همزیستی مسالمت‌آمیز

مریم مقدسی

 

پلنگ سفید ایرانی آرام و هوشمندانه خیز برمی‌دارد از قفس بیرون می‌آید. اطراف را حسابی می‌پاید. از امنیت محیط که مطمئن می‌شود، پاورچین پاورچین به سمت مرد می‌رود که روی سکوی روبروی قفس نشسته است. نزدیک می‌شود. قدم‌هایش تندتر می‌شود. زیرچشمی حواسش به دوربینهای متعجب و گردشگرانی که ردیف شده‌اند به تماشا هم هست. آرام می‌رود تا برسد به آغوش مردی که همیشه با او مهربان بوده، حالا هم او به پاس مهربانی مرد، با او مهربان است. مرد توله‌پلنگ را در آغوش می‌گیرد. پلنگ با چشمان گرد و براقش گردشگران را رصد می‌کند و آرام می‌گیرد در آغوش آشنای مرد. اینجا دهکده طبیعت قزوین است. «نادررضا نوری»، دوست حیوانات و مدیر این دهکده، گردشگران را در هر قدم شگفت‌زده می‌کند. همراهی با او در هر قدم این واقعیت را یادآوری می‌کند که اگر مهر به طبیعت بدهی، او مهرـ‌ بان خوبی خواهد بود و به همان میزان به تو مهر خواهد داد.

در دنیایی که هر روز یک قاب عجیب و دردناک از آزار حیوانات اهلی توسط انسانها منتشر می‌شود، دیدن دوستی انسان با حیوانات وحشی مایه شگفتی است. نوری با لباس چریکی و کلاه لبه‌دارش وارد قفس خرس قهوه‌ای شده، خرس آرام سرش را بالا می‌آورد و چشم می‌دوزد به دهان مرد، تکه‌ای سیب لای دندا‌نهای مرد است که خرس بزرگ قهوه‌ای آرام با پوزه‌اش آن را از دهان مرد برمی‌دارد. شگفتیهای دهکده طبیعت باراجین به اینها خلاصه نمی‌شود. همزیستی حیوانات با یکدیگر هم عجیب و خارق‌العاده است. یک پلنگ بالغ در کنار یک هاسکی در یک قفس کنار یکدیگر روزگار می‌گذرانند. آن سوی دهکده «شاه‌بوف‌»ها و «شاهین»ها به توافق رسیده‌اند تا حواسشان به هم باشد و با روش خودشان از هم حمایت کنند. در بخش مخصوص پرندگان، گردشگران می‌توانند در کنار پلیکانها و فلامینگوها عکس یادگاری بگیرند و با دست به پرندگان شکاری غذا بدهند. طاووسها هم دلبری‌شان به راه است با آن بالهای سحرانگیز و فریبنده.

 

دهکده ۱۹ ساله

دهکده طبیعت از سال ۱۳۷۹ در فضایی با وسعت ۱۴۰۰ هکتار در منطقه نمونه گردشگری باراجین قزوین فعالیت خود را شروع کرد. در حال حاضر گونه‌هایی که در این مجموعه نگهداری می‌شوند شامل نشخوارکننده‌های کوهی، خزندگان، پرندگان، خرس، میمون، شیر، ببر و پلنگ است که اغلب در طبیعت یا در جریان قاچاق یا در سیرکها آسیب دیده‌اند و به این دهکده جهت درمان و نگهداری در شرایط مطلوب منتقل شده‌اند. در سالهای بعد بخشهایی برای ارائه خدمات رفاهی به گردشگران ساخته شد و حالا هم بزرگترین مرکز اقامتی و پذیرایی قزوین در منطقه باراجین و در همسایگی دهکده طبیعت کار خود را آغاز کرده است. آنطور که «داود میراشه»، مدیر منطقه نمونه گردشگری باراجین می‌گوید در آینده قرار بر این است که امکاناتی از جمله سینمای تابستانی، فضاهایی برای تجربه ورزشهای زمستانی، سورتمه و امکانات رفاهی و تفریحی دیگر نیز به مجموعه اضافه شود.

سال گذشته «نخستین سافاری پارک ایران» در منطقه باراجین قزوین مورد بهره‌برداری قرار گرفت. در فاز نخست این پروژه از بخشی از این سافاری پارک بهره‌برداری شده و باقی بخشها در نیمه نخست سال ۱۳۹۸ مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت. در این پروژه هفت دره طراحی شده که در حال حاضر سه دره مورد بهره‌برداری قرار گرفته و به زندگی گوزنهای زرد، قوچ و میش و کل و بز اختصاص دارد. در فاز بعدی این پروژه دره‌های بعدی فعالیت خود را آغاز خواهند کرد که محل زندگی گرگ، خرس، ببر و پلنگهایی خواهد شد که در حال حاضر ساکن دهکده طبیعت هستند. در کنار تمام امکاناتی که برای بهبود شرایط گونه‌های مختلف جانداران در دهکده طبیعت وجود دارد، در آینده نزدیک نخستین بیمارستان حیات وحش ایران در منطقه باراجین مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

سافاری پارکها در دنیا یکی از جذابترین مناطق برای گردشگران علاقمند به حیات وحش هستند. فضاهایی که به گردشگران این امکان را می‌دهند تا بدون آسیب به طبیعت و حیات وحش و در امنیت، از نزدیک با محیط زیست حیوانات وحشی آشنا شوند و عکس یادگاری بگیرند. در سافاری پارک قزوین مسیرهایی برای تردد توسط خودرو طراحی شده و در بخشی از مجموعه، گردشگران این امکان را دارند که به‌صورت پیاده از این دره‌ها دیدن کنند. به گفته نوری؛ قلمرو و محل زندگی حیوانات در دره‌های سافاری پارک، بر مبنای متراژهای جهانی مشخص می‌شود تا این گونه‌ها که به‌واسطه آسیب‌هایی که در طول زندگی‌شان دیده‌اند، امکان بازگشت به طبیعت را ندارند، در این محیط کنترل‌شده تا حدی به زندگی طبیعی بازگردند.

نشانی: قزوین، منطقه باراجین

ساعت بازدید: هرروز از ۹ صبح تا ۹ شب

ورودی: هر نفر ۵ هزار تومان

 

*عکسهای بیشتر، چاپ شده در نشریه

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است