معرفی یک اقامتگاه عشایری

مهمان عشایر شوید

احسان رستمی پور

چادر زدن در طبیعت  و شب مانی در دل طبیعت بکر یکی از لذت های طبیعت گردی  است. تماشای زندگی شبانه طبیعت و آسمان پر ستاره نقاط دور افتاده این روزها آرزوی هر شهر نشینی است. عشایر اما قرن هاست به این شیوه زندگی می کنند. شیوه ای که شاید تجربه اش برای بسیاری دلچسب باشد. عشایر منطقه کوهرنگ در دل طبیعتی بکر سیاه چادرهای خود را برپا می کنند. منطقه ای به آب و هوای خنک که تا مرداد ماه برف یخچال هایش آب نمی شود و شب های سردی دارد. این عشایر حالا مدتی است با کمپ عشایری میزبان گردشگرانی هستند که قصد تجربه زندگی عشایری را از نزدیک دارند.

 

کمپ های طبیعت گردی یکی از شاخه های اسکان است. کمپ هایی که این روزها با افزایش میل به طبیعت گردی رونق گرفته اند. اما در مناطق عشایر نشین برخی این کمپ ها را با زندگی عشایری گره زده اند. نتیجه اش ظهور کمپ های عشایری است. کمپ هایی که هم امکانات لازم برای طبیعت گردها را دارند و هم می توان بخشی از زندگی عشایری را تجربه کرد. زندگی عشایر خود جاذبه دیدنی برای گردشگران است. نحوه گذران زندگی در بین عشایر آنقدر شکل متفاوتی با زندگی شهری دارد که تجربه کردنش برای گردشگران سفر متفاوتی است. مدتی است در بسیاری از استان های دارای عشایر سعی شده از این جاذبه موجود در صنعت گردشگری استفاده شود.

در چهارمحال و بختیاری عشایر برای گذراندن تابستان به سمت ارتفاعات کوهرنگ می روند. جایی که رودهای از آب شدن برفها سرازیر و مراتع سر سبز است. یخچال های طبیعی تا اواسط تابستان وجود دارند و در روزهایی که دمای هوا در برخی شهرها به بالای ۴۰ درجه می رسد در این ناحیه می توان به سراغ برف و یخ رفت.کمپ گردشگری شیخ علی خان کوهرنگ در چنین طبیعتی برپا می شود. چادرهای رنگارنگ در کنار سیاه چادرهای عشایر چند سالی می شود که میزبان گردشگران است تا تجربه ای از زندگی عشایر این منطقه و طبیعت بکرش را نصیب گردشگران ماجراجو کند.

عشایر منطقه کوهرنگ، برای ییلاق به این ارتفاعات می آیند. هر چند دیگر کوچ عشایر شکوه گذشته اش را ندارد. در گذشته زمان کوچ جاده زیر سم چهارپایان عشایر اشغال می شد و گرد و خاک کوچ ایل تا چند فرسخی قابل مشاهده بود. حالا اما معدود عشایر باقی مانده این منطقه که زمستان را در حوالی خوزستان می گذرانند با وانت و کامیون کوچ می کنند.هر چند هنوز سیاه چادرها سر جایش است اما  بسیاری از عشایر این منطقه خانه دار و یکجا نشین شده اند. دسته های دام در این منطقه پراکنده است و یک دم صدای زنگوله های گله به گوش می رسد. شیر، لبنیات و گوشت تازه محصول عشایر است. کندوهای عسل در مراتع دیده می شوند تا عسلی طبیعی به دست آید.

در جاده بالا دست شهر کوهرنگ به سمت روستای سرآقا سید می توان عشایر را در کنار جاده دید. عشایری که برای تابستان گذرانی به منطقه ای می آیند که برف یخچال های طبیعی آن تا مرداد ماه آب نمی شود. به همین دلیل ارتفاعات کوهرنگ به تازگی تبدیل به یکی از مقصدهای سفر در فصل تابستان شده است. حضور گردشگران در این منطقه باعث شده یکی از خانواده های عشایر به فکر ایجاد کمپ گردشگری عشایری بیافتند. این کمپ گردشگری که مخصوص طبیعت گردها و ماجراجوهاست درست در کنار سیاه چادرهای عشایر کوهرنگ برپا می شود.

کمتر از ۱۰ کیلومتر از شهر کوهرنگ که در جاده روستای سر آقا سید پیش بروید، کمی مانده به آبشار شیخ علی خان، کمپ عشایری شیخ علی خان قرار دارد. این کمپ مجموعه ای از چادر های مجهز برای گردشگران است. چادرهای برزگ و کوچک این کمپ با امکانات گرمایشی و برق در منطقه ای بکر ای طبیعت چهار محال و بختیاری و در کنار رودخانه برپا شده است.  کمپ شیخ علی خان به رسم عشایر این منطقه چادر عشایری بزرگی نیز دارد که به عنوان سالن عمومی این کمپ طبیعت گردی استفاده می شود.

خانواده غیبی چند سالی می شود که این کمپ را راه اندازی کرده اند. کمپی که به دلایل شرایط جوی از اواسط بهار با آب شدن برف ها اغاز به کار می کند و تا نخستین برف فصل سرد سال برپاست. برادران غیبی که خود زمانی جزو عشایر این منطقه بودند می گویند، حتی در فصل سرد سال گردشگران خارجی بسیاری به این منطقه می آید.

کمپ عشایری شیخ علی خان به سرویس بهداشتی و حمام به صورت کانکس های پیش ساخته مجهز است. صبح ها می توان با چوپان ها و عشایر اطراف به دل کوه های کوهرنگ زد و از طبیعت بکر این منطقه لذت برد. آبشار شیخ علیخان و تونل یخی کوهرنگ نیز در فاصله کوتاهی از این کمپ قرار دارند. کمپ گردشگری شیخ علی خان هزینه به نسبت مناسبی برای اقامت هر نفر دارد و گردشگران می توانند از امکانات و هم نشینی با عشایر لذت ببرند.

 

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است