ماجراجویی

پیکار با رودخانه خروشان
قایقرانی در آبهای خروشان که فرنگی ها به آن «رفتینگ» می گویند یکی از شاخه های گردشگری ماجراجویانه است که هفت سالی می شود توسط بخش خصوصی در ایران دایر شده است. رفتینگ در صورت رعایت نکات ایمنی، فعالیت امن و مهیجی است که باعث اشتغالزایی و توسعه اکوتوریسم می شود و پتانسیلی است که ایران با داشتن رودخانه های زیادی در دامنه کوه های البرز و زاگرس، می تواند از آن بهره برداری مناسب داشته باشد.با وجود آنکه سالانه حدود هشت هزار گردشگر از تورهای رفتینگ استفاده می کنند اما هنوز از سوی مسئولان جدی گرفته نشده و استانداردی برای برگزاری تورهای رفتینگ از سوی فدراسیون قایقرانی یا کمیته طبیعت گردی معاونت گردشگری تدوین نشده، حتی به اندازه یک تورپرنده نگری برای آنها اهمیت ندارد در حالی که باسلامت و جان مسافران سروکاردارد و اگر مربیان و رفت گایدها (راهنمایان تور رفتینگ) ناشی باشند ممکن است لطمات جبران ناپذیری به سلامت مسافران وارد آید. در حال حاضر تورهای زیادی رفتینگ برگزار می کنند که مجوزهای لازم را ندارند.
هرچه هست قایقرانی در آبهای خروشان هیجان انگیز است، ماجراجویان را راضی می کند و برای گردشگرانی که دنبال تنوع هستند گزینه مناسبی است. قایقرانی در رودهای پرفراز و نشیب، تماشا و شنیدن صدای طبیعت و از همه مهمتر انجام یک کار گروهی تجربه هایی است که رفتینگ همراه با هیجان برای شما می آفریند اما به دست آوردن این تجربه به شرطی است که همانطور که گفته شد نکات ایمنی رعایت شود.
از طرفی برای انجام یک تور رفتینگ نیاز به مرخصی های طولانی مدت و صرف وقت زیاد نیست. این ورزش یا سفر ماجراجویانه را می توان در یک روز انجام داد. قیمت تورهای یک روزه رفتینگ بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ هزار تومان است.

ویژگی های یک تور استاندارد
رفتینگ با وجود همه جذابیت هایی که دارد تفریح و ورزش خطرناکی است و اگر رفت گاید بی تجربه و بی مهارتی همراه شما باشد ممکن است برایتان خطرآفرین باشد. بنابراین اگر می خواهید یک سفر رفتینگ امن داشته باشید برای آسودگی خیال خود بهتر است درصد خطا را تا حد ممکن کاهش دهید و نکات زیر را در نظر بگیرید:
*تور رفتینگ را از دفاترخدمات مسافرتی (آژانس مسافرتی) معتبر که مجوز بند «ب» داشته باشد، بخرید.
*از بیمه مسافرتی و میزان پوشش آن مطلع شوید.
*به مدرک رفت گاید که قرار است همراه او باشید دقت کنید.بهترین و معتبرترین مدرک برای رفت گایدها مدرک فدراسیون جهانی رفتینگ IRF ( International Rafting Federation) است و اگر رفت گاید مدرک امداد و نجات (Rescue 3) هم داشته باشد که خیالتان بیشتر آسوده خواهد شد. دارنده این مدرک آموزش های لازم را می بیند تا در شرایط مختلف بتواند فرد دچار حادثه را نجات دهد. به همین دلیل است که می توان از مربی های رفتینگ در مواقع سیل و طوفان استفاده کرد و بهتر و سریع تر مصدومان را نجات داد.
*برای انجام سفر رفتینگ باید به تجهیزات آن نیز دقت کرد. گرچه تمیز این تجهیزات برای مسافران عادی کار سختی است اما دانستن حداقل اطلاعات بی ضرر نیست. قایق های مخصوص رفتینگ باید از جنسی ضخیم ساخته شده باشند که در ایران بیشتر از جنس پی وی سی است. محفظه های باد قایق باید جدا از هم ساخته شده باشد که اگر یکی از آنها در طول مسیر پاره شد خطری قایق را تهدید نکند. دور تا دور کف قایق باید سوراخ داشته باشد که آب را خارج کند. همین طور جلیقه نجات با فوم ضخیم و ضربه گیر و کلاه ایمنی ویژه رفتینگ نیز ضروری است. مراقب باشید که کلاه اسکیت، صخره نوردی و دوچرخه سواری به شما ندهند.
فوت سفر
*اگر حواستان به گفته های راهنمایتان باشد و از آب نترسید هیچ خطری برای شما به وجود نخواهد آمد.
*کرم ضدآفتاب را فراموش نکنید و حتی اگر می توانید کلاه نقاب دار هم بزنید که آفتاب پوستتان را سرخ نکند. جلیقه نجات و کلاه های ایمنی وی‍ژه قایقرانی را هم باید بپوشید.
*معمولا هر قایق گنجایشی بین پنج تا هشت نفر مسافر دارد و با هر قایق یک نفر راهنما هم همراه می شود (البته تعداد مسافران در قایق بستگی به اندازه قایق و نوع رودخانه دارد). بنابراین اگر می خواهید بیشتر بهتان خوش بگذرد گروهتان را خودتان جمع و جور کنید.
*همراه بردن دوربین های بزرگ و حرفه ای DSLR را هم باید فراموش کنید. نهایت یک دوربین کامپکت کوچک از هر قایق پذیرفته می شود تا در یک کیف یا جعبه ضدآب قرار گیرد . این کیف می تواند در قایق رفتینگ و یا توسط کایاک سوار نجات حمل شود.
*پیش از شروع قایق سواری آموزش های ابتدایی لازم راجع به چگونگی پارو زدن و همین طور چگونگی شنا در رودخانه و تفاوت های آن با شنا در استخر توسط سرپرست گروه داده شد. باید بدانید هرچه در استخر شناگر قهاری باشید در رودخانه آنطور نخواهید بود. بنابراین باید نکات ایمنی در رودخانه را جدی بگیرید.
از جمله اینکه هرگز نباید در رودخانه خروشان راه بروید و در خیلی از قسمت ها نباید شنا کرد چرا که زود خسته می شوید و انرژی خود را ازدست می دهید. بلکه باید روی آب بخوابید و نوک انگشتان پای خود را ببینید.
*ممکن است بارها از قایق بیرون پرت شوید اما در این حالت باید حواستان باشد که خونسردی تان را حفظ کنید و به دوستان و راهنمایتان اطمینان داشته باشید که شما را از آب بیرون خواهند کشید.
*حتما یک دست لباس و کفش همراه داشته باشید. حتی اگر می توانید کفش قایقرانی یا کتانی پارچه ای بپوشید که راحت تر باشید.
*این ورزش ماجراجویانه برای کودکان و کسانی که ناراحتی های قلبی، تنفسی و ریوی دارند مناسب نیست و بهتر است قبل از انجام آن با پزشک معالج مشورت شود.

