معاون صنایع دستی کشور بیان کرد:

صنایع دستی نمود اقتصاد مقاومتی

صنایع دستی یکی از آسان ترین راه ها برای رسیدن به توسعه پایدار است. هنرهای ملی که از صدها سال پیش به ما رسیده، برخی تکامل یافته و برخی به همان شیوه گذشته تولید می شود؛ آن هم با مصالح و مواد اولیه بومی که ایران را از واردات بی نیاز می کند. ایران کشوری است که صنایع دستی متفاوتی دارد و می تواند سلایق مختلف را پوشش دهد. معرفی و احیا و باززنده سازی آنها یکی از مهم ترین اقداماتی است که باید رخ دهد تا هنرمندان این رشته ها به جایگاه اصلی خود برسند. معاونت صنایع دستی از سال ۱۳۸۵ به سازمان میراث فرهنگی اضافه شد و از آن سال تاکنون صنایع دستی کشور نه تحت نظر وزارت صنایع؛ بلکه با مدیریت سازمان میراث فرهنگی اداره می شود.

درباره اقدامات انجام شده در چهار دهه انقلاب گفت وگویی با پویا محمودیان، معاون صنایع دستی کشور داریم که در پی می آید:

وضعیت صنایع دستی را چطور ارزیابی می کنید؟

ساختار شکلی صنایع دستی ایران از سال ۱۳۴۷ به صورت مشخص در کشور بنا نهاده شد و با تصویب هیات وزیران، مرکز صنایع دستی وقت وابسته به وزارت اقتصاد وظیفه ساماندهی، هماهنگی و نظارت بر صنایع دستی کشور را عهده دار شد و تا سال ۱۳۵۴ با همین روند پیش رفت تا اینکه در سال ۱۳۵۴ تصمیم گرفته شد که مرکز مذکور به دو بخش تقسیم شود؛ سازمان صنایع دستی و شرکت های سهامی که فروشگاه های صنایع دستی زیرمجموعه آنها بود و تحت نظارت وزارت صنایع و معادن وقت کار می کرد.

اتفاقی که تا قبل از دولت به صورت مشخص درباره صنایع دستی رخ داد هم بعد حمایتی بود و هم تصدی گری. از بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، صنایع دستی کشور با فراز و فرودهای بسیاری روبه رو شد. مقاطعی دوران اوج و شکوفایی و رونق آن بوده و در مقاطع زمانی خاصی دچار مقداری افول می شود. شاید به گفته بسیاری از کارشناسان و صاحب نظران حوزه صنایع دستی، یکی از بهترین دهه های رشد صنایع دستی دهه ۷۰ به ویژه بین سال های ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۳ بوده که اتفاقات خوبی، هم در داخل و هم در خارج از کشور رخ می دهد؛ از جمله حضور ایران در نمایشگاه های صنایع دستی خارج از کشور، صادرات صنایع دستی، تولید و فروش و غیره. بیشتر رشد در این سه سال بود و سپس آهنگ ملایمی به خود گرفت، اما بعدها تصمیم گیری هایی گرفته می شود که در سرنوشت صنایع دستی بی تاثیر نیست. نکته ای که می خواهم به آن اشاره کنم، نقش صنایع دستی در دوران جنگ است که خیلی ها شاید به عنوان یک مسکن و یک تسکین دهنده آمال و رنج و درد از آن یاد می کنند و حتی در مقطعی به عنوان تاثیرگذارترین شغل ها در تامین اقتصاد خانوارها مطرح شد؛ به ویژه زمانی که در بعضی شهرها افراد به دلیل مسائل جنگی مجبور به مهاجرت از شهرها شدند و صنایع دستی به اقتصاد خانوار در نقاط مرزی و عشایر کمک کرد. اگرچه تجارت کلان با مشکلاتی روبرو شد، اما بعد هنری و اقتصادی صنایع دستی یکی از مسائلی است که در این دوره تاثیرگذار بوده است؛ به ویژه در خانواده هایی که تحت تاثیر ضرر و زیان مسائل جنگ قرار گرفته بودند.

می توان گفت اگرچه دهه ۷۰ جزء دهه های خوب بود،  ولی از سال ۱۳۹۳ تاکنون جزء سالهایی است که با تغییرات مثبت در حوزه صنایع دستی روبه رو هستیم؛ حضورمان در بازارهای بین المللی، حضور نسل جدید صنایع دستی، صنایع دستی هایی با طراحی های جدید که قابلیتهای خاص خودش را دارد، حضور سایت های تجارت الکترونیک های ما و نحوه حضور ما در خرید و فروش های بین المللی.

ایران سومین کشور تولیدکننده صنایع دستی از لحاظ تنوع در دنیا بعد از هند و چین و الان نخستین کشور از لحاظ ثبت شهرها و روستاهای جهانی است. هشت شهر و دو روستای جهانی، مقام جمهوری اسلامی ایران را به نخستین در دنیا ارتقا داده و این داستان از سال ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۷ به عنوان یکی از دستاوردهای خوب پس از انقلاب مطرح می شود که ایران را یکی از سه کشور صاحب نام حوزه صنایع دستی کرده است؛ چه از لحاظ تعداد نشان مُهرهای اصالت و نشان های ملی که صنایع دستی گرفته اند و چه از نظر شهرها و روستاهای جهانی.

