تامل در شهری که همه از آن فقط عبور می کنند

توقف در بندرعباس

فاطیما کریمی

 

آنقدر که ایرانی ها  شهرهای جنوبی قشم و کیش  را می شناسند و هر بار برای رفتن به هرمز و قشم و لنگه بندرعباس را سر راه  می بینند و از آن می گذرند دیگر یادشان رفته که بندرعباس هم خودش به تنهایی جاذبه های گردشگری زیادی دارد که می تواند حداقل دو روز وقت برای تفریح در آن بگذارد بدون اینکه از آن تنها برای رفتن به قشم و جزایر اطرافش عبور کرد.

بندرعباس را مرکز استان هرمزگان می دانند جایی که تهرانی ها برای رسیدن به آن نه تنها مسیر هوایی دارند بلکه با قطار نیز  ١۶ ساعته به بندرعباس می رسند هر چند که در آینده ای نزدیک قرار است این مسیر ده ساعته شود اما اکنون برای رسیدن به بندرعباس با قطار که کم هزینه تر از هواپیماست باید چیزی حدود ۵۰ هزار تومان هزینه کرد.

بندرعباس هتلهای پنج ستاره زیادی ندارد تنها سه هتل پنج ستاره در آن هست که می توان روی اقامت در هتل لوکس حساب باز کرد البته یکی از این هتلها که نام جزیره ای از استان هرمزگان را بر خود دارد، هزینه های متفاوتی را برای اتاق های خود در نظر گرفته است. هرچه اتاق هتلها در طبقات بالاتر قرار گیرد بر این هزینه افزوده می شود وهر چه پایین تر باشد هزینه هم کمتر چون منظره شهر از طبقات پایین دیگر لذت طبقات بالا را ندارد.

مراکز اقامتی دیگری نیز در بندرعباس است که بسته به هزینه ای که هر مسافر می پردازد متفاوت خواهد بود این هزینه شامل هتلهای درجه سه به پایین و هتل آپارتمان ها می شود.

معبد هندوها

اما دیدنی های شهر بندرعباس با وجود اینکه بخشی از آن به ساحل دریا مربوط می شود، شامل بناهای تاریخی نیز هست. بناهایی از جمله معبد هندوها. این معبد یکی از معدود معبدهای مخصوص هندوهاست که در آن اشیای تاریخی نگهداری می شود و ساختمان سفید رنگش نیز دارای یک گنبد زیباست که شبها نورپردازی می شود. برای ورود به این معبد باید دو هزار تومان پرداخت کرد. به شرطی که در آن باز باشد و بتوان داخل شد درحالی که اکنون مردم تنها می توانند از فضای بیرونی رایگان آن استفاده کنند. چون هنوز داخل آن را مرمت نکرده اند و درش به روی گردشگران بسته است مگر اینکه کسی بخواهد بخشی از آن را که دیوار شیشه ای دارد ببیند در این صورت با چند تکه سنگ گوشه موزه مواجه خواهد شد.

این معبد درست رو بروی بازار محلی بندرعباس قرار دارد؛ جایی که همه چیز حتی خوراکی های محلی و سوغات مردم این شهر را می توان در آن یافت، چون هر روز به ویژه بعداز ظهرها مردم هر آنچه که دارند را می آورند و کنار مغازه داران می فروشند.

مسجد گله داری

این مسجد متعلق به مسلمانان سنتی ساکن در بندرعباس است که می بایست قبل از ورود به آن به آنها احترام گذاشته و در هنگام نماز وارد مسجد نشد پیش از آن هم باید اجازه ورود گرفت.مسجد «گله‌داری» دارای ۳۶ ستون مزین به گچبری است که در خیابان امام خمینى بندرعباس و در محله «قلعه شاهى» واقع شده است و توسط «حاج عبدالرحیم گله داری» ساخته شده و س از آن در  سال ۱۳۳۸ توسط «حاج شیخ احمد گله دارى» مرمت شد.

حمام گله داری

حمام گله داری در بخش مرکزی بندر عباس و در محله ای به نام «بازاراوزی ها» قرار دارد که تنها حمام باقی مانده از بافت قدیمی شهر است این حمام در اواخر قرن ۱۳ ساخته شده و اکنون به عنوان موزه مردم شناسی مورد استفاده قرار می گیرد، قبل از اینکه به دیدن این حمام بروید می بایست از زمان باز بودن موزه خبر داشته باشید، ممکن است ساعت ۵ بعد از ظهر بروید و با در بسته روبه رو شوید. این حمام قاجاری توسط «احمد گله داری» وقف مسجدی به همین نام شده است و تا چند سال پیش مورد استفاده مردم بود. در ساخت این بنای تاریخی از سنگ های دریایی و اسفنجی بهره برده شده است. چون سنگ اسفنجی می تواند رطوبت را به خود جذب کند رطوبتی که از دریا تا این حمام کشیده می شد.

 

میناب؛ جاذبه سنتی اطراف شهر

اگر قرار باشد به شهرستانهای اطراف بندرعباس نیز سری بزنید میناب برای خیلی از افراد شناخته شده است به خصوص بازار سنتی میناب که در فهرست میراث ملی نیز به ثبت رسیده است.

