سفید، به رنگ آشتی

انیس گرائیلی

 

آتش‌بس با پرچم سفید. حتما در فیلمهای سینمایی تصویر نشان‌دادن پارچه سفید به معنای آتش‌بس و صلح را دیده‌اید. اما از چه زمانی سفید معنای صلح گرفت؟ نخستین گزارش معتبر از زمانی که از پرچم سفید به‌منظور تسلیم‌شدن استفاده شد، به زمان رومیان باستان بازمی‌گردد. یک تاریخ‌نگار رومی به نام «کرنلیوس تاسیتوس»  (۵۶ – ۱۱۷م.) درباره یک کشتی «کارتاگینایی» نوشته که از پشم سفید و شاخه‌های زیتون به‌عنوان نشانه‌ای از شکست در جنگ دوم «پونیک» (جنگهای ۲۴ساله بین امپراتوری روم و کارتاژها) یاد کرده بود. او همچنین درباره پرچم سفید در نبرد «کرمونا» (شهری در شمال ایتالیا) در سال ۶۹ م. می‌گوید که «آلوس ویتلیوس» از آن استفاده کرد. همچنین جنگجویان در نبردهایشان به‌منظور قابل شناسایی بودن پارچه‌های سفید می‌پوشیدند.

در چین باستان در زمان سلسله «هان» شرقی (۲۵-۲۲۰م.) از پرچمهای سفید به‌عنوان هشدار در زمان سرقت استفاده می‌کردند که معنایی متفاوت از استفاده آن در غرب داشت، چراکه در دنیای شرق، رنگ سفید معمولا با مرگ هم‌معناست.

اما رنگ سفید در نبرد به غیر از پرچمها نیز استفاده می‌شد. در جنگهای قرون وسطی شیپورچیان مجبور به حمل علامتهای سفید یا با رنگهای زینتی بودند تا از سربازان متمایز باشند.

زندانیان جنگ نیز از رنگ سفید استفاده می‌کردند. آنها یک قطعه کاغذ سفید در کلاه خود می‌گذاشتند یا عده‌ای از سربازانی که تسلیم می‌شدند برای اینکه گذرگاه امنی به آنها اعطا شود، باتونهای سفید حمل می‌کردند.

به این ترتیب آرام‌آرام استفاده از پرچمهای سفید در قرنهای بعدی در سراسر اروپا گسترش یافت. در حدود سالهای ۱۵۵۰ م. یک تاریخ‌نگار پرتغالی به نام «گاسپار کوریا» نوشت که «زامورین کالیکوت»، شاهزاده هند در سال ۱۵۰۲م. از لباس سفیدی که به چوب وصل بوده، به‌عنوان نشانه صلح استفاده کرد.

اما به‌طور رسمی پرچم سفید در کنوانسیون ژنو در قرن نوزدهم به‌عنوان نماد رسمی بین‌المللی آتش‌بس تصویب شد. هم‌اکنون هم از پرچم سفید در فرهنگ عمومی و در شرایط جنگی به‌عنوان نمادی برای صلح استفاده می‌شود.

 

اتحادیه صلح

در سال ۱۸۶۶، پس از جنگ داخلی آمریکا، «آلفرد هنری لاو»، فعال سیاسی آمریکایی، سازمانی تاسیس کرد که بعدها به نام اتحادیه جهانی صلح  *(UPU) مشهور شد. در حالی که این سازمان تنها یکی از چندین جنبش صلحی بود که در قرن نوزدهم ظهور کرد، اما این اتحادیه برای بالابردن آگاهی عمومی، اقدامات تازه و خلاقانه‌ای انجام داد. هنری لاو تلاشهای زیادی برای ایجاد صلح بین سرخپوستان و آمریکایی‌های جدیدالورود کرد تا جایی که این اقدامات او را در سال ۱۹۰۶ نامزد جایزه صلح نوبل کرد. پرچم صلحی که هنری لاو به‌عنوان نماد از آن استفاده می‌کرد، در حال حاضر روی دیوار طبقه دوم گالری مطبوعات کتابخانه «ماری بیکر ادی» بوستون (ایالات متحده آمریکا) به نمایش گذاشته شده است.

 

روز جهانی صلح

روز جهانی صلح که با نماد پرنده شناخته می‌شود، در تاریخ ۲۱ سپتامبر است. این موضوع به صلح جهانی و به‌طور ویژه مخالفت با هر نوع جنگ و خشونت اختصاص یافته که حتی ممکن است به‌دلیل آتش‌بس موقت در منطقه‌ای جنگی و برای دسترسی به کمکهای بشردوستانه به وقوع پیوسته باشد. نخستین بار در سال ۱۹۸۲ این روز جشن گرفته شد و توسط بسیاری از کشورها، گروههای سیاسی، گروه‌های نظامی و مردم پاسداشت می‌شود. در سال ۲۰۱۳، برای نخستین‌بار توسط دبیرکل سازمان ملل متحد به‌منظور آموزش صلح، پرنده صلح به ابزاری پیشگیرانه برای کاهش جنگ استفاده شد.

Universal Peace Union*

 

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است