برای زنده نگه داشتن رشته های صنایع دستی آموزش نقش اساسی دارد. آموزش صنایع دستی در حال حاضر چگونه است؟

یکی دیگر از مسائلی که بعد از انقلاب می شود به آن اشاره کرد، بحث آموزش هاست. پیش از این آموزش ها به صورت استاد و شاگردی بود که بسیار تاثیرگذار است؛ چراکه وابسته به زمان خاصی نیست، اما بعد از انقلاب کم کم آموزش هایی با سیستم های نوین و آکادمیک صنایع دستی در کشور شروع و در دانشگاه در مقطع لیسانس، بعد فوق لیسانس و اکنون در مقطع دکترا صنایع دستی در گرایش های مختلف ایجاد و همین باعث شد تعداد دانش آموختگان صنایع دستی در این سیستم آموزشی حتی زبانزد بسیاری از کشورهایی باشد که عضو شورای جهانی صنایع دستی هستند و ساختاری به این شکل ندارند.

حتی در حال حاضر سرریز فارغ التحصیلان سایر رشته ها در حوزه صنایع دستی روبه رو هستیم. کسانی که دانش آموختگان رشته های دیگرند، به دلیل جذابیت ها، بحث سود اقتصادی، پرستیژ اجتماعی و … در این حوزه فعالیت دارند. وقتی کسب و کاری را راه اندازی می کنند در زیرمجموعه خود کسانی را می آورند و به این ترتیب شغل ایجاد می کنند.

 

نقش زنان در صنایع دستی ایران چطور بوده است؟

یکی از مسائل قابل طرح در این ۴۰ سال بحث زنان است. بیش از ۷۵درصد فعالان این هنر را بانوان تشکیل می دهند. درحالی که ۴۰۰ هزار ثبت رسمی در سامانه داریم، اما جامعه دو میلیون نفری را در کشور پیش بینی می کنیم که در این حوزه مشغول فعالیت هستند؛ از تولیدکنندگان، طراحان، مدرسان، فروشندگان سایت های تجارت الکترونیک، تجار، کسبه، بازرگانان تا همه ذی نفعانی که جامعه صنایع دستی کشور را تشکیل می دهند. به جرات می توان گفت که این تعداد رو به رشد و افزایش هستند. اشتغال صنایع دستی اشتغالی پایدار است و به دلیل جنبه هنری و داشتن پرستیژ اجتماعی و جذابیت های دیگر، بسیار مورد توجه قشر جوان قرار می گیرد. زنان توانستند در حوزه تولید، در خانه به عنوان مشاغل خانگی و در کارگاه تاثیر داشته باشند؛ همچنین در کسوت مدرس و استاد دانشگاه و هم در قالب استاد- شاگردی  و در قالب طراح و نمونه ساز صنایع دستی. زنان همین طور در حوزه بازرگانی، تجارت و صادرات، صاحب فروشگاه های بزرگ و مالکان سایت های تجارت الکترونیک هستند.

بیش از ۲۹۵ رشته فعال در کشور داریم که سعی کردیم رشته های منسوخ شده را باززنده سازی کنیم. یک کارگاه باززنده سازی صنایع دستی داریم که مسئولیت احیای رشته هایی که در حال منسوخ شدن هستند را بر عهده دارد و دیگری کارگروه فنی در اداره کل حمایت از تولید است که مسئولیت تایید رشته های صنایع دستی را بر عهده دارد. به این ترتیب شاهد نقش پررنگ زنان از ابتدای زنجیره تولید تا بازار هستیم. به دلیل ظرافت هایی که در مشاغل زنان وجود دارد، آنها بسیار هم موفق هستند. زنان در کسوت یک مادر به عنوان شغل دوم برای کمک به اقتصاد خانوار کار می کنند. صنایع دستی برای بسیاری به عنوان شغل اول و برای بسیاری هم به عنوان شغل دوم محسوب می شود. صنایع دستی جزء کالاهایی است که هم در عرصه هنر، هم در عرصه اقتصاد و مسائل اجتماعی حرف برای گفتن دارد، همچنین در حوزه سیاست. زبان هنر زبان مشترک تمامی کشورهاست؛ بنابراین پیامش هم می تواند پیام مشترک باشد، فارغ از مسائل سیاسی، روابطی را که بین کشورهاست، تلطیف کند؛ گرچه گاه مسائل سیاسی ممکن است روی این روابط سایه بیندازد و آنها را دستخوش مشکلاتی کند. چون صنایع دستی هم جزء کالای کاربردی و هم جزء کالاهای سرمایه ای به حساب می آید، بنابراین جزء کالاهایی است که از منظرهای مختلف مورد نظر بسیاری از فعالان حوزه های بازار قرار می گیرد. متفاوت بودن رنج کالاهای صنایع دستی؛ از کالاهای نفیس و فاخر گرفته تا حوزه کاربرد، جامعه هدف های مختلفی را رقم می زند که باعث تاثیرگذاری و جذابیتش در اقتصاد می شود.

