اقامتگاه بوم گردی به یاد «سیمین دانشور»

چشیدن طعم شیراز در «سووشون»

احسان رستمی پور

 

اتاق به نقاشی های قاجاری مزین است و از خواب که چشم باز کنید تصویر می کنید شاهزاده ای قجر هستید، والی ملک فارس. دور تا دور اتاق به صنایع دستی مزین است و حیاطی زیبا پشت درهای چوبی انتظار شما را می کشد. حیاط کوچک و نقلی است و تصور والی فارس بودن را از شما می گیرد. حیاطی که با صنایع دستی تزیین شده و حوض کوچکی در میانش می جوشد. خانه برای عهد قاجار است و گچ بری ها دیوارش را زینت بخشیده اند. نام این اقامتگاه را به یاد سیمین دانشور انتخاب کرده اند و می گویند مطمئن هستند که سیمین دانشور زمانی در این محله زندگی کرده است اما نتوانستند آن خانه را پیدا کنند. حالا این خانه را به یاد آن نویسنده نامدار ایرانی که اهل شیراز بوده، به نام معروف ترین اثرش سووشون گذاشته اند. از اقامتگاه که بیرون بیاید، لا به لای پیچ های تاریخ شیراز گم می شوید، در نزدیکی شما عمارت فاخر نارجستان قوام قرار دارد و می توانید ساعت ها در اطراف سووشون به دنبال تاریخ شیراز بگردید. سووشون در مرکز بافت تاریخی شهر شیراز قرار دارد و این فرصتی برای گردانندگانش شده تا تورهای متعدد تاریخی برگزار کنند. در سووشون می توانید تور آبش خاتون و سعدی را انتخاب کنید و به قرن هفتم سفر کنید. به سراغ مقبره آبش خاتون بروید، داستان حمله مغول را بشنوید و بناهای تاریخی زیبای شهر را بازدید کنید و سر آخر دوباره به میان حیاط سووشون فرود بیایید. بار دیگر می توانید مسافر ماشین زمان شوید و به قرن هشتم سفر کنید. آنجا قصه شاهزاده منصور و حافظ در بخش دیگری از بافت تاریخی شیراز انتظار شما را می کشد. این تورها دغدغه مدیران این اقامتگاه است و می گویند ۴۰۰ بسته گردشگری را بر پایه ظرفیت های تاریخی، خوراک، لباس و موسیقی شیراز طراحی کرده اند.

خوراک تاریخی جاذبه دیگری است که در سووشون می توانید تجربه کنید. در این اقامتگاه خبری از غذاهای محلی نیست و دیگ ها برایتان تاریخ را بار گذاشته اند. آشپز سووشون شیخ ابواسحاق اطعمه شیرازی است که از دل تاریخ دستور آشپزی را به شعر سروده و برایتان غذاهایی مانند کیپا، مزغفر، آش بغراج، جوش بره و دها خوراکی که نامش را نشنیده اید، تدارک دیده است. غذاهای تاریخی دغدغه دیگری است که سووشون به دنبال  آن است تا گردشگران این بار در لا به لای تاریخ به دنبال طعم های لذیذ بگردند و آن را تجربه کنند.

ایده خانه گردشگری فرهنگی سال ۱۳۹۲ مطرح شد تا اتصالی بین اقتصاد و فرهنگ در حوزه گردشگری باشد. صاحبان این ایده سال ۱۳۹۴ خودشان آستین ها را بالا زدند و وارد گود شدند. سووشون نخستین اقامتگاه بوم گردی در بافت تاریخی شهر شیراز است. این اقامتگاه تنها دو اتاق دارد و ظرفیت پذیرش ۸ تا ۱۰ نفر را داراست.

مدیران سووشون معتقدند که ایجاد جای خواب برای گردشگران هدفشان نیست و قصد توسعه اقامتگاه را ندارند و تمرکز خود را روی طراحی تورهای تخصصی شیراز گذاشته اند. اقامت در اقامتگاه بوم گردی سووشون برای هر نفر ۷۰ هزارتومان هزینه دارد و تورهای این اقامتگاه نیز ۲۹ هزار تومان است. سووشون در بافت تاریخی شهر شیراز و در نزدیکی نارجستان قوام قرار دارد.

 

اقامت در خانه های تاریخی شیراز

بافت تاریخی شیراز پر از خانه هایی با معماری ها دیدنی است. خانه هایی که به تازگی بخشی از آنها وارد چرخه گردشگری این شهر شده اند. اقامت در خانه های تاریخی و سنتی یکی از جاذبه های گردشگری ایران است و موج این اقامتگاه ها به شیراز هم رسیده است. در بافت تاریخی شهر شیراز ، پرهامی یکی دیگر از خانه هایی است که تبدیل به اقامتگاه گردشگران شده و این خانه حدود ۲۰۰ سال قدمت دارد. پرهامی یک هتل سنتی کوچک است و رویدادهای مختلف گردشگری و فرهنگی در آن برگزار می شود. «نیایش» یکی دیگر از خانه های تاریخی بافت تاریخی شیراز است که به هتل تبدیل شده و مورد علاقه گردشگران خارجی است. بنای این هتل بوتیک یکصد سال قدمت دارد.  خارج از شهر شیراز هم اقامتگاه هایی با حال و هوای سنتی ایجاد شده است. یکی از این اقامتگاه ها در «سعادت شهر» نزدیک تخت جمشید قرار دارد. اقامتگاه بوم گردی «آقامیر» از اقامتگاه های قدیمی کشور است؛ جایی که تاریخ شیراز به ویژه دوره هخامنشی در آن بازنمایی شده است. در شهرهای دیگر و گوشه های دیگر بافت تاریخی شهر شیراز هر روز بر تعداد اقامتگاه های بوم گردی و هتل هایی سنتی افزوده می شود؛ زیرساختی که شیراز در آن پیشرو است و حالا بخشی از بناهای تاریخی خود را با آن احیا می کند.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است