پیاده در دل کوه

سفر به دره هلت لرستان

مسعود بیرانوند

 

گاهی یک کوله‌پشتی هم می‌تواند خانه آدم باشد که دلتنگی‌هایش را درونش بریزد و راهی شود. حال اگر دلتنگ طبیعت هستید و قصد تجربه سفری ماجراجویانه، گردشگری، خانوادگی، طبیعتی، بکر، خاطره‌انگیز، دلچسب و مهیج را دارید، دره «هلت» شاید یکی از بهترین گزینه‌‌ها باشد. در بخشهایی از این دره معنی «بکر بودن» را با تمام وجود حس می‌کنید که با چند سطر نمی‌توان این همه زیبایی و شگفتی را در ذهن خواننده ایجاد کرد و راهی جز دعوت از شما برای دیدن این دره، جهت لمس این همه شگفتی باقی نمی‌ماند. این دره شگفت‌انگیز و رویایی از هزاران سال تقابل سنگ و آب نیلگون رودخانه «زال» به وجود آمده؛ به نحوی که رودخانه در میان صخره‌های بسیار صیقلی و سر به فلک کشیده محصور شده است.

لایه‌های سنگهای رسوبی و آهکی بر اثر جریان آب آنچنان به طرز ماهرانه‌ای تغییر شکل و برش داده شده‌اند که در بخشهایی از دره، آدمی مات و مبهوت عظمت و زیبایی دره می‌شود. گاهی صخره‌های دو طرف دره آنچنان به هم نزدیک هستند که به‌‌سختی می‌توان از آن عبور کرد. در این بخشها شدت جریان و عمق آب زیاد است و باید به‌طور جدی مواظب و مراقب کودکان باشید. در چند جای دره، سقوط تخته‌سنگهای غول‌پیکر و گیر افتادن آنها در میان دو دیواره دره، مسیر را مسدود کرده و برای دسترسی به دیدنیهای بکرتر دره، ناگزیر به عبور از زیر آب و این تونل طبیعی هستید که سرعت زیاد آب و لیز بودن سنگهای کف رودخانه از مخاطرات این بخش است. در مجموع با سفر به این دره شگفت‌انگیز، لذت رودخانه‌نوردی، شنا، آبتنی، صخره‌نوردی، عکاسی و دره‌نوردی را یکجا با هم تجربه و خاطره‌سازی می کنید. راستی در بخشهایی از دره عمق آب در حدود ۱٫۵ متر بوده که به‌طور جدی مواظب کودکان باشید و نیاز است که کودکان را در آغوش بگیرید، ضمن اینکه باید وسایل الکترونیکی (دوربین، موبایل، سوئیچ، ریموت و…) را در کوله جاسازی کرده و در این بخشها کوله‌ها را روی سرتان حمل کنید یا اطمینان حاصل کنید که کوله ضد آب است! ضمنا قلوه‌سنگ‌های بزرگ و کوچک کف رودخانه در گذر روزگار و در اثر عبور جریان خروشان آب کاملا صاف و صیقلی شده‌اند، بنابراین مواظب باشید سر نخورید.

فصل تابستان مناسب‌ترین زمان برای بازدید از این دره است (اوایل پاییز قبل از بارندگی‌ها و اواخر بهار نیز امکان‌پذیر است)، در سایر فصلها به‌دلیل بارندگی و افزایش عمق و شدت آب، بازدید از آن غیرممکن است و به هیچ‌وجه ریسک نکنید. حتی در فصل تابستان، بسیار تاکید و توصیه می‌شود که برای حفظ سلامت و جان خود و اعضای گروه، قبل از برنامه‌ریزی سفر، پیش‌بینی هواشناسی را بادقت و وسواس بررسی کنید. طول دره حدود چهار کیلومتر است که شما در رفت و برگشت هشت کیلومتر دره‌نوردی در مدت زمان چهار ساعت را در برنامه خواهید داشت.

ملزومات این سفر

یک دست لباس اضافی، حوله، کفش مخصوص رودخانه‌نوردی، کوله کوچک، دوربین عکاسی، آب معدنی، تنقلات، کیسه زباله.

از دیگر مزایای انتخاب دره هلت به‌‌عنوان مقصد گردشگری این است که اگر قصد دارید چند روزی را در استان لرستان بیتوته کنید، می‌توانید بازدید از غار باستانی «کوگان» (در فاصله ۴۰کیلومتری دره هلت به سمت خرم‌آباد)، دره «خزینه» (گرند کنیون ایران در حدود ۴۰ کیلومتری دره هلت به سمت پلدختر)، دره زیبای «منگره» اندیمشک (در حدود ۵۰کیلومتری از دره به سمت اندیمشک) و همچنین دره ارواح یا «کول خرسان» دزفول را در برنامه خود بگنجانید.

 

چطور برویم؟

این دره در فاصله ۹۰کیلومتری خرم‌آباد در مسیر آزادراه خرم‌آباد ـ پل ذال واقع است. بین دو تونل «ترشان» و «خرگوشان» یک فضای باز برای پارک خودروها وجود دارد. جالب است بدانید پارکینگ در ابتدای دره واقع شده و به محض پیاده شدن از خودرو سفر هیجانی شما آغاز می‌شود و دره در دسترس شماست.

 

*عکسهای بیشتر، چاپ شده در نشریه

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است