در حوزه برندینگ و تجاری سازی چه اتفاقی برای صنایع دستی ایران رخ داده است؟

به تازگی طرح تجاری سازی صنایع دستی را شروع کرده ایم. چون معتقدیم همان طور که صنایع دستی در دوران صفویه نقش کاربردی در زندگی روزمره ایرانیان بازی می کرد، هم اکنون نیز این قابلیت را دارد، اما با نگاه تجاری سازی. در حرفه تجاری سازی بحث برندسازی مطرح می شود. در مقوله شهرهای جهانی یکی از اتفاقاتی که افتاده برندسازی شهرهاست، مثل «خراشاد» در خراسان جنوبی و «کلپورگان» در سیستان و بلوچستان که بعد از برند شدن آنها، سفارشات، از سرگیری تولید و در نهایت رونق اقتصادی اتفاق می افتد، اما در چرخه تجاری شدن بسته بندی، برند شدن، خلاقیت و نوآوری جایگاه خودش را مطرح می کند.

مدل خانه ایرانی را مطرح کردیم که یکی از توانمندی های جمهوری اسلامی ایران در پایان چهلمین سالگرد انقلاب است. صفر تا صد این خانه از صنایع دستی است. شاید ما جزء تنها یا معدود کشورهایی باشیم که چون ۳۱ استان داریم، تولیدات صنایع دستی و منحصربفردی هم داریم و باید خانه هایی را بنا کنیم که صفر تا صد آنها صنایع دستی باشد.

 

صنایع دستی ایران چه نقشی در اقتصاد بومی دارد؟

وقتی اقتصاد مقاومتی مطرح می شود، صنایع دستی با قدرت جلو می آید و مثال عینی اقتصاد مقاومتی است. در سال حمایت از کالای ایرانی معتقد و بر این باوریم که ایرانی ترین کالای ما صنایع دستی است؛ مواد اولیه بومی، دانش بومی، نیروی انسانی بومی، طراحان بومی، فناوری بومی و سرمایه کار بومی که همگی در بازارهای داخلی است. اگر روزی قرار باشد تمام درهای کشور بسته شود و مراوده ای با هیچ کشوری نداشته باشیم، آنچه با یک اقتصاد سالم و آرام می تواند به تولید خودش ادامه دهد، صنایع دستی است.

اگر فقرزداست، اگر درون زاست و برون گراست، اگر عدالت محور است؛ به دلیل صادراتش و تمام شاخص های دیگر نمونه خوبی برای اقتصاد مقاومتی است.

صنایع دستی چقدر به حوزه های دیگر ورود پیدا کرده است؟

صنایع دستی این قابلیت را دارد که خودش را در کنار صنایع دیگر مطرح کند. مثلا در رابطه با کارخانه شکلات سازی به جای استفاده از جعبه ها می توان از سبدهای حصیری یا ظرف های سفالی استفاده کرد. همین طور در صنعت گل و گیاه، در کنار خشکبار و صنعت خودروسازی و غیره قرار می گیرد.

ما پس از سال ها وارد همکاری با ایران خودرو شدیم و جلدهای قرآن تمام ماشین ها را از سوزن دوزی انتخاب کرده ایم که به زودی رونمایی می شود. همین طور در لوسترها و صنایع روشنایی می توان از صنایع دستی استفاده کرد. صنایع دستی به عنوان یک صنعت، خود را در دامنه وسیعی مطرح می کند و در کنار سایر صنایع با همان نگاه تجاری سازی مطرح می شود. همچنین طرح هایی در واگن های قطار و خطوط هواپیمایی طراحی شده است.

بوم گردی ها با رونقی که دارند یکی از اتفاقات خوش بعد از انقلاب هستند. تزیین و طراحی آنها با صنایع دستی محلی و اتصال به شبکه فروش صنایع دستی حائز اهمیت است. می توان سال ۱۳۹۳ تاکنون را دهه خلاقیت و نوآوری نام گذاری کرد. شعار همیشگی ما مزیت رقابتی جمهوری اسلامی ایران؛ صنایع دستی این کشور و گنج پنهان ما حوزه صنایع دستی است. سرمایه های هنری ما بی بدیل اند. کار استادکاران ما کار بی بدیلی است. جوانان ما خوش فکر، خلاق و بی بدیل هستند. مردم ما با غیرت از صنایع دستی حمایت می کنند. تمام روسای کشورهای دیگر هنگامی که به ایران سفر می کنند، به عنوان هدیه، صنایع دستی نفیس و فاخر با خود به یادگار می برند و امیدواریم شاهد رونق هرچه بیشتر صنایع دستی باشیم.

