فرشته، کارآفرین گیوه باف

به جز خدا کسی کمکم نکرد

کبریا حسین زاده

 

زمانی که چشم باز کرده، پدرش را از دست داده. کوچکترین فرزند خانواده است. ده سالی می شود که گیوه بافی را یاد گرفته و سپس  فکر راه اندازی شرکت «تعاونی بانوان کارآفرین گیوه باف روستای میوان» به ذهنش رسیده است.

همه کارها را دست تنها انجام داده و می گوید: «به جز خدا هیچکس کمکم نکرد». دو برادر و چهار خواهر دارد اما همه خواهرها و برادرها سراغ خانه و زندگی خودشان رفته اند و او همراه مادر۸۵ ساله اش تنها زندگی می کند. به جز گیوه بافی، کشاورزی هم می کند. سبزیجات، صیفی جات و گندم می کارد، به جز فروش گیوه بخشی از مخارج زندگی اش را هم با فروش محصولات کشاورزی تامین می کند زیرا خرج خانه و نگهداری از مادرش هم به عهده اوست.

«فرشته حسینی» توانسته تا دوره راهنمایی درس بخواند و ساکن روستای «میوان» در کرمانشاه است، روستای ۳۵ خانواری که او به زنانش گیوه بافی یاد داده و همچنان برای آموزش این هنر در حال رفت و آمد به روستاهای اطراف است. حدود ۶۰ زن در تعاونی که او راه انداز کرده، مشغول به کار هستند.

هنوز برندی برای گیوه هایی که تولید می کنند ثبت نکرده اما جزو یکی از بانوان برتر کارآفرین کشور شده است. خودش به ثبت اسمی با عنوان «زنان میوان» برای برند محصولاتشان و اینکه چطور بازاریابی کند، فکر می کند.  سه ماه پیش به او خبر دادند که «تعاونی بانوان کارآفرین گیوه باف روستای میوان» جزو تعاونی های نمونه کشوری شناخته شده است به همین دلیل برای شرکت در یک همایش بین المللی به تهران دعوت شد.

گرچه تعاونی که این کارآفرین جوان راه انداخته، به واسطه برتربودنش تا چهار سال از پرداخت مالیات معاف است اما او معتقد است حمایت ها کافی نیست و می گوید: «تا کنون فقط یک لوح تقدیر به من داده اند و کمک مالی به تعاونی ما نشده است. تشویق ها دلگرم کننده است به ویژه اگر مالی باشند.»

حسینی اضافه می کند: «در نیمه اول سال در دو نمایشگاه شرکت کردم که خدا را شکر فروش خوب باعث شد اقساط وامی که برای پیشرفت تعاونی گرفته بودم را پرداخت کنم. «شهاب نادری»، نماینده «پاوه» و «اورامانات» در مجلس نیز پیشنهاد داد در نمایشگاه توانمندی های عشایری و روستایی که دی ماه در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار می شود شرکت کنم . مسئول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری «روانسر» حدود ۳۰ غرفه  یک پاساژ نو ساز را در اختیار هنرمندان صنایع دستی از جمله من گذاشت اما چون این غرفه ها در طبقه سوم پاساژ است و مراجعه کننده زیادی ندارد، نمی توان روی فروش آن حساب کرد.»

این هنرمند برای ۳۵ نفر از زنان بافنده کارت صنعتگری گرفته است اما می افزاید: «آنها در ازای زحماتی که می کشند انتظار دارند بیمه شوند. موضوع بیمه را با مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کرمانشاه نیز در میان گذاشتم اما در جواب گفت: « فعلا برنامه ای برای بیمه نداریم». من هم پنج سال پیش خودم را بیمه کردم اما از آنجا که آگاهی کافی نداشتم نمی دانستم که بهتر است هزینه این کار را برای  بیمه تامین اجتماعی  صرف کنم.»

در کرمانشاه و کردستان به گیوه بافی، «کلاش بافی» می گویند. عراق و ترکیه طرفداران کلاش هستند به همین دلیل بیشتر صادرات کلاش ایران به  این دو کشور است یا از همین دروازه به اروپا  ارسال می شود. حسینی هم به دنبال صادرات به کشورهای دیگر است اما راهکار آن را نمی داند به همین دلیل از معاونت صنایع دستی کرمانشاه در این زمینه درخواست کمک کرده اما تا کنون به نتیجه ای نرسیده است.

به جز بازاریابی، بسته بندی نیز یکی از مهمترین دغدغه های هنرمندان صنایع دستی برای فروش به ویژه صادرات است که «تعاونی بانوان کارآفرین گیوه باف روستای میوان» هم با این دغدغه روبرو هستند اما هادی شریفی – مسوول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پاوه در این زمینه کمک زیادی به این بانوی هنرمند  و تعاونی اش کرده و بسته بندی های لازم برای این کار را در اختیار او گذاشته است.

این هنرمند هر جفت گیوه را بنا به بافت، کیفیت و سایز ۸۰ تا ۳۰۰ هزار تومان می فروشد و به دنبال نوآوری در عرضه این محصول است به همین دلیل به فکر استفاده از نخ های رنگی در این هنر کرده و قرار است گیوه های زنانه را تا بهار سال جدید عرضه کند.

او پیش از شروع بافت گیوه زنانه نمونه ای از آن را در نمایشگاهها عرضه کرده که با استقبال زیادی روبرو شد.

فرشته حسینی در واکنش به جهانی شدن مریوان به عنوان شهر کلاش می گوید: مریوان شهر بزرگی است و تعداد زیادی بافنده دارد. میلیاردها تومان حاصل فروش سالانه از درآمد کلاش بافی در این شهر است و این موضوع باعث خوشحالی است.  نودشه و میوان نیز بچه های مریوان هستند.

این بانوی کارآفرین جوان و دست تنها در حال حاضر دغدغه تهیه یک ماشین دارد تا برای تهیه مواد اولیه کلاش بافی و آموزش در روستاهای اطراف مشکل رفت و آمد نداشته باشد.

 

2 دیدگاه

  • سلام یه راه ارتباطی با خانم فرشته حسینی اعلام کنید بنده به دنبال خرید محصولات از تعاونی ایشون هستم
    • نویسنده
      سلام لطفا جهت دریافت راه ارتباطی با شماره ۴۴۴۰۴۵۷۹ واحد نشریه مهرپارسه تماس بگیرید.