تهران و ۴۰ سال میراث فرهنگی و گردشگری

پایتختی که پیرتر می شود

 

استان تهران به مرکزیت شهر تهران، با وسعتی حدود ۱۲،۹۸۱ کیلومتر مربع، طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ بالغ بر ۱۳،۲۶۷،۶۳۷ نفر جمعیت دارد که ۱۲،۴۵۲،۲۳۰ نفر در نقاط شهری و ۸۱۴،۶۹۸ نفر در نقاط روستایی ساکن هستند. مرکز این استان شهر تهران و پایتخت کشور ایران است. ایجاد نشاط اجتماعی و برنامه ریزی برای اوقات فراغت جوانان و نوجوانان در قالب گردشگری خانواده و همچنین استفاده از صنعت گردشگری به عنوان ابزاری برای توزیع عادلانه ثروت در مناطق کمتر توسعه یافته به ویژه آبادانی روستاهای استان تهران از جمله اهداف و سیاست های پیش روی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران در دوران انقلاب اسلامی بوده است. در حوزه شناسایی روستاهای هدف گردشگری و توجه به جاذبه های طبیعی و فرهنگی کمتر شناخته شده و ایجاد زیرساخت های مناسب برای دسترسی شهروندان تهرانی وگردشگران داخلی و خارجی تاکنون ثبت ۲۶ روستای هدف گردشگری را در پی داشته است. در این بین می توان به روستاهایی چون «جلیزجند»، «هرانده»، «سنگان» و «افجه» اشاره کرد.

توسعه و تکمیل زیرساخت های مناسب به منظور حضور و اقامت گردشگران در روستاهای هدف گردشگری با رویکرد فراهم کردن اشتغال پایدار برای ساکنان این مناطق موجب شد تا راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی مورد توجه و حمایت اداره کل میراث فرهنگی استان تهران قرار گیرد. بهره برداری از ۶ اقامتگاه بوم گردی از ۲۷ موافقت اولیه صادر شده در سال ۱۳۹۷ از دیگر اهداف اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران در تحقق گردشگری پایدار با نگاه توزیع عادلانه ثروت در سطح استان بوده است.

توسعه و رونق کسب و کارهای مرتبط با تاسیسات گردشگری در یک فضای رقابتی و بدون انحصار با ایجاد شرایط برابر در بهره مندی از خدمات و تسهیلات دولتی، از دیگر اهداف و سیاست های پیش روی بخش گردشگری در استان تهران در سال های بعد از انقلاب بوده که می توان به صدور مجوز فعالیت برای بیش از دو هزار دفتر خدمات مسافرتی (بند ب) یکصد هتل و ۴۰ موسسه آموزشی اشاره کرد.

 

اشتغال بیش از ۶۰ هزار نفر در تاسیسات گردشگری استان تهران

حفظ هویت و تاریخ شهری در ایجاد تعلق برای ساکنان شهر تهران و شهرستان های استان و همچنین توجه ویژه به مقوله گردشگری و استفاده بهینه از اوقات فراغت به منظور بهبود استانداردهای زندگی و کاهش تنش های جامعه شهری و ترویج معماری ایرانی – اسلامی در ساخت و سازهای شهری از دیگر اقدامات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران در دهه های گذشته بوده است.

انجام کاوش های باستان شناسی در خیابان مولوی تهران و کشف بانوی هفت هزار ساله و در پی آن پژوهش های باستان شناسی روی سفال های به دست آمده در محدوده صندوق سازان بازار بزرگ، تاریخ تهران را به کلی در معرض تغییرات قرار داد. همچنین می توان به کاوش های باستان شناسی در قلعه «حاجی اصغر» گیلان، تپه «شغالی» پیشوا، تپه «چشمه علی» ری، تپه «مهمورین» فرودگاه امام (ره)، تپه «میل» ری، منطقه «ولیران» دماوند، قبرستان «زیرین زبرین» ری به عنوان مهم ترین کاوش های باستان شناسی در دهه های پس از انقلاب اسلامی اشاره کرد که منتج به شناسایی و کشف آثار ارزشمند تاریخی شد.

در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون، تعداد ۷۰۰ اثر تاریخی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده؛ این در حالی است که پیش از سال ۱۳۵۷ تعداد این آثار تنها ۴۰ اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی بوده است.

همچنین می توان به اقدامات زیر به عنوان بخشی از دستاوردهای حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در دوران انقلاب اسلامی اشاره کرد:

تملک، مرمت و احیای مجموعه مسعودیه تهران (دهه ۷۰)

ساماندهی، مرمت و بازسازی بخشی از مسجد جامع ورامین (دهه های ۶۰ و ۷۰)

مرمت مسجد عالی شهید مطهری (از دهه ۷۰ تاکنون)

مرمت و ساماندهی ۸۵ امامزاده در سطح استان (به طور شاخص امامزاده یوسف رضا و امامزاده یحیی ورامین)

مرمت و بهسازی پل های تاریخی تهران شامل (پل جاجرود، پل «نمیر» رودهن، پل «شلمبه» دماوند، پل قاجاری شهرستانک)

مرمت، بهسازی و احیای بخش هایی از بازار بزرگ تهران

تملک ابنیه های تاریخی شامل (خانه نصیرالدوله، خانه جلال آل احمد، خانه رضاشاهی، خانه مهندس شقاقی)

ترمیم، بهسازی و مرمت تعدادی از ابنیه شاخص و واجد ارزش شامل (مدرسه قنبر علیخان، مدرسه معمارباشی، مدرسه حاج رجبعلی، مدرسه صدر بازار، مسجد امام خمینی (ره) تکیه تجریش و تکیه نیاوران).

توجه به امر آموزش و اشتغال در حوزه صنایع دستی از دیگر اهداف و سیاست های معاونت صنایع دستی در استان تهران بوده است، فعالیت بیش از هفت هزار هنرمند صنایع دستی و همچنین فعالیت یکصد کارگاه تولید صنایع دستی نقطه قوت استان برای صادرات صنایع دستی بوده که صادرات بیش از ۶۳ میلیون دلار در سال ۱۳۹۶ موید این امر است.

 

 

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است