 

از نظر صادرات وضعیت صنایع دستی ایران چطور است؟

توانستیم صادرات را دوباره رونق بدهیم؛ اگرچه با هدف مان از نظر تجاری سازی بسیار فاصله داریم. در حال حاضر با ۱۱ گروه کالایی صنایع دستی را صادر می کنیم. پارچه قلمکار، چوب و تمام مشتقات آن، سفال و سرامیک، شیشه های سنتی، مس و مشتقات آن، فلزات گرانبها که جزء صنایع دستی فاخر است، سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی، تذهیب، تشعیر و نگارگری، زیراندازها شامل گلیم، نمد و زیلو و … و سایر محصولات صنایع دستی که در ۹ گروه بالا نمی گنجد. مثل گیوه، سازها و مبلمان چوبی که در گروه دیگر خودش را مطرح می کند که سعی داریم با توجه به حجم صادرات، برای این موارد هم کدتعرفه مستقل بگیریم.

صنایع دستی ایران به قاره های آسیا، اروپا، اقیانوسیه، آفریقا و همچنین آمریکا صادر می شود. صادرات از مبادی اصلی گمرک ها انجام می شود و بخشی هم در قالب چمدانی که بسیار حائز اهمیت است. چیزی که گردشگران به عنوان خاطره و سوغاتی و خوراکی با خود می برند همان صنایع دستی کشورمان است.

 

یکی از مشکلات صادرات صنایع دستی ایران بسته بندی آنهاست، در این باره چه اتفاقاتی رخ داده است؟

در رابطه با بسته بندی با همان نگاه تجاری سازی از ابتدای سال، سلسله همایش هایی را در استان های مختلف برگزار کردیم که اولا به بخش خصوصی نشان دهیم که اهمیت بسته بندی چقدر است و چه جایگاهی دارد و دوما دست بخش خصوصی صنایع دستی را بتوانیم در دست بخش خصوصی قرار دهیم که در حوزه بسته بندی کار می کنند. با اهمیتی که به نمایشگاه های صنایع دستی داده ایم، بستر برای بسته بندی ایجاد شده؛ به طوری که شرکت کنندگان اگر بسته بندی فاخر داشته باشند، می توانند از ۳۰درصد تخفیف اجاره غرفه ها برخوردار شوند. وظیفه سازمان میراث فرهنگی بسترسازی، حمایت، ارائه تسهیلات و آسان سازی قوانین دست و پاگیر است. نقش دولت سیاست گذاری، حمایت و نظارت است که فعالانه تلاش می کنیم تا این مهم را به انجام برسانیم.

در راستای بیمه صنعتگران هم گام های خوبی برداشته شده تا دغدغه های هنرمندان هم برطرف شود. با اعتقاد به تمامی ظرفیت ها روی حمایت از صنعت تاکید داریم و معتقدیم جوانان، هنرمندان و صنعتگران ما در بعد هنری، اجتماعی، اقتصادی و حتی سیاسی طی این ۴۰ سال فعال بودند، هستند و خواهند بود.

در مورد فرش چطور؟ فرش به صنایع دستی اضافه می شود یا خیر؟

مشخص ترین و شاید نخستین رشته صنایع دستی کشور فرش دستباف است. به فراز و فرودهای صنایع دستی کشور طی ۴۰ سال اشاره شد و باید گفت یکی از تصمیمات غیرکارشناسی که صدمات جبران ناپذیری، هم به حوزه فرش و هم به حوزه صنایع دستی زد، تفکیک این دو حوزه از هم بود. هم افزایی این دو حوزه می توانست اتفاقات خیلی بهتری برای هر دو حوزه رقم بزند. ما وقتی با شورای جهانی صنایع دستی صحبت می کنیم و می گوییم  تصدی گری فرش با ما نیست، می گویند چطور فرش دستباف ایران مشمول چنین سیاست گذاری می شود؟ امیدواریم جلسات کارشناسی که برگزار شود، اتفاقات خوبی برای هر دو حوزه بیفتد. ذینفعان هردوی این حوزه ها یکسری مطالبات و درخواست ها دادند که قطعا اگر بررسی شود، به نتایج خوبی می رسیم و جلساتی هم برگزار شده، اما به نتیجه مشخصی نرسیده ایم.

از فجر صنایع دستی هم بگویید.

فجر صنایع دستی که امسال سومین سال آن برگزار می شود، یکی از دستاوردهای خوب این ۴۰ سال بوده است. جشن شهرهای جهانی و روستاهای جهانی صنایع دستی هم همین طور. تعصب تک تک ایرانیان در این حوزه می تواند بسیار تاثیرگذار باشد تا بتوانیم به هنرهای ملی ارج بگذاریم. در راستای ارتقای جایگاه صنایع دستی در دنیا راه طولانی در پیش داریم. با تغییر نگاهی که به این حوزه شد، می توان هرچه سریع تر جایگاهی را که در شأن و منزلت جمهوری اسلامی است، از نظر تولید، تنوع، کیفیت و زیبایی و جایگاه تجاری به دست آورد. حتی شاید به عنوان نخستین کشور مطرح، هم در حوزه تولید و هم در حوزه بازرگانی و فروش صنایع دستی در دنیا مطرح شویم.

