عروس طبیعت شمال

راهنمای سفر به گرگان

انیس گرائیلی

 

گرگان به دلیل دیوار تدافعی بزرگی که توسط باستان شناسان انگلیسی به «مار سرخ» شهرت یافت و ساخت آن به مدت ۹۰ سال به طول انجامید، بیانگر شهری با صنعت پیشرفته تدافعی دوران ساسانی است، به طوری که این دیوار بعد از دیوار چین بزرگترین دیوار جهان است. گرگان فعلی در قدیم استرآباد نامیده می شده؛ جایی که نخستین کاوش ها در حدود سال ۱۸۴۱ میلادی در زیر تپه ای در نزدیکی شهر گرگان انجامید که خزانه معروف استرآباد در آن کشف شد.

آب و هوای معتدل و اقلیم متنوع، وجود کوه و جنگل، جلگه و دشت و بیابان، رودخانه، تالاب و زمینهای کشاورزی باعث شده پذیرای تعداد زیادی گردشگر به ویژه در فصول بهار و تابستان و در عید نوروز شود. همچنین به دلیل قرار گرفتن گرگان در مسیر سفر زیارتی مشهد، دست کم برای یک شب اقامت هم میزبان خوبی برای مسافران است.

جاذبه های گردشگری

از جاذبه های گردشگری این شهر جاده «ناهارخوران» و «جنگل النگدره» است که در جنوب شهر و در فاصله ۸ کیلومتری از مرکز شهر قرار داشته که همه آن را میشناسند و بدون پرداخت ورودی، جنگل های بلند و سبز این منطقه، هوای مه گرفته، بوی چوب و نم روی برگ ها و منظره های زیبای آن خاطره جاده و جنگل را از یاد هیچ مسافری نخواهد برد. به ویژه اگر خواهان پیاده روی، کوه پیمایی، پیک نیک و تنفس هوای تازه هستید بازدید از پارک جنگلی را از دست ندهید. اما باید به این نکته توجه داشته باشیم که با طبیعت به درستی رفتار کنیم و با زباله ها و آسیب ها خاطرش را نیازاریم.

از روایتهای قدیمی چنین برمی آید که حجاج گرگانی که برای زیارت خانه کعبه به مکه عزیمت می کردند یا برای زیارت بارگاه امام رضا به مشهد مشرف می شدند، در راه بازگشت کاروان از کوه های جنوب گرگان به منطقه زیارت رسیده و در آنجا پس از چندین ماه دوری، اطرافیان به استقبال آنها رفته و در منطقه فعلی ناهارخوران جهت صرف ناهار توقف می کرده اند که امروزه به ناهارخوران مشهور شده است.

اگر اهل طبیعت گردی و پیاده روی در جنگل هستید و دوست دارید از روستایی با بافت تاریخی دیدن کنید، روستای زیارت در ۲۰ کیلومتری گرگان و ۷ کیلومتری مسیر جاده ناهارخوران به سمت جنوب ایستگاه دیگری برای طبیعت گردان است که آبشار بلند و دیدنی دارد که در ۵ کیلومتری جنوب روستای زیارت و در مسیر یکی از شاخه های فرعی رودخانه خاصه رود زیارت به نام شاخه آبشار قرار دارد. همچنین از چشمه آب گرم آن جهت خواص درمانی هم میتوانید استفاده کنید.

«تپه هزار پیچ» هم به «بام گرگان» معروف است که در ورودی غرب گرگان، چشم انداز بی نظیری دارد. شرایط خاصی باعث ایجاد سایت پرواز بر روی قسمتهایی از این تپه شده است که ورزشکاران برای انجام پروازهای سبک با انواع چتر و پاراگلایدر از آن بهره می برند.

اگر میخواهید وقت بیشتری را در گرگان بگذرانید و سفر لذت بخش تری را تجربه کنید یک پیشنهادی داریم اینکه از «خانه باقری» که از بناهای شاخص بافت تاریخی گرگان و مربوط به اوایل دوره پهلوی است و در حدفاصل محلات نعلبندان و سرچشمه در حاشیه جنوبی یکی از معابر اصلی بافت قدیم گرگان واقع است و در حال حاضر دارای ۷ حیاط  و ۴ ورودی به شبکه معابر اطراف بنا است، دیدن کنید.

پیشنهاد دیگر «کاخ موزه گرگان» است که به نام های «کاخ اختصاصی گرگان» یا «کاخ سلطنتی گرگان» معروف است و یکی از ۱۲ کاخ پهلوی در کشور و محل اقامت این خانواده در منطقه بوده است و پس از مرمت به کاخ موزه گرگان تبدیل شده و در پارک شهر (کتابخانه سابق) در خیابانی به همین نام در مرکز شهر قرار دارد.

«مدرسه عمادیه» در ضلع شرقی مرکز محله درب نو در بافت قدیم واقع شده است که با ۱۵۵۰ متر زمین، آب انبار، گورستان، حمام، دکان های متعدد و مسجد گلشن را شامل می شود و «کاروانسرای قزلق» که مربوط  به دوران های تاریخی پس از اسلام بوده و در ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی گرگان در کنار کتل قزلق، به عنوان نمونه ای از کاروانسراهای کوهستانی است که فضای داخلی دارای ۱۲ حجره با سقف کوتاه جناقی شکل است، پیشنهادهای دیگری است که ارزش دیدن دارند.

