مشهدالرضا و زائران امام هشتم

استان خراسان رضوی و ۲۰ میلیون گردشگر

 

استان خراسان رضوی یکی از استان های خراسان در شمال شرقی ایران به مرکزیت مشهد است. مساحت این استان ۱۱۸,۸۵۴ کیلومترمربع بوده که از این نظر پنجمین استان بزرگ کشور است. واژه رضوی در نام این استان، به مقبره علی بن موسی الرضا در مرکز این استان اشاره دارد. خراسان رضوی از ۲۸ شهرستان، ۷۰ بخش، ۷۳ شهر و ۱۶۴ دهستان تشکیل شده است. قدیمی ترین آثار حیات انسانی در ایران، شامل تعدادی ادوات و دست افزارهای سنگی با قدمت تخمینی ۸۰۰ هزار سال قبل، متعلق به دوران پارینه سنگی قدیم، از بستر رودخانه کشف رود مشهد به دست آمده است.

 

میراث فرهنگی

معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در دوره ۴۰ ساله انقلاب پرشکوه اسلامی به دستاوردهای متعددی دست پیدا کرده است. مجموعه ارزشمند شهر تاریخی طوس شامل باغ آرامگاه و ارگ و بارو و بستر رودخانه اساطیری کشف رود و همچنین بناهای عظیم هارونیه و مسجد مدرسه از جمله مجموعه هایی است که طی دوران انقلاب اسلامی به ویژه از زمان بازدید رهبر معظم انقلاب اسلامی و طی سالیان اخیر از پیشرفت خوبی برخوردار شده که از آن جمله می توان به تبدیل باغ آرامگاه به باغی ایرانی و گسترش فضای جلوخان باغ و ساماندهی مسیر و جاده دسترسی به آن اشاره کرد. مرمت برج و باروی بنا نیز از دیگر دستاوردهای عظیم صورت گرفته در مجموعه فوق طی این سال هاست. در عین حال نجات بخشی و انجام مرمت های مستمر بناهای عظیم تاریخی استان به عنوان نفایس ملی طی سالیان فوق با جدیت ادامه یافته که از آن میان می توان به مدرسه غیاثیه «خر گرد»، رباط شرف، مسجد «ملک زوزن»، مزار شیخ احمد جام، مجموعه قطب الدین حیدر، برج رادکان، برج علی آباد کشمار و بقعه ارسلان جاذب و میل ایاز اشاره کرد.

مرمت مستمر بیش از ۹۰۰ بنای تاریخی استان بر اساس اعتبارات مصوب سالیانه در ۴۷ عنوان کاربری مختلف در سطح استان از رباط ها و کاروانسراها گرفته تا بناهای مذهبی و بقاع متبرکه، تشکیل یک پایگاه ملی و هفت پایگاه جهانی میراث فرهنگی با عناوین: پایگاه جهانی قنات قصبه، پایگاه ملی رباط شرف، پایگاه ملی منظر فرهنگی- تاریخی شهر توس، پایگاه ملی بندیان درگز، پایگاه ملی شادیاخ نیشابور، پایگاه ملی بافت تاریخی ثامن مشهد، پایگاه ملی بافت شهر تاریخی سبزوار، پایگاه ملی «آسبادهای نشتیفان»، شناسایی دقیق آثار و بناهای اضطراری و در حال تخریب استان با قید فوریت و به تعداد ۱۷۰ مورد و پیش بینی اعتبارات اضطراری و رفع خطر کلیه آثار مذکور طی سه سال گذشته، برپایی چهارمین کنگره معماری ایران در استان و دریافت مقالات مرتبط با عنوان کنگره از دیگر فعالیت های معاون میراث فرهنگی استان خراسان رضوی طی ۴۰ سال گذشته است.

