نمایشگاه خانوادگی در ماهشهر

رنگین کمان اقوام ایرانی

مهدیه باقرزاده

 

هشتمین نمایشگاه گردشگری ماهشهر امسال نیز چون سال های گذشته در اسفند ماه به مدت ۱۰ روز برگزار شد و مخاطبان زیادی را به خود جلب کرد.

هشت سالی می شود که به همت شرکت عملیات غیر صنعتی ماهشهر و با هدف ایجاد روحیه شاد و مشارکت اجتماعی جشنواره گردشگری اقوام در ماهشهر برگزار می شود و هرسال با استقبال گسترده تری از سوی مردم رو به رو می شود. می گویند وقتی شهری صنعتی می شود بخشی از فواید مالی این صنعت باید صرف امور فرهنگی و رفاهی شهر شود که می توان آن را در قالب مسئولیت اجتماعی تعریف کرد. حالا دیگر مردم به این جشنواره عادت کرده اند و از روزهای آغازین نیمه دوم سال آرام آرام خود را برای برگزاری آن آماده می کنند. این جشنواره یک جشنواره کاملا بومی و مردمی است و تمام شرکت کنندگان آن از کارمندان شرکت های پتروشیمی واقع در ماهشهر هستند و از آنجا که از همه ایران نیروهای مهندس و کارگر به ماهشهر مهاجرت کرده اند؛ بنابراین هیچ چیزی برای برگزاری این جشنواره کم نیست. در این شهر بندری آنقدر امکانات تفریحی کم است که این جشنواره نزد ساکنان اهمیت والایی دارد.

در شهر یک سوله بزرگ ورزشی قرار دارد که محل برگزاری نمایشگاه هم هست. مراسم از ساعت ۶ عصر تا ۱۰ شب برگزار می شود و فوج فوج بازدیدکننده وارد محوطه و سوله می شوند. در بیرون از سوله غرفه هایی وجود دارد که همچون دیگر نمایشگاه های گردشگری غذاهای محلی می فروشند و گردشگری غذا را تبلیغ می کنند. همین طور هرشب یکی از استان ها مسئول برگزاری رقص محلی است که تماشاچیان را سرگرم کند.

داخل سوله ها اما، از خرید و فروش خبری نیست و بیشتر جنبه نمایشگاهی دارد. شرکت کنندگان هر استان امسال باید یکی از نمادهای تاریخی و گردشگری شهرشان را در غرفه بازسازی می کردند و به این ترتیب این نمادهای بصری در کنار سوغاتی ها و صنایع دستی استان ها بیشتر سبب معرفی استان ها می شد.

«عبدالرضا غلامی»، مدیرعامل شرکت عملیات غیرصنعتی ماهشهر درباره برگزاری این نمایشگاه می گوید: «در این شهر اقوام زیادی از سراسر ایران زندگی می کنند و هیچ چیزی مانند فرهنگ و اشتراکات فرهنگی آنها را به هم پیوند نمی دهد. هدف از برگزاری این جشنواره هم همین است؛ ایجاد احساس نشاط و اینکه کمتر دلتنگ شهر و دیار خود شوند. به این ترتیب هم اقوام با آداب و رسوم هم آشنا می شوند و هم سبب ایران گردی و توسعه صنعت گردشگری می شود.»

«مریم حسینی نژاد»، دبیر نمایشگاه و از کارمندان یکی از شرکت های پتروشیمی می گوید: «این نمایشگاه باعث شده تا ساکنان در کار گروهی مشارکت کنند و حتی خانواده هایشان از شهرهای خودشان به کمک آنها بیایند. تفاوت نمایشگاه امسال با سال های گذشته نیز در این است که امسال هر استان باید یکی از نمادهای گردشگری و یکی از شهدای شاخص استان خود را معرفی کند.»

او ادامه می دهد: «همین طور به مناسبت نزدیک شدن به نوروز باستانی، هر شب یکی از استان هایی که مراسم ویژه ای برای نوروز دارند، مراسم خود را برای همه شرکت کنندگان و بازدیدکنندگان اجرا می کنند تا به این ترتیب هم آن مراسم فراموش نشود، هم بقیه اقوام با آن مراسم آشنا شوند، همچون مراسم نوروزخوانی آذری ها، تکم گردانی مازنی ها یا مثلا مراسم عروسی بهبهانی ها.»

اما از آنجا که دو قوم بختیاری و عرب بیشترین ساکنان استان خوزستان را تشکیل می دهند، به طور حتم زمان و فرصت بیشتری برای این دو قوم وجود دارد تا فرهنگ خود را معرفی کنند. برای مثال زنان و مردانی که با لباس بختیاری در نمایشگاه می چرخند یا سیاه چادر دارند و همین طور چادر عرب ها که می توان در آن قهوه عربی را امتحان کرد، از دیگر بخش های جالب توجه نمایشگاه گردشگری اقوام ماهشهر است.

در هشتمین نمایشگاه گردشگری اقوام ماهشهر ۳۸ غرفه حضور داشتند و روزانه بیش از شش هزار بازدیدکننده از این نمایشگاه دیدن می کرد و با استقبال خوبی از سوی مردم رو به رو شد؛ چراکه آنها خود را در برگزاری این جشنواره به صورت مستقیم یا غیرمستقیم شریک می دانند و به این ترتیب احساس تعلق به آن دارند. به ویژه برای آنان که در تعطیلات نوروز به شهرهای خود برمی گردند، فرصت مناسبی است تا با جاذبه ها و فرهنگ سایر اقوام نیز آشنا شوند و برای سفر نوروزی خود بهتر برنامه ریزی کنند.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است