شایان ذکر است که قومیت های مختلفی از آذری زبان ها، محلی های اولیه، شاهرودی ها تا سبزواری ها، سیستانی ها، بلوچ ها، ترکمن ها و قزاق ها جمعیت این شهر را تشکیل می دهند.

 

چطور برویم؟

شهر گرگان در فاصله ۴۰۹ کیلومتری تهران قرار گرفته که میتوانید مسیر هوایی که ۵۰ دقیقه زمان میبرد و هزینه بلیط آن بین ۱۲۰ تا ۱۸۰ هزار تومان متغیر است را انتخاب کنید و یا با اتوبوس از ترمینال بیهقی و شرق به فاصله ۶ ساعت با هزینه تقریبی ۲۵ هزار تومان اتوبوس معمولی و ۴۰ هزار تومان اتوبوس VIP، با قطار حدود ۱۰ ساعت با هزینه ۳۰ تا ۵۰ هزار تومان و یا ماشین شخصی از دو جاده هراز و فیروزکوه با فاصله زمانی ۵ الی پنج ساعت و نیم روانه گرگان شوید، اما پیشنهاد ما به شما این است که با ماشین شخصی و با استراحت بین راه و جاده هراز در مسیر سبز شمال خاطرات به یاد ماندنی بسازید.

چی بخریم؟

نوبتی هم باشد نوبت سوغات و صنایع دستی است. نان خرمایی، حلوا آماج، نان زنجبیلی، سرغربیلی، نان پادرازی، نان شیرمال، قطاب از سوغات خوراکی و قالی و قالیچه، جاجیم های کوهستان های گرگان، پشتی های ترکمنی، صنایع دستی روستایی، ماهی و خاویار از سوغات دیگر این شهر است که از بازار نعلبندان می توانید تهیه کنید. بازار نعلبندان جزء بافت قدیمی است که بیش از هزار سال عمر دارد در حدفاصل چهار راه میدان تا سه راه میرکریم و میدان قیصریه قرار دارد و نام آن از این جهت گرفته شده که در زمان قدیم در راسته بزازان امروزی فضای بزرگی برای نعل زدن به اسب ها بوده و کاروان های مختلفی که از این مسیر می گذشتند اسبان خود را در آنجا نعل می زدند.

چی بخوریم؟

در بیشتر شهرهای شمالی سفره های رنگی با انواع خورشت ها انتظار شما مسافران را میکشد. اگر طعم غذاهای محلی گرگان را میخواهید بچشید خورشت «ساک» (اسفناج و گوشت و نخود)، «فسنجان خارش» (گوشت و گردو)، «ماش پتی خارش» (ماش و اسفناج)، «باقلاپته» (باقلا)، «کئی ترشک» (کدو حلوایی، نخود و لوبیا، چغندر) و «اسپناق خارش» (اسفناج و گوشت) انتخاب خوشمزه ای است.

برای مقاصد بعدی گردشگری در شرق گرگان، شهر «علی آباد کتول» که در ۴۰ کیلومتری گرگان واقع شده، گزینه مناسبی است. در بین راه نیز به جنگل زیبای «قرق» هم برمی خورید که شامل پارک وحش، رستوران، فروشگاه، سرویس بهداشتی، امکان کمپینگ و پارک بازی بوده و میتوانید استراحتی کرده و چند عکس یادگاری بیندازید. آبشار تمام خزه «کبودوال» که نشان دهنده رقص آب روی خزه هاست و در سال ۱۳۹۴ به عنوان میراث طبیعی در فهرست آثار ملی ثبت شده است، در فاصله ۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر در دل جنگل و دامنه کوه هارون به فاصله ۱۱ کیلومتر (با ارتفاع ۱۷۸۰ متر) قرار گرفته، در طول سال مسافران زیادی را به تماشا و استراحت و تفریح در فضای سرسبز و بکر جنگل و تماشای آبشار وا میدارد. تقریبا در ابتدای مسیر، با توقف در کنار سد مخزنی کبودوال و سد انحرافی «زرین گل»، کمی از خستگیهایتان کاسته و دوباره میتوانید به جاده بزنید. به دلیل وجود ماهی در سد، می توان شاهد حضور پرندگان آبزی و کنار آبزی چون اردک ها، غازها و قوهای وحشی بود.که این سد و اطراف آن را می توان به عنوان سایتی مناسب جهت پرنده نگری معرفی نمود. پس از طی کردن مسیری زیبا و هوایی تازه و چشم اندازی زیبا اگر اهل پیاده روی هستید باید از وسایل نقلیه دل بکنید و با پای پیاده با کفش مناسب بقیه مسیر به سمت آبشار که حدود ۲۰ دقیقه است را پشت سر بگذارید. در مسیر آبشار سکوها و چادرهای انفرادی و گروهی به تعداد کافی و مناسب، سرویس های بهداشتی همراه با نگهبانی، مسیرسنگ فرش به سمت آبشار، روشنایی پایه فلزی و چند سوپر مارکت در ابتدای مسیر پیاده روی وجود دارد.

 

کجا بمانیم؟

اقامت در این شهر زیبا بستگی به انتخاب خودتان دارد و کلی دستتان باز است؛ از مجلل ترین و زیباترین هتلهای شهر بگیرید تا اقامتگاههای بوم گردی و هتل آپارتمان و … و اگر میخواهید تو دل خود جنگل اقامت داشته باشید هتل جهانگردی ناهارخوران را به شما پیشنهاد میکنیم که کلبه های جنگلی را هم اجاره می دهد.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است