بومگردی

بومگردی

کلبه آرامش سیستان
سالها پیش کم تر کسی فکر می کرد شهر زابل در سیستان و بلوچستان پاتوق گردشگران شود. آن سالها اندک گردشگران خارجی کشور به بازدید اصفهان و شیراز کفایت می کردند و حتی گردشگران داخلی به بهانه امنیت علاقه ای به سفر به سیستان و بلوچستان نداشتند. حالا اما شرایط فرق کرده است. سفر به سیستان و بلوچستان بین دوستداران سفر، مد شده و حتی پای خارجی ها به این استان ناشناخته ایران باز شده است. استانی که جاذبه های تاریخی و طبیعی فراوانی دارد و گردشگران داخلی را مجذوب خود می کند. یکی از مناطق دیدنی و تاریخی این استان روستای «قلعه نو» در نزدیکی زابل است. روستای قلعه نو در فاصله ۳۰ کیلومتری شهر زابل در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد. روستایی که به تازگی ویدیو گردشگران خارجی سفر کرده به آن در فضای مجازی منتشر شده ، ویدیویی که در اقامتگاه بوم گردی نوپایی ضبط شده است؛ کلبه آرامش سیستان.
روستای «قلعه نو» روستایی تاریخی است. خانه هایش هنوز خشت و گلی هستند و می توان با قدم زدن در آن در زمان سفر کرد. خانه هایی قدیمی این روستا قدمتی قاجاری دارند، سقف هاشان گنبدی است و بر مرکز این گنبد ها بادگیر های خاص این منطقه رو به بادهای موسمی سیستان ساخته شده است.
اقامتگاه بوم گردی «کلبه آرامش» سیستان ابتدای سال ۱۳۹۶ در این روستا افتتاح شد. اقامتگاهی که بنای آن جزو بافت تاریخی روستاست و حالا پس از مرمت و بازسازی تبدیل به نخستین اقامتگاه بخش سیستان شده است. سالار رضایی یکی از مدیران این اقامتگاه بوم گردی خانه را جزو بافت تاریخی روستا معرفی می کند و می گوید صاحبان اصلی آن مدت ها به فکر ایجاد کاربری فرهنگی در این بنای تاریخی بودند و حالا این خانه به اقامتگاه بوم گردی تبدیل شده است. ورودی اقامتگاه حیاط بزرگی قرار گرفته که مهمانان اقامتگاه هر کدام به رسم پاسداشت طبیعت و یادگار نهال درختی در آن می کارند.اقامتگاه خود خانه ای خشت و گلی به رسم خانه های منطقه سیستان است. در تزینات داخلی اش از هنرهای بومی منطقه استفاده شده است. در وعده های غذایی سعی می شود که غذاهای بومی و قدیمی سیستانی برای مهمانان پخت شود. کلبه آرامش سیستان در بخش «زهک» زابل قرار گرفته و فاصله اش با مرز افغانستان کمتر نیم ساعت است.
روستای قلعه نو همچنین در محاصره چهار چاه نیمه قرار دارد. چاه نیمه ها دریاچه های مصنوعی ای هستند که برای ذخیره آب ساخته شده اند. از فراز روستا در کنار نمای زیبایی از خانه گلی و گنبدی در کنار هم، سبزی زمین های کشاورزی اطراف و آبی چاه نیمه ها در افق پیداست.
اما قلعه نو روستای با قدمت قاجار است. در کنار این روستا قلعه ای به نام قلعه کهنه قرار دارد که سابقه زندگی قلعه نو به آنجا بر می گردد و در حال حاضر تلی از خاک از آن باقی مانده است، گرچه هنوز هیچ مطالعات باستان شناسی برای قلعه کهنه شکل نگرفته اما حدسیات ابتدایی با توجه به معماری سازه های باقی مانده زمان آن را به دوران صفویه برمی گرداند و این روزها بازدید از این قلعه و تماشای قلعه نو از بالای آن جزو جاذبه های این منطقه است.
اما در فاصله ۱۰ دقیقه ای از اقامتگاه کلبه آرامش سیستان یکی از مهمترین شهرهای باستانی دوران هخامنشی قرار دارد. دهانه غلامان شهر تاریخی در فاصله دو کیلومتر قلعه نو، محوطه باستانی است که در جریان ساخت چاه نیمه ها کشف شده. این شهر تاریخی از بخش های مختلف معبد ، سکونتگاه، زندان و … تشکیل شده که تاکنون چندین بار توسط باستان شناسان خارجی و داخلی کاوش شده است.
روستای قلعه نو با توجه به بافت تاریخی و نزدیکی اش با جاذبه های مهم شهر زابل حالا پذیرای گردشگران است و اقامتگاه بوم گردی کلبه ارامش سیستان نیز فرصت تازه ای برای سفر به این روستاست.
بومگردی

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است