عاشقانه در دره های چهارمحال و بختیاری

دره عشق، مرا صدا زد

علی رحمانی

 

عشق حسی است که به معنای دوست داشتن فرد یا چیزی است. همچنین احساسی عمیق، علاقه‌ای لطیف یا جاذبه‌ای شدید است که محدودیتی در موجودات و مفاهیم ندارد، اما محدودیت در فکر و عملکرد دارد و می‌تواند در حوزه‌هایی غیرقابل تصور ظهور کند. اما اگر من بخواهم عشق را تعریف کنم، عشق شبیه دره‌ای است میان دو کوه بلند که رودخانه‌ای عظیم و خروشان، از میان آن جریان دارد و در میان دره عشق سبزه محبت جوانه می‌زند و درخت امید شکوفه می‌دهد. زنبور عسل شهد عشق می‌چیند و گرده‌افشانی می‌کند. باد می‌وزد، ابر می‌آید، رنگین‌کمان زیبایی به دنباله دارد، ابر می‌بارد و قطره‌قطره امید به دل عشق می‌نشیند. همه آنچه گفته شد، اگرچه رویاست، اما حقیقت دارد و نه‌تنها حقیقت دارد که می‌توان دید و آن را لمس کرد. دره عشق طبیعتی زیباست در ایران زیبا و دوست‌داشتنی.

دره عشق کجاست؟

دره عشق یکی از زیباترین دره‌های ایران است که در استان چهارمحال و بختیاری واقع شده است که در دو طرف دره آبشارهای متعدد فصلی و دائمی را می‌توان مشاهده کرد. رودخانه خروشان در میان دره، «کارون» نام دارد.

 

اگر بخواهیم به دره عشق سفر کنیم، هم می‌توانیم از وسیله نقلیه شخصی استفاده کنیم و هم می‌توانیم با اتوبوس و میدل‌باس تا ابتدای مسیر دره عشق سفر کرد. این مسیر، پرپیچ‌وخم و تا حدودی خطرناک است و باید شرایط ایمنی خودروها حتما بررسی و از ایمن بودن آنها اطمینان حاصل شود.

در این طبیعت زیبا و دیدنی، خانه و محلی برای اقامت وجود ندارد و برای اقامت می‌توان در شهرها و روستاهای اطراف محلی را برای اقامت جست‌وجو کرد. بهترین امکان برای اقامت در دره عشق، فراهم آوردن امکانات کمپینگ است. با به همراه داشتن یک چادر مسافرتی مناسب، ترجیحا مقاوم در برابر نفوذ آب در فصول بارانی، کپسول و سرشعله و سایر وسایل لازم و ضروری شرایط کمپینگ، اوقات خوشی در این منطقه در انتظار شماست. آب‌وهوای این منطقه در اوایل فصل بهار بسیار متغیر است. شب‌ها سرد و ظهرها گرم است. گاهی هوا صاف و آفتاب عالم‌تاب در آسمان می‌درخشد، گاه ابری و گاه بارانی است، بنابراین به ‌همراه داشتن کفش و لباس مناسب در این مواقع ضروری است. بهترین غذای مناسب برای چند روز ماندن در این منطقه، غذاهای کنسروشده و فاسد‌نشدنی است.

در دو طرف رودخانه فضای مناسبی برای کمپینگ وجود دارد. برای عبور از رودخانه پلی وجود ندارد و تنها راه گذر به آن طرف رودخانه استفاده از کابلی است که دو طرف رودخانه را به هم متصل کرده است. با داشتن «هارنس»، «کارابین» و سایر تجهیزات می‌توان از رودخانه عبور کرد.

از تفریحات رایج در این منطقه، «رفتینگ» و ماهیگیری است. کوهنوردی و گشت‌وگذار در منطقه از بهترین تفریحات ممکن است. گروه‌هایی هستند که با رعایت ایمنی شرایط فرود از آبشار را فراهم می‌کنند که تجربه‌ای هیجان‌انگیز و به‌یادماندنی برای شما به‌همراه خواهد داشت. در هر دو طرف دره، شرایط کوهنوردی مناسبی وجود دارد و شما را با مناطقی زیبا و بدیع آشنا می‌کند. در مسیر درختانی که شکوفه داده‌اند و زنبورهایی که در حال چیدن شهد و گرده‌افشانی هستند، آبشارهای کوچک و بزرگ، لذت خیس شدن زیر این آبشارها، دم گذاشتن چایی دودی و نوشیدن آن، همه و همه لذت‌بخش خواهند بود.

با داشتن یک دوربین عکاسی، زمان زیادی را لازم خواهید داشت تا به‌ جای‌جای این منطقه سفر کنید و لحظه‌هایی زیبا از جمع دوستانه و طبیعت اطراف به ثبت برسانید. اگر جرات داشته باشید و دوربین گرانبهای خود را همراه خود به کوهنوردی ببرید، مناظر زیبایی منتظر ثبت شدن توسط شما هستند. در صورت داشتن سه‌پایه، با وجود ابرهای عبوری، غروب و طلوع آفتاب و وجود آبشارها، ساخت ویدئو خالی از لطف نیست.

در بعضی مناطق می‌توان زمین مسطحی برای بازی‌های دوستانه و ورزشی مانند والیبال، وسطی و غیره فراهم کرد. شب‌های این منطقه بسیار تاریک است و ستاره‌چینی از آسمانی پرستاره، از جمله تفریحات شبانه‌ای است که اهل فن به آن علاقه بسیار دارند.

طبیعت و زیبایی، به‌ویژه در فصل بهار منتظر شماست، به آنجا قدم بگذارید، لذت بسیار ببرید و در سلامت آن نهایت سعی و تلاش خود را داشته باشید تا همه بتوانیم برای مدتی طولانی از این نعمت زیبا و ارزشمند استفاده کنیم.

چطور برویم؟

برای سفر به دره عشق باید از جاده «شهرکرد» به «ایذه» گذر کرد. در مسیر ایذه بعد از گذر از «ناغان» و «باجگیران»، باید در مسیر فرعی به سمت روستای «جوزستان» و «دورک شاپوری» حرکت کرد. پس از طی مسافت کمتر از ۳۰ کیلومتر، در مسیر فرعی دره عشق قرار دارد. در دو سوی جاده، روستاها، درختان زیبا، شالیزارها و عبور خروشان آب از میان رودخانه را که در فاصله کمی از جاده قرار دارد، می‌توان نظاره کرد.

 

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است