بازار سنتی میناب پنجشنبه هاست و برای دیدن آن می توان از میدان نزدیک به هتل هرمز سوار تاکسی های این مسیر شد و ١٢ هزار تومان کرایه داد تا یک ساعت بعد به بازار سنتی میناب برسید در این بازار به واقع می توان از شیر مرغ تا جان آدمیزاد را پیدا کرد هر محلی هرآنچه برای فروش دارد در معرض نمایش گذاشته تا خریدار پیدا کند از پارچه های دست دوز که برای لباس سنتی بانوان استفاده می شود تا حصیربافی های زنان. در اینجا شیره خرما، کشمش و ماهی و میگو ارزان و به وفور پیدا می شود در این بازار سنتی حتی گوسفند و میش هم معامله خواهد شد. می توان تا ظهر آنجا ماند و از غذاهای محلی میناب خورد و دوباره همان جایی که تاکسی پیاده کرد سوار شد و به شهر بندرعباس برگشت.

چطور برویم؟

سفر دریایی: برای رفتن از بندرعباس به جزایر اطراف می بایست به دو بندرگاه «رجایی» یا «باهنر» رفت. در این بندرگاهها می توان سوار بر شناورهایی شد که به سمت قشم می روند و یا بندرلنگه. باید برای رفتن به قشم که مسیرهای دریایی زیادی هر نیم ساعت می رود حدود ۱۳ تا ۱۵ هزار تومان پول پرداخت کرد. تفاوت این دو نرخ تنها در مدت زمان یک ربع است چون بلیت ۱۳ هزار تومانی یک ربع دیرتر به مقصد میرسد. اما برای رفتن به بندرلنگه می بایست ساعت چهار بعداز ظهر به بندرگاه آمد. چون همیشه و همه ساعت نمی توان شناور پیدا کرد.

سفر هوایی به ابوموسی: برای رفتن به جزیره ابوموسی سخت گیری هایی وجود دارد یا باید دعوت نامه وجود داشت و یا جزو نظامیان ساکن در این جزیره بود.مردم و نظامیان ساکن در این جزیره با بلیت رایگان از فرودگاه بندرعباس نیم ساعته به این جزیره می رسند جزیره ای که ساحل سفیدرنگ آن بکر بودن جزیره را تداعی می کند.

اما تنها سفر هوایی نیست که می توان به جزیره ابوموسی داشت بلکه می توان در اینده ای نزدیک به قطر هم سفر کرد آن هم با هواپیما و یا حتی با شناورهایی که قرار است به زودی مسیر دریایی این دو کشور را به هم متصل کند البته پیش از این قرار بود مسیر بندرعباس به عمان نیز تعریف شود حتی یکی دو بار شناور به این مسیر رفت اما اکنون متوقف شده است.

چی بخریم؟

از بندرعباس می توان سوغات خرید. غیر ماهی های معروف و میگوهای ارزان بندر می توان پارچه هایی که توسط زنان گلدوزی شده را نیز تهیه کرد و یا برای تزئین مانتو و لباس دست دوزهای آنها را از بازار خرید حتی می توان برقعه را نیز به یادگار از بندرعباس با خود همراه کرد اما خرماهای بندرعباس نیز چشیدنی و مثال زدنی هستند همه این سوغات را می توان از بندر میناب و یا بازار سنتی تهیه کرد. به یاد داشته باشید که سیر بندرعباس هم مزه و طعم دیگری دارد.

چی بخوریم؟

رنگینک بندری ها با رنگینک شهرهای دیگر متفاوت است آنها خرما را با شیره و کمی آرد مخلوط کرده و وسط آن را گردو می گذارند و به همراه دم نوش سبوس برنج برای مهمانان فراهم می کنند دم نوش سبوس برنج را آنهایی که به سلامت پوستشان اهمیت می دهند حتما یک بار امتحان کنند در کنارش می توان از نبات استفاده کرد و یا با همین رنگینگ میل کرد. در رستوران هتلهای این شهر هم می توان دم نوش های دیگری به سلیقه بندری ها خورد.

اما درباره غذاهای بندری.چه کسی هست که به بندرعباس برود و فلافل و سمبوسه بندر را امتحان نکند. این غذاهای لذیذ را باید تنها در ساحل سورو پیدا کرد ساحلی که می گویند دست نخورده ترین و سالم ترین ساحل شهر است زیبایی این ساحل را می توان در روز دید اما تا شب ایستاد و غروب خورشید را وقتی سمبوسه تند بندری در دست دارید ببینید آنجاست که شناورها کم کم شروع به روشن کردن چراغ هایشان می کنند. همان اطراف رستوران های زیادی وجود دارد که در آن قله ماهی طبق می کنند و ماهی جنوبی از هر نوعی که دوست داشته باشید را می توانید در طبقه دوم هر رستورانی که مشرف به دریاست سفارش دهید و هنگام شب میل کنید.

 

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است