اما وقتی در سن ۵۵ سالگی در شهر «شوشا» که در حال حاضر بزرگترین شهر جمهوری قره باغ است، از دنیا رفت و اداره سلسله قاجار بدست برادرزاده اش افتاد، «فتحعلیشاه» جوان که مرد هنردوستی بود تصمیم گرفت تا تصویر عمویش را در جایی ثبت و ضبط کند و این تصویر در کاخ پسر او شکل گرفت.

کاخ سلیمانیه در دوران فتحعلیشاه قاجار (بین سال های ۱۲۲۵ تا ۱۲۲۷ قمری)، به فرمان یکی از پسران او به نام «سلیمان میرزا» که حاکم کرج بود، برای اقامت تابستانی و ییلاق در باغی بزرگ توسط «محمدحسین خان نظام الدوله اصفهانی» (صدر اصفهانی) پدر زن سلیمان میرزا ساخته شد. از این کاخ در حال حاضر یک بنای دو طبقه ساده باقی مانده که در یکی از سالنهای آن دو نقاشی دیواری از «عبدالله خان نقاش باشی» روی دیوارها کشیده شده که یکی تصویر آغامحمدخان و دیگری تصویر فتحعلیشاه و اطرافیانش است. ساختمان کاخ آجری است و نمای آن تزیینات ویژه ای ندارد. بنای این کاخ روی پیلوت ساخته شده که در زمان خود نوعی نوآوری به شمار می رود. در شرق ساختمان کاخ برجی در پنج طبقه ساخته شده بوده که هم اکنون تنها ویرانه های طبقه همکف آن باقی مانده است و این کاخ در حال حاضر در بخشی از دانشکده کشاورزی کرج قرار گرفته است اما مالکیت آن با اداره میراث فرهنگی استان البرز است.

باغی که کاخ سلیمانیه در آن بنا شد عمر زیادی نداشته به همین دلیل اطلاعات کافی در مورد آن موجود نیست و فرار سلیمان میرزا را از علل تخریب آن عنوان می کنند. زیرا پس از درگذشت فتحعلیشاه  در سال ۱۲۵۰ قمری در اصفهان با وجود داشتن ۶۰ پسر، نوه او محمدشاه به موجب ماده هفت عهدنامه ترکمنچای به سلطنت رسید و به امر او چند نفر از شاهزادگان کور و جمعی دیگر زندانی شدند و چند نفر هم از ترس گرفتاری و کشته شدن به خارج از ایران فرار کردند.

کاخ سلیمانیه در تاریخ ۲ اسفند ۱۳۲۷ با شماره ثبت ۳۷۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

مکان: کاخ سلیمانیه در محدوده مرکزی شهر قدیم کرج و حدفاصل بلوارهای شهیدچمران و امامزاده حسن

بازدید: با هماهنگی اداره میراث فرهنگی استان البرز

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است