نگاهی گذرا به خراسان جنوبی

از ثبت ۷۵۷ بنای تاریخی تا ارائه بیش از ۶۵ هزار میلیون ریال تسهیلات بانکی

 

در سال ۱۳۸۲ با تصویب قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی، سازمان ایرانگردی و جهانگردی و سازمان میراث فرهنگی سابق با همه اختیارات، تعهدات، امکانات، نیروی انسانی و … از بدنه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جدا و زیر نظر ریاست جمهوری تحت عنوان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری فعالیت خود را آغاز کرد. در سال ۱۳۸۳ با مصوبه مجلس شورای اسلامی، استان خراسان جنوبی به مرکزیت شهرستان بیرجند ایجاد شد و گستره جغرافیای سیاسی آن که به شهرستان های بیرجند، قائنات، نهبندان، سربیشه، درمیان و سرایان بود، در سال های بعد به تدریج شهرستان های فردوس، بشرویه و طبس به خراسان جنوبی الحاق شد.

با تشکیل استان خراسان جنوبی و ادغام صورت گرفته اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان خراسان جنوبی شکل گرفت و حوزه فعالیت های آن گسترش یافت. در تاریخ ۱۶ فروردین ۱۳۸۵ شورای عالی اداری کشور در یکصدمین جلسه خود، سازمان صنایع دستی کشور را از وزارت صنایع و معادن با کلیه اختیارات، تعهدات، امکانات، نیروی انسانی و … جدا و به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری الحاق کرد تا این سازمان تحت عنوان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به فعالیت خود ادامه دهد. با ادغام های صورت گرفته وظایفی که بر دوش این اداره کل قرار گرفت، فزونی و گردش مالی آن به طور چشم گیری افزایش یافت.

در نگاهی گذرا به آنچه طی چهار دهه در میراث فرهنگی خراسان جنوبی رقم خورده، شاهد ثبت ۷۵۷ بنای تاریخی در فهرست آثار ملی هستیم که از این میان سه اثر در فهرست میراث جهانی ثبت شده است. همچنین ۵۹ اثر خراسان جنوبی به عنوان میراث معنوی در فهرست آثار ملی ثبت شده است. در حوزه میراث طبیعی نیز ۶۲ اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

فعالیت ۱۷ موزه در سطح استان خراسان جنوبی نشان از میراث غنی این استان دارد؛ چنان که یکی از روستاهای این استان نیز توانسته در فهرست میراث جهانی به ثبت برسد.

طی سال های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶، بیش از ۲۰۰ اثر تاریخی از مسجد، کاروانسرا و باغ های تاریخی گرفته تا آسبادها و آسیاب ها و قلعه ها مرمت شده اند.

آنچه در گردشگری رقم خورد

در استان خراسان جنوبی ۱۰ منطقه نمونه گردشگری وجود دارد که در میان آنها ۱۴ روستای هدف گردشگری نیز به چشم می خورد. در عین حال طی چهار دهه گذشته، ۹ هتل، ۱۶ میهمان پذیر، ۳۵ اقامتگاه بوم گردی، ۴۷ مجتمع بین راهی و یک مجتمع گردشگری در سطح استان فعال شده اند که خدمات اقامتی به گردشگران ارائه می دهند؛ چنان که می توان گفت ظرفیت اقامت استان خراسان جنوبی ۱۳۴۷ تخت است. در این میان شاهد فعالیت ۱۵ سفره خانه سنتی و ۲۵ دفتر خدمات مسافرتی نیز هستیم.

حوزه گردشگری استان خراسان جنوبی طی سال های ۱۳۹۲ تاکنون (۱۳۹۷) از حمایت های دولت و سازمان میراث فرهنگی نیز بهره مند شده است؛ چنان که تاکنون بیش از یکصد مجوز و موافقت اصولی اولیه صادر و ۳۵ پروانه بهره برداری در نظر گرفته شده است. همچنین در حوزه توسعه اقامتگاه های بوم گردی بیش از ۶۵ هزار میلیون ریال تسهیلات بانکی از محل تفاهم نامه صندوق کارآفرین، بانک سینا و … پرداخت شده و طبس با ۱۶ واحد به بهره برداری رسیده و ۱۵ واحد در حال ساخت در صدر قرار گرفته است.

صنایع دستی

استان خراسان جنوبی در حوزه صنایع دستی نیز به دستاوردهای خوبی رسیده است؛ چنان که در حال حاضر شش هزار هنرمند در ۸۰ رشته صنایع دستی در سطح استان فعال هستند که ۴۰ رشته از صنایع دستی ذکر شده فعال و ۴۰ رشته در دست احیاست. این استان در حوزه صنایع دستی سالانه حدود دو میلیون دلار صادرات دارد و فروش سالانه آن نیز ۶۰ میلیارد ریال است. در عین حال طی این سال ها، ۳۳۰ غرفه برای نمایشگاه های مصوب صنایع دستی در استان خراسان جنوبی در نظر گرفته شده که این غرفه ها در دومین نمایشگاه منطقه ای صنایع دستی شرق کشور و برگزاری دومین و سومین نمایشگاه سراسری صنایع دستی فعال بودند و  ۲۵۹۲۰ میلیون ریال فروش داشتند.

برگزاری بازارچه های صنایع دستی نیز از دیگر فعالیت هایی است که استان خراسان شمالی در پیش گرفت؛ چنان که ۱۵۱ مورد بازارچه عرضه و فروش صنایع دستی در استان برگزار شده که در قالب ۱۰۹۳ غرفه فعال بودند و بیش از ۲۵ هزار میلیون ریال فروش داشتند.

 

 

*عکسهای بیشتر، چاپ شده در نشریه

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است