فراموشی یک طرح ملی
«طرح ملی اکوتوریسم رودخانه ای ایران» در سال ۱۳۸۶ از سوی بخش خصوصی به معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تقدیم شد، اما از آن تاریخ تاکنون پیشرفت چندانی نداشته است. کیانوش محرابی که رشته ورزشی اصلی اش قایقرانی است از سال ۱۳۸۲ در نپال و هند تورهای رفتینگ برگزار کرد تا اینکه در سال ۱۳۸۶ تصمیم گرفت رفتینگ را در ایران اجرا کند و این شاخه از صنعت گردشگری را در کشور توسعه دهد. او با ارائه طرحی با عنوان «طرح ملی اکوتوریسم رودخانه ای ایران» این رشته را آغاز کرد اما هنوز مسئولان معاونت گردشگری و حتی فدراسیون قایقرانی استانداردهای لازم را برای اجرای رفتینگ تدوین نکرده اند.
دوره های آموزشی بین المللی راهنمایان در ایران چند بار اجرا شده و در حال حاضر تعدادی راهنمای حرفه ای در ایران وجود دارند، ولی تعداد این راهنمایان کافی نیست. این در حالی است که بسیاری از افراد ناشی به دلیل نبود استانداردهای لازم در حال برگزاری تورهای رفتینگ هستند ناخواسته جان مسافران را به خطر می اندازند چرا که دوره های آموزشی لازم را در زمینه امداد و نجات سپری نکرده اند.
او معتقد است از آنجا که رفتینگ یک میان رشته بین ورزش و گردشگری است هنوز هیچ کدام از مسئولان هر دو رشته مسئولیت های آن را برعهده نگرفته اند و در این میان انجمن رفتینگ یک انجمن تخصصی است که به صورت نهاد غیردولتی در وزارت کشور ثبت شده است. این انجمن قدم های مهمی در پیشبرد گردشگری رودخانه و رفتینگ در ایران برداشته ولی به دلیل گستردگی کار و اولویت نداشتن گردشگری رودخانه برای سازمان های مربوطه در حال حاضر سفرهای رفتینگ در ایران از استاندارد خوبی برخوردار نیست.
محرابی تاکید دارد که رفتینگ یک کار گروهی است که باید بین اعضای گروه هماهنگی وجود داشته باشد. او می گوید:« در حال حاضر تورهای زیادی برگزار می شود اما از آنجا که خیلی از رفت گایدها نابلد هستند خطر همیشه در کمین مسافرانشان هست. از سوی دیگر عده ای رودخانه های کشور را به تملک در آورده اند و اجازه نمی دهند همه رفت گایدها بتوانند از رودخانه ها استفاده کنند و به نوعی انحصاری شده است.»
او با انتقاد از اینکه چرا روی برگزاری و اجرای تورهای رفتینگ نظارتی نیست، ادامه می دهد:« با اینکه افراد حرفه ای در زمینه اجرای تورهای رفتینگ در ایران وجود دارند ولی بسیاری از افرادی حال برگزاری تورهای رفتینگ هستند آموزش های لازم را ندیده اند و از شیوه عملکرد تور رفتینگ خبر ندارند و این اتفاق بد باعث ناهنجاری رفتینگ شده است و اجازه نمیدهد این رشته در مسیر صحیح رشد کند.
ماجراجویی

ماجراجویی

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است