پرده قاجاری در موزه ملک

 

هنر برای حضرت معصومه

نانا بصره

 

پرده ماهوت قرمز رنگ با تزئینات رشتیدوزی که در دوره ناصرالدین شاه برای آرامگاه حضرت معصومه (س) در قم دوخته شده بود راه طولانی را طی کرد تا اینکه تیرماه امسال برای نخستین بار در موزه ملی ملک به نمایش درآمد.

این پرده را چراغعلی خان نایب الحکومه اصفهان در سال ۱۲۶۸ وقف و روی آن حاج مهدی اصفهانی، کتیبه ای به خط نستعلیق به خط «حسن حسینی» و خط ثلث «محمد» را قلابدوزی کرد. طرح کلی این پرده محرابی است که  آیه ۳۵ سوره نور همراه با اسماء الله روی آن نقش بسته است.

اما سالها پیش این پرده گرانبها دزدیده شد تا اینکه به صورت اتفاقی یک ایرانی به نام «غلامعلی محلاتی» آنرا در حراجی در انگلستان یافت و خرید و دوباره به آستان مقدس حرم حضرت معصومه (س) اهدا کرد و در مراسم باشکوهی بازگردانده شد.

این اثر به مرور زمان دچار پارگی و صدمات زیادی شد و همچنین به دلیل نفوذ موریانه و  سایر آفات سوراخهای متعدد در آن وجود داشت و نیز فاقد آستری بود تا اینکه در اواخر سال ۱۳۹۳ و اوایل سال ۱۳۹۴ کار مرمت، ترمیم و بازسازی و در نهایت آستردوزی آن به سرپرستی «زهرا عباسی» از هنرمندان زبده رشته بافته های سنتی  ساکن به صورت افتخاری و داوطبانه و بدون دریافت حق الزحمه در محل موزه به انجام رسید.

 

 

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است