 

و حرف آخر؟

در روستاهای ملی صنایع دستی تنها عامل توسعه است. همین امر باعث مهاجرت معکوس و جذب گردشگر به روستاها شده است. برای مثال حوله بافی صنایع دستی «خراشاد» تنها عامل توسعه است. در «کلپورگان» هم تنها عامل توسعه، صنایع دستی است؛ هتل بوتیک های صنایع دستی که تاسیس شده، کارگاه های زنده صنایع دستی، نمایشگاه ها و گالری های صنایع دستی و … که بازدید کننده دارد و در پایان سفارش خرید می دهند.

حراج های صنایع دستی در چرخه تجاری سازی را آغاز کردیم و دو مورد آن توسط بخش خصوصی طی سنوات گذشته برگزار شد و پروژه پرنده­های صلح صنایع دستی نیز در سمنان رونمایی شد که به این ترتیب ۲۰ هزار پرنده سفالی صلح ساخته و روی هریک پیام صلحی نوشته و قرار شد برای خارج از کشور ارسال شود.

فهرست شهرها و روستاهای «ملی» صنایع دستی  (تعداد ۱۰ شهر و ۵ روستا)

تاریخ ثبت روستا شهر عنوان استان ردیف
فروردین ۱۳۹۶ شهرضا سفال اصفهان ۱
فروردین ۱۳۹۶ خراشاد توبافی (حوله بافی) خراسان جنوبی ۲
فروردین ۱۳۹۶ نودشه گیوه کرمانشاه ۳
فروردین ۱۳۹۶ گنبد کاووس قالی ترکمن گلستان ۴
فروردین ۱۳۹۶ فشتکه حصیربافی گیلان ۵
فروردین ۱۳۹۶ ملایر منبت همدان ۶
تیرماه ۱۳۹۷ زنجان ملیله کاری زنجان ۷
تیرماه ۱۳۹۷ کاشان نساجی سنتی اصفهان ۸
تیرماه ۱۳۹۷ ایرانشهر سوزن دوزی بلوچ سیستان و بلوچستان ۹
تیرماه ۱۳۹۷ بجنورد گلیم سفره کردی خراسان شمالی ۱۰
تیرماه ۱۳۹۷ فش سازسازی سنتی کرمانشاه ۱۱
تیرماه ۱۳۹۷ شهرکرد نمد مالی چهارمحال و بختیاری ۱۲
تیرماه ۱۳۹۷ بسک ابریشم کشی خراسان رضوی ۱۳
تیرماه ۱۳۹۷ ایلام گلیم نقش برجسته ایلام ۱۴
تیرماه ۱۳۹۷ قاسم آباد چادرشب بافی گیلان ۱۵
تیرماه ۱۳۹۷ بیدکردوئیه گلیم چهل ماشوله کرمان ۱۶

رتبه بندی شهرها و روستاهای ملی و جهانی

جمهوری اسلامی ایران با ثبت هشت شهر و دو روستا، در جهان در رتبه نخست ثبت شهرها و روستاهای جهانی از طریق شورای جهانی صنایع دستی قرار دارد.

در کشور ایران ۱۵ شهر و روستای ملی از طریق معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی ثبت شده است

فهرست شهرهای جهانی صنایع دستی(هشت شهر و دو روستا)

عنوان سال ثبت روستا* /شهر کشور تعداد منطقه
شهر صنایع دستی ۲۰۱۵ اصفهان ایران ۱۰
قالی ۲۰۱۵ تبریز
سفال ۲۰۱۶ لالجین
سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی ۲۰۱۶ مشهد
گلیم شیریکی پیج ۲۰۱۷ سیرجان
کلاش (گیوه کردی) ۲۰۱۷ مریوان
سفال ۲۰۱۷ کلپورگان
زیلو ۲۰۱۸ میبد
منبت چوب ۲۰۱۸ آباده
توبافی (حوله) ۲۰۱۸ خراشاد

اهم فعالیت ها و موفقیت های معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی (توسعه و ترویج)

