دره ارواح دزفول

مسعود بیرانوند

 

اگر برای تعطیلات نوروزی دنبال طبیعت و محیطی بکر و در عین حال مروری در تاریخ ایران زمین هستید، طبیعت شمال استان خوزستان  یعنی شهرهای دزفول،  اندیمشک، شوش، شوشتر و گتوند شاید یکی از بهترین گزینه ها برای سفر باشد. چرا که با سفر به این منطقه از کشور علاوه بر مناظر زیبا در کوهپایه های زاگرس آثار باستانی فراوانی از دوره ساسانی تا اسلامی و معاصر را خواهید دید. دره های بسیار بکر و زیبا «هلت» (آزاد راه خرم آباد – اندیمشک) جاذبه های طبیعی  «منگره » اندیمشک، «سد دز» و «کرخه» اندیمشک، دره های «کول خرسان» و «توبیرون» دزفول، رود خانه دز و تفریحگاه های ساحلی مختلف آن، «دره اناران گتوند»  و…  همچنین آثار باستانی در این بخش از کشور همانند «پل قدیم» دزفول (شاهکاری از دوران ساسانیان)، آرامگاه «یعقوب لیث»، «بازار قدیم درفول» و «کاخ آپادانا» (نماد شکوه ایران در دوران هخامنشیان)، دیدن  به جامانده های ادوار  مختلف تاریخی در موزه شوش ، سازه های آبی «شوشتر» و  «چغازنبیل» در «هفت تپه» تا مقبره شاعر فقید کشورمان قیصر امین پور در گتوند و … این بخش از کشور را تبدیل به تاریخی زنده برای علاقمندان به تاریخ ایران و بهشتی برای عکاسی و گردشگری تبدیل کرده است.

حال اگر به فکر برنامه ریزی سفری هیجانی، فراموش نشدنی و تا حدودی ماجراجویانه با خانواده هستید شاید دره «کول خرسان» دزفول یکی از بهترین گزینه های پیش روی شما باشد. کول خرسان نام دره ای زیبا، شگفت انگیز با جلوه هایی باشکوه در ۲۵ کیلومتری شمال دزفول واقع شده است.

چطور برویم؟

برای رسیدن به دره از دزفول از طریق جاده «شهیون» به روستای «بیشه بزان» در ۲۵ کیلومتری می رسید. می توان خودروها را در این روستا پارک کرد و شروع پیمایش از این روستا آغاز شود. در این مسیر ۲۵ کیلومتری تا روستای بیشه بزان، پمپ بنزین وجود ندارد و بهتر است در شهرستان دزفول سوخت مورد نیاز تهیه شود.

از روستای بیشه بزان تا ابتدای دره مسافتی حدود سه کیلومتر و با شیبی ملایم، دست گرمی بسیار خوبی جهت پیمایش دره است. پس از آن، سفر هیجانی شما باورود به دره آغاز می گردد. از ابتدای کول (در گویش محلی به معنای دره) تا انتهای آن حدود ۱۰ کیلومتر است. بستر این دره پوشیده از شن و ماسه و سنگ ماسه ای است که آب چشمه ها، آبشارک ها و آبی که از بستر دره می جوشد (آب رودخانه دز)  جاری  است که بر خلاف طبیعت و آب و هوای گرم خوزستان، سبب شده هوا بسیار خنک و مطبوع شود. از ابتدای راه، شما وارد دره ای با دیواره های بلند می شوید که در اثر سیلاب ها در طی سالیان ایجاد شده  و هر چه جلوتر بروید دیواره ها بلندتر و فاصله ی میان آنها کمتر می شود تا جایی که اثری از آسمان دیده نمی شود. ارتفاع این دیواره به بیش از یکصد متر نیز می رسند.

گاه تنگه آنقدر باریک می شود که فقط امکان عبور یک نفر وجود دارد. این در حالی است که بخش قابل ملاحظه ای از مسیر دره به صورت پیمایش در بستر رودخانه است و شما باید آمادگی چند ساعت پیاده روی با پاهای خیس در مسیر شنی و آبی را داشته باشید.  دیواره های دره به طرز فوق العاده زیبایی مزین به گل های پیچک، مخمل چمن، درختان انگور و انجیر وحشی  شده اند که همراه با آواز پرندگان، ترنم آب جاری کف دره و شالاپ شلوپ‌های گام های شما در آن، شرشر آبچکان ها از دیواره های بسیار بلند و مخوفی که شما را احاطه کرده و گاه انعکاس صدای چوپانان، آنچنان هارمونی  وهم انگیز و حس دلهره و هیجان را ایجاد می کند که آدرنالین خونتان افزایش می یابد و تمام صحنه ها در ذهنتان مانند رویایی خاطره انگیز حک میشود. شاید به خاطر همین ویژگی­هاست که به «دره ارواح» نیز شهرت یافته است.

 

در انتهای مسیر دره به تدریج سطح آب افزایش می یابد و کم کم تا کمر در آب فرو می روید و ناگزیر به شنا کردن هستید. در واقع شما به رودخانه دز رسیده اید. از اینجا به بعد شما نیازمند تجهیزات فنی؛ شامل جلیقه نجات، حلقه نجات، طناب، قایق مناسب، راهنمایی خبره، مهارت کافی به شناف تجربه،  آمادگی و غیره هستید. بهتر است بدانید که تا به حال چندین مورد مرگ گردشگران در این این بخش از دره و رودخانه آن گزارش شده که اکیدا توصیه می شود از این نقطه به بعد هرگز جلوتر نروید و با خاطرات خوش این دره نوردی عقب گرد نکنید.

ملزومات مورد نیاز

کفش مناسب پیمایش رودخانه نوردی، آب آشامیدنی، کوله پشتی مناسب، میوه، تنقلات، یک وعده غذایی از ملزومات این سفر است. تاکید و توصیه می­شود حتما قبل از این سفر از چندین مرجع مطمئن وضعیت هواشناسی را چک کنید و تحت هر شرایطی در صورت بارندگی، برنامه را لغو کنید.

 

 

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است