لباس‌هایی با گل‌های شاه عباسی

آرام آرام رنگ را با قلم‌مو بر می‌دارد و با حوصله طرحی می‌اندازد از عشق؛ طرحی که از ورای تاریخ می‌آید و حالا ثبت می‌شود تا جوانان از آن لذت ببرند و با هنر آبا و اجدادی‌شان آشنا شوند.
فائزه قادری، هنرمند جوانی است که طرح‌های قالی را برای زندگی امروز کارآمدتر کرده و حالا با استفاده از نقوش اسلیمی، ختایی و اشکال هندسی و عشایری یادگارهایی می‌سازد ماندگار با هدف آنکه فرش در همه ابعاد زندگی امروزی‌ها جریان داشته باشد و منحصر به زیرانداز و دست‌بافته‌ای پهن در اتاق خانه‌ها نشود. به این ترتیب طرح‌های سنتی فرش دیگر زیر پا نیستند و نقش ملموس‌تری پیدا کرده‌اند در وسایل و اشیای شخصی.
پدر قادری، گرافیست مجله «قالی ایران» بود. او نیز به این رشته علاقه‌مند شد و نخستین آموزش‌ها را در سازمان فنی‌وحرفه‌ای در رشته طراحی فرش گذراند و تحصیلات تکمیلی‌اش را در همین رشته ادامه داد. مدرک کارشناسی را در رشته طراحی فرش و کارشناسی‌ارشد را در رشته مدیریت فرش گرفت. سال ۱۳۷۹ نیز به همت پدرش، سایت اطلاع‌رسانی فرش ایران را راه‌اندازی کردند و دختر جوان بیش از پیش زندگی‌اش با طرح و نقش فرش عجین شد.
اما از آنجا که همیشه به پارچه و طراحی علاقه‌مند بود، تصمیم گرفت از هنرش بیشتر استفاده و آن را به جوان‌تر‌ها معرفی کند و به این ترتیب نقشه‌های فرش را روی لباس پیاده کرد. «اوایل فقط برای لباس‌های خودم طرح می‌زدم اما بعدتر که با استقبال روبه‌رو شد، سفارش‌هایی گرفتم.» نخستین سفارش‌های رسمی‌اش نیز به بنیاد فرهنگی-هنری رسام عرب‌زاده مربوط می‌شود که طراحی روی چند مقنعه بود. بعدها دوره یکساله چاپ باتیک را نیز در سازمان میراث فرهنگی پشت سرگذاشت و حالا از همه هنرهایش استفاده می‌کند تا نقش‌های فرش را زنده نگه دارد. «برای من فرقی نمی‌کند که این طرح‌ها روی لباس، شال و مانتو باشد یا روی سفال و حتی تخم‌مرغ‌های هفت‌سین. من فقط می‌خواهم این طرح‌ها از یاد نروند و مدام تکرار شوند. به نظرم برای کسانی که در دنیای امروز زندگی می‌کنند حس نوستالژی خوبی دارد.»
او می‌گوید: «گاهی از نقوش تلفیقی استفاده می‌کنم و گاهی بنا به مدل و حتی رنگ پارچه طرح می‌زنم. برای نمونه در برخی لباس‌ها نقشه‌های عشایری و هندسی بهتر جواب می‌دهد اما در برخی دیگر باید از طرح‌های کلاسیک اسلیمی و ختایی استفاده کرد.»
این هنرمند جوان طرح‌های فرش را روی انواع لباس‌های شب، مانتو، شال و روسری، کراوات، جلیقه و حتی کفش نقاشی می‌کند، با رنگ‌های اکریلیکی که بر اثر شست‌وشو پاک نمی‌شوند و کارهای خود را با برندی که از نامش برگرفته شده یعنی «فائزه کالکشن» ارائه می‌دهد. اما چرا کالکشن (مجموعه) چون همان‌طور که گفت کارش تنها طراحی روی پارچه نیست و از تمام استعدادهایش در هر جا که بشود استفاده می‌کند تا هنر فرش را که اصیل‌ترین هنر ایرانی است، معرفی کند.
«خیلی از جوان‌ها فرش را دوست ندارند اما وقتی تلالو رنگ را در طرح‌هایی می‌بینند که می‌توانند از آن استفاده کنند به آن علاقه‌مند می‌شوند و دست‌کم بیشتر به فرش و قالی توجه می‌کنند.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است