عناوین کلی ریزبرنامه­ها زمان مکان دستاورد
۱ برگزاری جشنواره­ ها، هم اندیشی­ها و همایشهای علمی برگزاری دهمین همایش زنان کارآفرین با محوریت صنایع دستی بهمن ماه ۱۳۹۲ معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی معرفی امکانات اشتغال و درآمدزایی صنایع دستی برای زنان
برگزاری همایش بزرگداشت روز صنایع دستی ۲۰/۳/۱۳۹۳ سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی معرفی امکانات صنایع دستی در راستای توسعه اقتصادی
برگزاری همایش بین المللی ریشه ها و پیوندها در هنر و معماری شرق مهرماه ۱۳۹۳ معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی بررسی ابعاد اجتماعی و فرهنگی احیای صنایع دستی
برگزاری نخستین دوره صنایع دستی و هنرهای سنتی فجر بهمن ماه ۱۳۹۵ خانه هنرمندان ایران شناسایی و معرفیهنرمندان برگزیده
برگزاری دومین دوره صنایع دستی و هنرهای سنتی فجر بهمن ماه ۱۳۹۶ خانه هنرمندان ایران
۲ برگزاری برنامه­ های داوری نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی و ثبت اطلاعات آن برگزاری نخستین دوره داوری نشان ملی ۱۳۹۰ معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی ۳۳۵ نشان ملی
برگزاری دومین دوره داوری نشان ملی ۱۳۹۲ معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی ۶۲۲ نشان ملی
برگزاری سومین دوره داوری نشان ملی ۱۳۹۴ معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی ۱۱۳۹ نشان ملی
برگزاری چهارمین دوره داوری نشان ملی ۱۳۹۶ معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی ۳۴۶ نشان ملی
۳ شرکت و برگزاری برنامه­ های داوری مهر اصالت شورای جهانی صنایع دستی شرکت در نخستین دوره داوری مهراصالت ۲۰۰۷ ۶ مهراصالت
شرکت در دومین دوره داوری مهراصالت ۲۰۰۸ ۴۳ مهراصالت
برگزاری سومین دوره داوری مهراصالت ۲۰۱۰ ۶۵ مهراصالت
برگزاری چهارمین دوره داوری مهراصالت ۲۰۱۲ ایران ۱۴۷ مهراصالت
برگزاری پنجمین دوره داوری مهر اصالت ۲۰۱۴ مالزی ۲ مهراصالت
برگزاری ششمین دوره داوری مهر اصالت ۲۰۱۶ کویت ۹ مهراصالت
برگزاری هفتمین دوره داوری مهر اصالت ۲۰۱۸ ایران ۴۶ مهراصالت
۴ برگزاری دوسالانه هنری صنایع دستی چوبی نخستین دوسالانه ۱۳۹۲-۱۳۹۳ معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی شناسایی و معرفی هنرمندان جوان صنایع دستی چوبی
دومین دوسالانه ۱۳۹۴ آذربایجان غربی-ارومیه
۵ شناسایی پیشکسوتان و برگزاری برنامه تجلیل برای آنان برنامه همای هنر ۱ ۱۳۹۲ معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی شناسایی و معرفی هنرمندان پیشکسوت
برنامه همای هنر ۲ ۱۳۹۴ معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی
برنامه همای هنر ۳ ۱۳۹۵ معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی
برنامه همای هنر ۴ ۱۳۹۶ معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی
۶ ساخت فیلمهای ترویجی مستند برادر سیم خواهر زر ۱۳۹۵ ۵۸ دقیقه معرفی هنر زربفت
مجموعه مستند دست آفریده­ ها (۱) ۱۳۹۴ ۲۰۰ دقیقه معرفی صنایع دستی ایران
مجموعه مستند دست آفریده­ ها (۲) ۱۳۹۶ ۶۰۰ دقیقه معرفی صنایع دستی ایران
۷ برگزاری مسابقات ترویجی برگزاری نخستین مسابقه بزرگ طراحی و خلاقیت در صنایع دستی معاصر ایران ۱۳۹۶ خانه هنرمندان ایران شناسایی و معرفی هنرمندان خلاق صنایع دستی
۸ فعال سازی حوزه ثبت مالکیت فکری مانند ثبت ادبی هنری و … نشانه جغرافیایی ملی ۱۳۹۴ تا کنون سازمان ثبت املاک و اسناد کشور ۵۳ نشانه جغرافیایی ملی
نشانه جغرافیایی بین المللی ۱۳۹۶ تا کنون سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) ۶ نشانه جغرافیایی بین المللی
۹ برنامه ملی طراحی و نمونه سازی صنایع دستی نخستین فاز ۱۳۹۴ ایلام-اصفهان-خراسان رضوی-یزد ارائه نمونه هایی از صنایع دستی که با شرایط روز از هر جهت اعم از مواد اولیه، سهولت ساخت و امنیت مصرف هماهنگی بیشتری داشته باشد.
دومین فاز ۱۳۹۵ تمامی استانهای کشور
۱۰ برگزاری نمایشگاههای ترویجی نمایشگاه نگاره های عاشورایی آذر ماه ۱۳۹۲ معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی آشنایی با صنایع دستی مذهبی
دهمین نمایشگاه زنان کارآفرین با محوریت صنایع دستی بهمن ماه ۱۳۹۷ معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی معرفی امکانات اشتغال و درآمدزایی صنایع دستی برای زنان
نمایشگاه فرش عشق: رونمایی از فرش های عتبات عالیات خرداد ماه ۱۳۹۳ معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی معرفی امکانات درآمدزایی برای اماکن مذهبی توسط صنایع دستی
نمایشگاه ترویجی روز صنایع دستی ۲۰/۳۰/۱۳۹۳ سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی معرفی امکانات صنایع دستی در راستای توسعه اقتصادی
شرکت در نمایشگاه قرآن خرداد (رمضان) ۱۳۹۳ باغ موزه دفاع مقدس آشنایی با صنایع دستی مذهبی
دومین نمایشگاه دستان خیال پرداز بهمن ماه ۱۳۹۳ خانه هنرمندان ایران شناسایی معرفی هنرمندان جوان صنایع دستی
نمایشگاه نماز در آیینه میراث فرهنگی اردیبهشت و خرداد ماه ۱۳۹۴ موزه ملی ایران آشنایی با صنایع دستی مذهبی
نمایشگاه آثار نخستین فجر صنایع دستی بهمن ۱۳۹۵ خانه هنرمندان ایران شناسایی و معرفی هنرمندان برگزیده
نمایشگاه آثار دومین فجر صنایع دستی بهمن ماه ۱۳۹۶ خانه هنرمندان ایران
نمایشگاه صنایع دستی به مناسبت روز جهانی ms مرداد ماه ۱۳۹۶ کاخ نیاوران امکانسنجی استفاده از صنایع دستی برای افزایش تمرکز در بیماران خاص
مرداد ماه ۱۳۹۷ فرهنگستان هنر

