دره شیرز کوهدشت لرستان

مسعود بیرانوند

 

اگر قصد سفر به استان باستانی و زیبای لرستان و سرزمین آبشارها را دارید، دیدن شهرستان کوهدشت را با جاذبه‌های طبیعی و تاریخی‌اش از دست ندهید. در حالیکه شهرهای مرتفع شمالی استان دارای آب‌وهوای سرد کوهستانی هستند، شهرستانهای جنوبی استان، از جمله کوهدشت دارای آب‌وهوای گرمتری هستند و مقصد مناسبی برای مسافرتهای بهاری.

در این گزارش یکی از زیباترین ژئوپارکهای کشور به نام دره «شیرز» معرفی می‌شود.

چطور برویم؟

برای رسیدن به دره شیرز از خرم‌آباد مرکز استان، باید مسیر حدود ۹۰ کیلومتری از مسیر بخش «چگنی» و «سراب دوره» (در ۲۷ کیلومتری خرم‌آباد) به کوهدشت را طی کرد. در طول این مسیر میتوان از پل تاریخی «کشکان» در فاصله تقریبی ۵۰ کیلومتری جنوب غرب خرم‌آباد بازدید کرد. به غیر از دره زیبای شیرز که در ادامه گزارش به آن خواهیم پرداخت، میتوان از دو غار تاریخی و باستانی «میرملاس» و «سر سورن» که از نخستین زیستگاههای بشر به‌شمار می‌روند نیز دیدن کرد.

دره زیبا و رویایی شیرز در فاصله تقریبی ۵۰ کیلومتری کوهدشت در بخش «زردلان» و در منطقه «اولاد قباد» قرار دارد. مسیر کوهدشت تا بخش اولاد قباد جاده آسفالته دارد و فقط حدود سه کیلومتر انتهای مسیر تا ابتدای دره شیرز خاکی است. دره در مجاورت رودخانه «سیمره» از سرشاخه‌های اصلی کرخه و کنار رشته کوه «وره زرد» واقع شده است. توجه داشته باشید که قبل از برنامه‌ریزی، حتما شرایط آب‌وهوایی را چک کنید تا گرفتار سیلاب و و بارانهای سیل‌آسای مسیر نشوید.

در انتهای مسیر حدود سه‌کیلومتری جاده خاکی، به مجموعه پرورش ماهی در ابتدای دره شیرز و کنار رودخانه خروشان سیمره می‌رسید که محل مناسبی برای پارک خودروها (که پارکبان نیز گمارده شده) است؛ ضمن اینکه وجود دکه خواربار و سرویس بهداشتی، امکان کمپینگ در محل را فراهم کرده است، هرچند پیشنهاد می‌شود مواد خوراکی مورد نیاز و آب را در کوهدشت تهیه نکنید و نیز سعی کنید به‌دلیل ازدحام بازدیدکنندگان، آخر هفته را برای این بازدید انتخاب نکنید.

طول دره حدود پنج کیلومتر است و در طول پیمایش دره، دیواره‌های لایه‌لایه رسوبی با بلندای حدود ۲۰۰ متری شما را احاطه می‌کنند. وجود رودخانه جاری و دیواره‌های خوشتراش سنگی، پیمایش دره را به هیجان­پذیرترین بخش طبیعتگردی تبدیل می‌کند؛ به‌طوریکه طبیعت دره هیجان و انرژی شما را چندبرابر می‌کند. چینش چشمنواز سنگهای رسوبی روی هم و معماری رویایی دره آنچنان باشکوه است که در اولین نگاه هیجانزده می‌شوید. در همان ابتدای دره مناره خوش‌قد و قامت شیرز با ارتفاعی حدود ۸۰ متر و قطر ۱۰ متر که طی میلیونها سال در اثر زلزله و فرسایش سنگ ایجاده شده، خودنمایی می‌کند و به‌طوری شما را به وجد می‌آورد که ناخودآگاه دست به دوربین می‌شوید. مسیر پاکوبی که بعضا با سنگ‌چینهایی توسط چوپانان و کوهنوردان علامتگذاری شده، می‌تواند شما را به پای مناره و در ادامه به بالای دره و کنار مناره برساند، هرچند پیدا کردن این مسیر سخت و در صورت گم کردن مسیر می‌تواند مخاطره‌آمیز باشد؛ بنابراین پیشنهاد می‌شود برای پیمایش این بخش از مسیر حتما از وجود یک نفر راهبلد استفاده کنید. در عوض، این مسیر زیبا امکان عکاسی از مناره در زوایای خاص و رویایی را برایتان فراهم می‌کند. اگر شما جزء آن دسته از طبیعتگردان سمج هستید و قصد دارید دره را از بالا و پایین پیمایش کنید، این مسیر جالبی برای پایین آمدن از بالای دره به ابتدای دره است.

