استان هرمزگان در سال های پس از انقلاب

صادرات دو میلیارد ریالی صنایع دستی

 

استان هرمزگان در جنوب ایران واقع شده و دارای ۱۲ شهرستان، ۳۴ بخش، ۸۱ دهستان، ۲۶ شهر و ۱۴ جزیره بزرگ مسکونی است. بخش عمده ای از مساحت استان هرمزگان را مناطق کوهستانی در بر گرفته و کوه های این منطقه ادامه رشته کوه های زاگرس اند که به تدریج از شمال شرقی به جنوب شرقی امتداد می یابند. با توجه به مشخصات اقلیمی و استقرار استان هرمزگان در منطقه فوق حاره ای، گرمی هوا مهم ترین پدیده مشهود اقلیمی آن است. استان هرمزگان از مناطق گرم و خشک ایران است و اقلیم آن تحت تأثیر آب و هوای نیمه بیابانی و بیابانی قرار دارد. هوای نوار ساحلی در تابستان ها بسیار گرم و مرطوب است.

مرکز استان هرمزگان شهر تاریخی بندرعباس، امروزه یکی از ۲۰ شهر بزرگ ایران و مرکز فعالیت های مهم اقتصادی و تجاری کشور محسوب می شود. بندرعباس به عنوان بزرگ ترین مبادی ورودی و خروجی کشور، در دوران جنگ تحمیلی عراق علیه ایران که بنادر مهم آبادان و خرمشهر مورد تعدی دشمن قرار گرفته بودند، نقش بسیار ارزنده ای را در زمینه نیازهای وارداتی کشور ایفا کرد. این شهر در فصل مشترک خلیج فارس و دریای عمان رو به روی جزایر قشم، هرمز و لارک در فاصله ای نزدیک تنگه استراتژیک هرمز واقع شده و دارای ظرفیت های درخور توجهی از نظر تاسیسات پیشرفته خدماتی، زیربنایی و اقتصادی است.

 

گردشگری

در این راستا اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان سعی در ارائه فعالیت های مختلف در حوزه های تحت نظارت خود داشته است؛ چنانچه قبل از انقلاب هیچ سفره خانه سنتی، رستوران بین راهی، مجتمع پذیرایی، میهمان پذیر و بوم گردی، در استان هرمزگان فعال نبود، اما بعد از گذشت ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد فعالیت ۶۰ سفره خانه سنتی، ۸۱ رستوران بین راهی، ۴۶ مجتمع پذیرایی، ۴۳ بوم گردی و ۱۲ میهمان پذیر بودیم. در این میان ۲۵ هتل و ۹ هتل آپارتمان نیز طی ۴۰ سال گذشته ساخته شده است.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد فعال شدن بخش خصوصی در حوزه گردشگری بودیم؛ چنان که ۱۵۰ مجوز برای دفاتر خدمات مسافرتی صادر شده و در حال حاضر ۶۸ دفتر فعال در استان هرمزگان وجود دارد. در عین حال، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان در حوزه آموزش گردشگری نیز فعالیت هایی انجام داده و برگزاری ۲۰۰ نمایشگاه و شرکت در ۳۲۰ نمایشگاه را در کارنامه خود ثبت کرده است. همچنین طی ۴۰ سال گذشته شاهد ورود ۳۵ میلیون گردشگر داخلی و ورود ۳۴۰۰ گردشگر خارجی به استان هرمزگان بودیم.

میراث فرهنگی

استان هرمزگان در حوزه میراث فرهنگی نیز فعالیت های قابل توجهی انجام داده است؛ چنان که می توان به ثبت ۳۳۰ اثرتاریخی، مرمت ۲۱۱ مورد آثار تاریخی، تعیین حریم ۶۴ اثر و احداث پنج موزه اشاره کرد. در عین حال شاهد انجام ۳۲ فصل اکتشافات باستان شناسی، ۱۳ فصل بررسی و شناسایی باستان شناسی و ۲۸ مورد مطالعات مستند سازی طرح مرمت بودیم.

صنایع دستی

معاونت صنایع دستی استان هرمزگان طی چهار دهه گذشته فعالیت هایی در حوزه های مختلف داشته که از آن میان می توان به آموزش شاغلان صنایع دستی، آموزش های عمومی کوتاه مدت با همکاری بخش خصوصی، دریافت نشان ملی مرغوبیت (مهر اصالت ملی)، دریافت نشان بین المللی مرغوبیت (مهر اصالت یونسکو)، همایش همایش ها و جشنواره های تخصصی صنایع دستی، نماد صنایع دستی در فضاهای شهری، تفاهم نامه همکاری با نهادها و دستگاه های اجرایی دیگر، صادرات صنایع دستی، بازارچه و نمایشگاه دائمی صنایع دستی، بازارچه های موقت صنایع دستی، برگزاری نمایشگاه سراسری صنایع دستی، شرکت در نمایشگاه های خارجی، تعداد صنعتگران شناسایی شده، اعطای پروانه تولید انفرادی، اعطای پروانه تولید کارگاهی، خانه صنایع دستی، مرکز آموزش و اشتغال صنایع دستی، تسهیلات خوداشتغالی، تسهیلات کارآفرینی و اشتغال زایی و بیمه صنعتگران اشاره کرد.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد آن هستیم که ۱۷۵۰ نفر از صنعتگران استان هرمزگان بیمه تامین اجتماعی شدند و نیز بیش از ۱۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات کارآفرینی و اشتغال زایی و بیش از ۳۰۰ میلیارد ریال تسهیلات خوداشتغالی پرداخت شده است. همچنین دو خانه صنایع دستی و ۱۷ مرکز آموزش و اشتغال صنایع دستی شکل گرفته و تعداد ۶۴ هزار صنعتگر صنایع دستی شناسایی شده است.

طی سال های گذشته، استان هرمزگان در بیش از ۲۰ نمایشگاه خارجی شرکت کرده و ۱۸ نمایشگاه سراسری صنایع دستی نیز برگزار کرده است. همچنین طی چهار دهه گذشته شاهد برگزاری ۱۲۰ بازارچه موقت نوروزی و زمستانی صنایع دستی بودیم و دو بازارچه دائمی و دو فروشگاه صنایع دستی نیز فعال شده است.

طی سال های گذشته سالانه حدود دو میلیارد ریال صنایع دستی صادر شده و ۲۰ المان از نمادهای صنایع دستی در فضاهای شهری به نمایش درآمده است. در عین حال، سه اثر صنایع دستی استان هرمزگان موفق به دریافت نشان بین المللی مرغوبیت (مهر اصالت یونسکو) شدند و ۱۹ اثر نیز نشان ملی مرغوبیت (مهر اصالت ملی) دریافت کردند.

 

 

 

 

 

 

 

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است