اهم اقدامات سنواتی بخش بازرگانی و صادرات معاونت صنایع دستی از سال ۹۲ تا ۱۳۹۶

ردیف عنوان واحدسنجش عملکرد سنواتی دولت یازدهم درصد تغییرات سال ۹۶ نسبت به ۹۲ جمع ۹۲ تا کنون
سال ۱۳۹۲ سال ۱۳۹۳ درصد تغییرات سال ۹۳ نسبت به ۹۲ سال ۱۳۹۴ درصد تغییرات سال ۹۴ نسبت به ۹۳ سال ۱۳۹۵ درصد تغییرات سال ۹۵ نسبت به ۹۴ سال ۱۳۹۶ درصد تغییرات سال ۹۶ نسبت به ۹۵
۱ نمایشگاه بین المللی/ملی در داخل کشور مورد ۹ ۱۵ ۶۷ ۱۵ ۰ ۱۹ ۲۷ ۱۹ ۰ ۱۱۱ ۷۷
فروش به میلیون ریال ۴۳،۲۱۰ ۴۷،۴۲۰ ۱۰ ۱۱۰،۵۵۷ ۱۳۳ ۱۵۳،۶۰۳ ۳۹ ۱۶۷،۵۷۱ ۹ ۲۸۸ ۵۲۲،۳۶۱
۲ بازارچه موقت عرضه و فروش صنایع دستی مورد ۵۰۲ ۶۲۰ ۲۴ ۷۶۶ ۲۴ ۹۷۸ ۲۸ ۹۸۱ ۰ ۹۵ ۳،۸۴۷
فروش به میلیون ریال ۲۱۷،۵۴۲ ۲۳۲،۸۰۰ ۷ ۳۴۸،۲۳۷ ۵۰ ۴۴۰،۷۰۷ ۲۷ ۵۴۷،۶۶۷ ۲۴ ۱۵۲ ۱،۷۸۶،۹۵۳
۳ بازارچه دائمی صنایع دستی مورد ۵ ۵ ۰ ۱۰ ۱۰۰ ۱۰ ۰ ۱۱ ۱۰ ۱۲۰ ۴۱
۴ جوایز غیرنقدی بانکها اعتبار به میلیون ریال ۱۲۰،۱۹۳ ۱۲۰،۴۵۱ ۰ ۱۸۱،۳۲۴ ۵۱ ۳۰۲،۹۸۵ ۶۷ ۸۶۱،۴۰۵ ۱۸۴ ۶۱۷ ۱،۵۸۶،۳۵۹
۵ حضور و مشارکت در نمایشگاه خارج از کشور مورد ۲ ۸ ۳۰۰ ۱۵ ۸۸ ۲۵ ۶۷ ۲۵ ۰ ۱۱۵۰ ۷۵
نفر ۲۹ ۳۸ ۳۱ ۵۴ ۴۲ ۹۴ ۷۴ ۱۲۹ ۳۷ ۳۴۵ ۳۴۴
۶ صادرات صنایع دستی (بدون احتساب زیورآلات سنتی و تجارت چمدان) هزار دلار ۱۱۲،۶۳۷ ۱۵۳،۶۵۸ ۳۶ ۱۷۴،۰۰۲ ۱۳ ۲۳۷،۲۴۲ ۳۶ ۲۸۱،۴۰۱ ۱۹ ۱۵۰ ۹۵۸،۹۳۹
تن ۴۲،۶۳۱ ۵۶،۰۸۳ ۳۲ ۵۹،۸۴۹ ۷ ۷۷،۸۰۹ ۳۰ ۸۸،۱۱۲ ۱۳ ۱۰۷ ۳۲۴،۴۸۴
۷ برآورد تقریبی فروش داخلی میلیارد ریال ۷،۳۶۰ ۸،۶۳۶ ۱۷ ۱۰،۰۰۰ ۱۶ ۱۱،۶۰۰ ۱۶ ۱۴،۵۰۰ ۲۵ ۹۷ ۵۲،۰۹۶

