بهبهان، تکه‌ای از بهشت

احسان رستمی پور

 

«نرگس زار»‌ها درست وسط زمستان به بار گل می‌نشینند و به جای برف سفید، نرگس‌های سفید باغ‌های «بهبهان» را عطرآگین می‌کنند. عطر این گل‌ها سالهاست خانه‌های زیادی را پر کرده است و شهرتش فراتر از مرز‌ها رفته است. نرگس بهبهان در فهرست آثار طبیعی کشور ثبت شده و چند سالی می‌شود که هم زمان با اوج رویش نرگس ها، جشنواره گل نرگس در این شهر برگزار می‌شود. نرگس‌ها از اواخر پاییز شروع به رویش می‌کنند و در فاصله زمانی ۲۰ دی ماه تا ۱۰ بهمن ماه به اوج رویش خود می‌رسند. باغ اصلی «نرگس زار» در بهبهان در مالکیت منابع طبیعی است و اهالی ان را با نام «باغ منابع طبیعی» می‌شناسند. این باغ نرگس پهناور نیز به همراه پرونده ثبت ملی نرگس ثبت شده و در آن چهار نوع نرگس پرورش داده می‌شود. نرگس «شهلا»، «شصت پر»، «مسکین» و «پنجه گربه‌ای» انواع گل نرگس در شهر بهبهان است. در کنار «باغ منابع طبیعی» بهبهان حدود ۳۵ باغ خصوصی نرگس نیز در بهبهان نیز وجود دارد. برخی از این باغ‌ها زمانی نخلستان بودند و حالا زیر پای نخل‌های خرمای نرگس‌ها به بار می‌نشینند. در زمستان هوای بهبهان بهاری است و اگر باران بزند نرگس‌ها شکوه دیگری پیدا می‌کنند. در کنار نرگس زارها، بهبهان یک شهر تاریخی قدیمی است که محوطه‌های باستانی بسیاری دارد. مجموعه‌ای از آثار و بنا‌های تاریخی و محوطه‌های باستانی در این شهر قرار دارد. بافت تاریخی شهر بهبهان نیز جاذبه‌ای دیگر از این شهر است. «ماست» بهبهان یکی دیگر از جاذبه‌های این شهر است. در کنار غذا‌های سنتی و محلی پر تعداد بهبهان، ماست این شهر بین خوزستانی­ها بسیار معروف است. غذا‌های محلی بهبهان نیز پرتعداد هستند و هر کدام برای پخت شدن آداب و رسوم خود را دارند. «عبا» محصول شناخته شده صنایع دستی این شهر است که همچنان کارگاه‌های سنتی عبابافی در گوشه کنار این شهر برپاست. همچنین بهبهان آب و هوا و جاذبه‌های دیدنی برای طبیعت گرد‌ها دارد. محوطه «رود مارون» و جاذبه‌های ساحل این رود که در بسیاری از مناطق با جاذبه‌های تاریخی گره خورده است نیز از تفرجگاه‌های شهر بهبهان است.

در بافت تاریخی این شهر برخی خانه‌های تاریخی با کاربری پذیرایی و اقامتی احیا شده است. همچنین تعدادی هتل و مهمانسرا نیز برای اقامت وجود دارد. ویلا‌های شخصی نیز برای اقامت در بهبهان اجاره داده می‌شود.

فاصله اهواز تا بهبهان ۲۰۵ کیلومتر است و با اتوبوس و تاکسی می‌توان به این شهر رسید. در فاصله زمانی اوج رویش نرگس‌ها در بهبهان جشنواره‌ای متنوع برگزار و در کنار نرگس‌ها بخشی از آیین‌ها و تاریخ این منطقه باستانی به نمایش گذاشته می‌شود.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است