در این میان دفتر ثبت آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی و ناملموس نیز فعالیت های قابل توجهی طی ۴۰ سال بعد از انقلاب اسلامی انجام داده است؛ چنان که از سال ۱۳۵۷ تا ۱۳۹۷ شاهد ثبت ۸۵۷ بنای تاریخی، ۱۳۰ محوطه تاریخی، ۳۰۲ تپه تاریخی، ۸۲ اثر ناملموس، ۶ اثر طبیعی، یک شیء تاریخی در فهرست آثار ملی بودیم. البته این معاونت استان خراسان رضوی پرونده های متعددی برای ثبت تا پایان سال ۱۳۹۷ نیز در دست دارد که از آن جمله می توان به ۶۰ پرونده در حال ثبت بناهای تاریخی، ۱۲۰ محوطه در حال ثبت، ۲۱ اثر ناملموس، ۲۰ پرونده از آثار طبیعی و ۱۲۰ شیء تاریخی اشاره کرد. در عین حال طی ۴۰ سال گذشته در حوزه بناها و محوطه های شناسایی شده در سطح استان شاهد ثبت ۶۳۰ بنای تاریخی و ۱۸۳۰ محوطه تاریخی بودیم و برنامه های بررسی و شناسایی آثار تاریخی و کاوش های باستان شناسی در سطح استان انجام شده است که تعداد برنامه های بررسی و شناسایی شده استان از سال ۱۳۵۷ تا ۱۳۹۷، ۱۴ برنامه و تعداد برنامه های کاوش های باستان شناسی استان از سال ۱۳۵۷ تا ۱۳۹۷، ۳۵ برنامه بوده است. در حوزه پرونده های تعیین عرصه و حریم استان نیز می توان به ۱۷۸ بنا و محوطه تاریخی اشاره کرد که از سال ۱۳۵۷ تا ۱۳۹۷ شاهد تعیین عرصه و حریم ۱۶ مورد محوطه و ۱۶۲ بنا بودیم.

 

مهم ترین دستاوردهای حوزه سرمایه گذاری و تامین منابع

استان خراسان رضوی طی ۴۰ سال گذشته در حوزه پروژه های عمرانی و زیرساختی اجرا شده در حوزه گردشگری نیز فعال بود؛ چنان که ۹۵۴ پروژه با تخصیص ۱,۱۵۶,۰۰۰ میلیون ریال اعتبار ملی و استانی انجام شد که از آن جمله می توان به پروژه عمرانی، زیرساختی، مجتمع بین راهی، تقویت مسیرهای منتهی به جاذبه های گردشگری، آسفالت مسیرهای گردشگری، ایجاد کمپینگ، نمازخانه، مراکز اطلاع رسانی، کمک به پروژه های عمرانی شهری و محوطه سازی اشاره کرد. همچنین شاهد تصویب و راه اندازی مناطق نمونه و روستاهای هدف گردشگری بودیم؛ چنان که تعداد این مناطق به ۳۳ منطقه نمونه گردشگری و ۵۵ روستای هدف گردشگری می رسد. تمام این مناطق مصوب هیات محترم دولت و شورای برنامه ریزی استان است. در این میان میزان تقریبی سرمایه گذاری در حوزه گردشگری ۲۳,۳۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری و ۷,۳۰۰ میلیارد تومان در حال ساخت است که در بخش گردشگری، هتل داری، تفریح، زیارت، محوطه های گردشگری، مجتمع های سلامت و تندرستی (هتل بیمارستان)، محیط ها و پارک های طبیعت گردی و گردشگری، روستایی و عشایری، مجتمع های خدمات رفاهی بین راهی، مجتمع گردشگری، سفره خانه سنتی، دهکده های سلامت و طرح های در حال ساخت صرف شده است.