حمایت از تولید

-اعمال معافیت مالیاتی برای کلیه تولیدکنندگان و صنعتگران صنایع دستی (موضوع ماده ۱۴۲ قانون مالیات های مستقیم)

-تفویض اختیار توسط وزیر محترم صنایع وقت در سال ۱۳۷۰ به سازمان صنایع دستی کشور به منظور صدور مجوزهای فعالیت در تولید صنایع دستی کشور

-تدوین شیوه نامه ها و دستورالعمل های اجرایی برای صدور و تمدید مجوزهای تولید بر اساس تقسیم بندی های تعیین شده (جواز تاسیس، پروانه تولید کارگاهی، پروانه تولید انفرادی)

-تصویب رشته های صنایع دستی کشور (شامل ۱۸ گروه رشته و ۲۹۵ رشته صنایع دستی) توسط هیئت محترم وزیران

-شناسایی و ساماندهی تولیدکنندگان و صنعتگران صنایع دستی و صدور مجوزهای فعالیت

-استانداردسازی رشته های صنایع دستی به منظور کمک به ارتقاء کمی و کیفی محصولات و حمایت از مصرف کننده، با همکاری و مشارکت سازمان ملی استاندارد کشور (در حال حاضر ۱۵۵ رشته صنایع دستی استانداردسازی گردیده است)

-برگزاری نمایشگاه های تخصصی به منظور معرفی و شناسایی توانمندی های تولید صنایع دستی کشور

-راه اندازی و ایجاد مجموعه های کارگاهی و خانه های صنایع دستی در مناطق مستعد کشور

-تامین منابع مالی مناسب برای حمایت از بهسازی و ساماندهی تجهیزات و ابزارآلات کارگاهی صنایع دستی

-تامین منابع مالی به منظور اعطاء تسهیلات بانکی ارزان قیمت به منظور حمایت از توسعه واحدهای تولید صنایع دستی

-تصویب قانون (بیمه تامین اجتماعی قالی بافان و شاغلین صنایع دستی شناسه دار) در سال ۱۳۸۸ توسط مجلس محترم شورای اسلامی به منظور حمایت از تولیدکنندگان و صنعتگران صنایع دستی

-اجرای قانون بیمه قالی بافان و شاغلین صنایع دستی و پوشش بیمه ای تولیدکنندگان و صنعتگران صنایع دستی از طریق قانون مذکور

-کمک به توسعه صنایع دستی روستایی از طریق اجرای برنامه های حمایتی و بهسازی و ساماندهی تجهیزات و ابزارآلات کارگاهی و مواد و مصالح مصرفی

-حمایت از بسته بندی محصولات و الگوسازی آن به منظور برندسازی و تجاری سازی محصولات صنایع دستی

-اعطاء کمک های بلاعوض به تشکل های مردم نهاد، اتحادیه ها، شرکت های تعاونی و برخی تولیدکنندگان صنایع دستی به منظور حمایت از فعالیت های تولیدی و کمک به بهبود شرایط تولید

-برگزاری (نخستین جشن ملی تولید صنایع دستی) در بهمن ۱۳۹۵ و تجلیل از تولیدکنندگان برتر صنایع دستی

-تدوین و چاپ کتابچه رنگ بندی در سوزندوزی بلوچ به منظور کمک به شاغلین و ارتقاء کیفی محصولات

-تدوین و چاپ کتابچه تولیدکنندگان برتر صنایع دستی به منظور معرفی توانمندی ها تولید صنایع دستی برای ثبت سفارش و کمک به ارتقاء بازرگانی محصولات صنایع دستی

-بازنگری شیوه نامه ها و دستورالعمل های صدور و تمدید مجوزهای تولید

-ایجاد بانک اطلاعاتی جامع تولیدکنندگان بزرگ صنایع دستی به منظور فراهم نمودن بسترهای لازم برای اعمال برنامه های حمایتی و توسعه فضای کسب و کار در تولید و همچنین تسهیل در تجارت و بازرگانی صنایع دستی

-درجه بندی کارگاه های تولید صنایع دستی و اعطاء گواهی کیفیت به کارگاه های واجد شرایط به منظور استانداردسازی و ارتقاء کمی و کیفی تولیدات

-تدوین طرح ها و برنامه های ایجاد و توسعه اشتغال در تولید صنایع دستی، پیگیری و تامین منابع مالی مربوطه و اجرای طرح های مذکور در کلیه استانهای کشور

-تصویب قانون (حمایت از هنرمندان و فعالان صنایع دستی) در بهمن ماه ۱۳۹۶ توسط مجلس محترم شورای اسلامی . قانون مذکور، مشتمل بر ۱۵ ماده بوده و در کلیه حوزه های مرتبط با صنایع دستی از قبیل تولید، آموزش و ترویج، بازرگانی و تجارت محصولات صنایع دستی موضوعیت دارد.

 

*عکسهای بیشتر، چاپ شده در نشریه

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است