استان فارس با بیشترین اثر جهانی

از گردشگری تاریخی تا گردشگری مذهبی

 

استان فارس یکی از استان های پرجاذبه و پرگردشگر است که در بخش جنوبی کشور واقع شده و دارای تنوع آب و هوایی از کوهستانی و معتدل تا گرم است. این استان با مساحتی در حدود ۱۲۲٫۶۰۸ کیلومترمربع، چهارمین استان بزرگ و با جمعیتی معادل ۴٫۸۵۱٫۲۷۴ تن، طبق برآورد جمعیتی سال ۱۳۹۵ خورشیدی مرکز آمار ایران، چهارمین استان پرجمعیت ایران به شمار می رود. بر اساس تقسیمات کشوری اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۰ خورشیدی، استان فارس به ۲۹ شهرستان، ۱۰۰ شهر، ۸۳ بخش و ۲۰۴ دهستان تقسیم شده است.
استان فارس با وجود جاذبه های متعدد فرهنگی، تاریخی، طبیعی و مذهبی، یکی از مراکز مهم گردشگری ایران است. از این رو اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس یکی از پرکارترین ادارات استان های کشور به شمار می رود.
این اداره کل طی سال های گذشته فعالیت های متعددی در حوزه های گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی انجام داده؛ چنان که اهم دستاوردها و موفقیت های حوزه معاونت برنامه ریزی و سرمایه گذاری استان فارس شامل صدور مجوز تاسیسات گردشگری، ارائه تسهیلات، برآورد اشتغال زایی و بررسی پروژه های در حال ساخت می شود.
اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس طی سال های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۷ بیش از ۱۱۵ مجوز با سرمایه ای بالغ بر ۲۳۳۰۰۱۰۱ میلیون ریال برای تاسیسات گردشگری صادر کرده که بیشترین تعداد مجوزها در سال ۱۳۹۶ و کمترین آن در سال ۱۳۹۳ است. در حال حاضر ۱۲۱ پروژه در حال ساخت در استان فارس فعال هستند که حجم سرمایه گذاری این پروژه ها در حدود ۱۸٫۵۶۰٫۴۸۴ میلیون ریال است. این پروژه ها تاکنون ۶۴۰٫۱۳۱ میلیون ریال تسهیلات دریافت کرده اند و پیش بینی می شود بیش از پنج هزار شغل ایجاد کنند. از جمله پروژه های در حال ساخت می توان به هتل «فیروزه سورنا»، «مجتمع اقامتی- تفریحی کیان اقلید»، «شرکت تجهیز و هتلداری رهروان- هتل رز» و «هتل سه ستاره ابراهیم نوبخت» اشاره کرد.

۴۰ سال فعالیت گردشگری استان فارس در یک نگاه
اگر بخواهیم نگاهی به چهار دهه فعالیت حوزه گردشگری استان فارس بیندازیم، می توان گفت در حالی که تعداد هتل های این استان قبل از انقلاب ۱۰ هتل بود، اما این تعداد بعد از انقلاب به ۹۶ هتل رسیده است.
تعداد میهمان پذیرهای استان فارس نیز در حالی که قبل از انقلاب ۵۰ باب بود، اما بعد از انقلاب به ۱۳۴ میهمان پذیر رسیده است. قبل از انقلاب دو دفتر مسافرتی در استان فارس فعال بودند که تعداد دفاتر خدمات مسافرتی استان فارس بعد از انقلاب به ۲۲۳ رسیده که رشد چشم گیری را نشان می دهد.
در حالی که این استان قبل از انقلاب هیچ راهنمای گردشگری نداشت، اما تعداد راهنمایان گردشگری استان فارس بعد از انقلاب به ۱۵۰۴ رسیده است. واحدهای پذیرایی بین راهی نیز از ۱۰ واحد در قبل از انقلاب به ۳۷ واحد در بعد از انقلاب رسیده است.
در حالی که استان فارس قبل از انقلاب هیچ اقامتگاه بوم گردی و مجتمع گردشگری و محل برگزاری نمایشگاه سراسری گردشگری و خانه مسافر نداشت، بعد از انقلاب به ترتیب ۷۸، ۲۳، ۱۰ و۱۳۴ مرکز در این استان فعال شده است.

میراث فرهنگی، هویت یک ملت
هرچند در خصوص اقدامات مرمتی و حفاظتی صورت گرفته در این سال ها اطلاعات آماری موجود نیست، اما می توان گفت قبل از سال ۱۳۵۷ حدود ۱۷۳ اثر غیرمنقول تاریخی استان فارس به ثبت رسیده بود که این آمار در سال های بعد از انقلاب اسلامی به ۲۷۴۴ رسیده است. در واقع می توان گفت در حال حاضر تعداد کل آثار غیرمنقول تاریخی ثبت شده استان فارس به عدد ۲۹۱۷ رسیده است.
در این میان تاکنون ۳۳ اثر منقول تاریخی فارس در فهرست میراث ملی ثبت شده است، همچنین ۱۴ اثر طبیعی و ۶۸ اثر معنوی از استان فارس در فهرست میراث فرهنگی به ثبت رسیده که همه این آثار بعد از انقلاب اسلامی به ثبت رسیده اند. در کل می توان گفت طی ۴۰ سال گذشته، بیش از ۱۴۴ اثر تاریخی دارای حریم شده اند که ۸۱۵ اثر را در بر می گیرند.

صنایع دستی هنر دیرین
اگر بخواهیم نگاهی به فعالیت های معاونت صنایع دستی استان فارس بیندازیم، می توان گفت این معاونت طی ۴۰ سال گذشته برای ۷۴٫۹۰۶ فقره از کارگاه های صنایع دستی مجوز صادر کرده است؛ چنان که این مجوزها شامل کارت شناسایی، پروانه تولید انفرادی، جواز تاسیس کارگاهی، پروانه تولید کارگاهی و مجوز مشاغل خانگی می شود.
این بخش همچنین ۲٫۷۴۰ فقره بیمه برای هنرمندان صنایع دستی صادر کرده و چهار رشته منسوخ شده صنایع دستی را احیا کرده است. همچنین پنج رشته صنایع دستی استاندارد سازی شده اند و ۱۷۷ مورد از صنایع دستی استان فارس مهر اصالت و نشان مرغوبیت کالای صنایع دستی دریافت کرده اند.
اگر نگاهی به تسهیلات پرداخت شده به صنعتگران و هنرمندان صنایع دستی (بنگاه های زودبازده، تفاهم نامه با صندوق کارآفرینی امید، طرح ساماندهی مشاغل خانگی، اشتغال فراگیر و کمک های فنی اعتباری) بیندازیم، با رقمی حدود ۳۶۹٫۱۰۰ میلیون ریال رو به رو می شویم.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است