چی ببینیم؟

برخی از قسمتهای دره خیلی باریک و ارتفاع آب، بویژه در فصل بهار زیاد است و مجبور می‌شوید بروید بالاتر و مجددا به دره برگردید. منحصربفرد بودن هر لحظه در طبیعت حس خاص و متمایزی را به شما می‌دهد. مناظر گلهای وحشی و چمنزار، انواع درختان بلوط، چنار، انجیر، گلابی و انگور همزمان با صدای چهچهه پرندگان و شرشر آب‌چکانها و ترنم جاری آب، شما را سرمست و بهشتی رویایی را جلوی دیدگانتان به تصویر می‌کشد.

در جاهای دیگر دره، ترکیب دیواره‌های دل‌انگیز و درختان وحشی و رودخانه آنچنان مناظر بی‌بدلیل و زیبایی را خلق کرده‌اند که صحنه در ذهنتان حک می‌شود و قطعا چندین شات با دوربین را به‌دنبال دارد. هر قسمت از دره زیباییهای خودش را دارد.

در ادامه پیمایش دره، به تونل یا غاری می‌رسید که طی هزاران سال بر اثر تقابل آب و رودخانه و سنگهای آهکی ایجاد شده است. محلیها این غار را «پل خدا» می‌نامند که این تونل ارزش دره را چندبرابر کرده است. طول غار حدود یکصد متر است. برای عبور از این تونل ناچاربه عبور از آب سرد جاری داخل آن هستید. برخی از قسمتهای غار برای آدمهای قدبلند مشکل­ساز است و باید در حالت خمیده حرکت کرد. عبور از رودخانه سرد و غارنوردی، همزمان با دیدن صحنه‌های زیبای «استالاکتیت»‌های سقف غار، اتمسفر رویایی و وهم‌انگیزی را برایتان به ارمغان می‌آورد و لذت سفر را دوچندان می‌کند. پیمایش دره، بویژه در تونل در زمان بارندگی با ریسک بالایی همراه است و همانطور که پیشتر اشاره شد، موقع بارندگی، بویژه این بخش از دره بسیار خطرناک بوده، بنابراین در صورت نامساعد بودن شرایط جوی، کلا قید دره را بزنید؛ ضمن اینکه در زمان بارشهای شدید از جای‌جای دره آبشارهای خروشانی سرازیر می‌شوند که ضمن ایجاد سیل، تنه‌های بزرگ درختان و سنگهای بزرگ را با خود به کف دره می‌آورند.

اگر اهل هیجان بیشتر هستید و توانایی پیمایش بیشتری دارید، توصیه می‌شود که پس از گذر از تونل حدود یک کیلومتر بالاتر به انتهای دره رسیده و به بالای دره از سمت چپتان صعود کنید و از بالای دره، مسیر را طی کنید تا عظمت و زیبایی مجموعه دره، منظره رودخانه سیمره از بالا، عبور از جنگلزارهای بلوط، برج معرف دره و همچنین زیبایی دیواره‌های سنگی و معماری دره را دریابید. در این مسیر شما به چند متری تاج برج خواهید رسید. از کنار برج راه پاکوب و مارپیچی وجود دارد که شما را به ابتدای دره نزدیک پارکینگ می‌رساند. هرچند برخی قسمتهای این مسیر با سنگ علامتگذاری شده است، اما بدون راهنما ممکن است این مسیر مخاطراتی را به همراه داشته باشد.

در مجموع لذت کمپینگ در طبیعت، آشپزی، عکاسی در طبیعت بکر دره، پیاده‌روی در مسیر رودخانه دره، آب‌بازی، صخره‌نوردی و دیدن دیواره‌های سنگی دره، روزی خاطره‌انگیز و خاطره خوشی را برای شما به یادگار خواهد گذاشت. همچنین شرایط سقوط آزاد و لذت دیدن ستاره‌ها در این دره از دیگر جاذبه‌های آن است.

دو روستا در ابتدا و انتهای دره وجود دارد و یک روستای چندخانواری نیز در بالای دره، قسمت شمال غربی وجود دارد.

چه چیزهایی نیاز داریم؟

ملزومات این سفر شامل کفش پیاده‌روی و رودخانه‌نوردی، چراغ پیشانی، شلوارک، دوربین عکاسی، یک دست لباس اضافی، حوله، آب معدنی، کلاه آفتابی و خوراکی جهت گردش یکروزه است. راستی اگر با کمپینگ در طبیعت مشکلی ندارید، می‌توانید شبی خاطره‌انگیز را در چادر تجربه کنید، در غیر این صورت می‌توانید در شهرستانهای کوهدشت یا خرم‌آباد بیتوته کنید.

زباله نریزیم

متاسفانه برخی از گردشگران با رها کردن زباله‌های خود در این دره شگفت‌انگیز، چهره آن را زشت کرده‌اند که امیدواریم طبیعتگردان رعایت کنند و به یاد داشته باشیم که ما در طبیعت چیزی جز رد پا بر جای نمی‌گذاریم و چیزی جز خاطره با خود نمی‌آوریم.

 

 

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است