 

مهم ترین دستاوردهای حوزه گردشگری                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

از جمله مهم ترین دستاوردهای حوزه گردشگری که بعد از انقلاب اسلامی حاصل شده است، می توان به وجود بالغ بر ۱۷۲۸ واحد اقامتی (رسمی) با ظرفیت اسکان ۱۰۹۳۴۴ نفر شب در استان (هتل و متل ۲۲۲، هتل آپارتمان ۳۰۹، میهمان پذیر ۳۹۵، اقامتگاه بوم گردی ۳۱ و خانه مسافر ۷۷۱)، ظرفیت هتل ها ۳۷۱۲۱، هتل آپارتمان ها ۲۴۸۴۱، میهمان پذیرها ۲۱۱۹۲، اقامتگاه بوم گردی ۱۱۹۰، خانه مسافر ۲۵۰۰۰، تعداد کل تاسیسات گردشگری استان ۲۲۲۷ واحد، (نعداد ۳۸۶ دفتر مسافرتی و ۱۱۳ مجتمع پذیرایی، بین راهی و سفره خانه سنتی)، حضور سالیانه دو میلیون و ۵۰۰ هزار گردشگر خارجی و ۳۱ میلیون گردشگر داخلی در سال ۱۳۹۶ و ۲۵۷۲۶۷۶۶ گردشگر داخلی و ۱۷۷۱۳۹۲ گردشگر خارجی در هشت ماه ابتدای سال ۱۳۹۷، وجود ۵۷ روستای هدف گردشگری و ۳۳ منطقه نمونه گردشگری که میزان اقامت در ۹ ماهه ابتدای سال ۱۳۹۷، ۵۸۷۲۶۰۲۷ نفر شب است (با درصد اشغال ۵۸ درصد) اشاره کرد.

در عین حال، پذیرش و اعزام هیات های گردشگری به کشورهای عراق، پاکستان، جمهوری تاتارستان، فدراسیون روسیه، ترکیه، افغانستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قزاقستان و قرقیزستان، با هدف توسعه همکاری های گردشگری، برگزاری بیش از ۵۰ رویداد گردشگری سالیانه شامل همایش، نمایشگاه، جشنواره، استارت آپ و غیره و در مجموع بیش از ۲۰۰۰ رویداد گردشگری، آموزش بیش از ۴۰ هزار نفر از شاغلان صنعت گردشگری و جامعه محلی استان، توسعه گردشگری روستایی در قالب ایجاد اقامتگاه بوم گردی با تعداد یکصد اقامتگاه تا پایان سال ۱۳۹۷، افزایش قابل توجه ضریب اشغال واحدهای اقامتی استان به میزان ۷۰ درصد به صورت متوسط در سال، استانداردسازی بیش از ۳۰۰ واحد از تاسیسات گردشگری استان در راستای افزایش کیفیت خدمات تاسیسات گردشگری استان، تشکیل ستاد خدمات سفر استان در راستای ارائه خدمات مطلوب به گردشگران و افزایش رضایتمندی زائران و گردشگران استان و ساماندهی وضعیت خانه مسافرهای شخصی استان (شناسایی واحدهای غیرمجاز و ساماندهی و صدور مجوز فعالیت بیش از ۷۰۰ خانه مسافر) از دیگر دستاوردهای استان خراسان رضوی در حوزه گردشگری است.

 

صنایع دستی

استان خراسان رضوی در حوزه صنایع دستی نیز فعالیت های متعددی انجام داده که از آن جمله می توان به برگزاری ۱۰۱۲ نمایشگاه ملی صنایع دستی، ۶۵۰ نمایشگاه صنایع دستی استانی و ایجاد ۲۰ بازارچه دائمی صنایع دستی و ۱۸۳۰ بازارچه موقت صنایع دستی اشاره داشت. همچنین می توان صادرات صنایع دستی ۶۸۴ میلیون دلار بود. در حال حاضر ۸۵ رشته رایج صنایع دستی در سطح استان فعال است و ۱۵ رشته صنایع دستی نیز منسوخ شده است. یکی از شهرهای استان خراسان رضوی (مشهد) به عنوان شهر جهانی صنایع دستی انتخاب شده و روستای «بسک» نیز به عنوان روستای صنایع دستی در فهرست ملی انتخاب شده است.

 

 

 

 

 

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است