پیشنهاد سفر

باغچه جوق

شهر سنگی؛ داش ماکو
ماکو شهری در شمال غربی ایران است که به دلیل موقعیت مرزی اش برای بازرگانان و صادرکنندگان شناخته شده با اینکه کمتر گردشگری به آن سر می زند اما مسیر ترانزیت گردشگرانی است که زمینی به ترکیه سفر می کنند.
جاذبه های این شهر اما به قدری است که می تواند خود به مقصد گردشگری تبدیل شود. ماکو را محلی ها «داش ماکو» به معنای «ماکوی سنگی» می خوانند. این اسم به دلیل قرار گیری شهر بین دو رشته کوه است. ماکو بین دو رشته کوه و در کنار رودخانه ای محصور شده ، شهری که منظره زیبایی از فراز کوه های اطرافش دارد. بیشتر جاذبه های شناخته شده ماکو، جاذبه های تاریخی هستند اما شهر ماکو در بستری طبیعی از کوه و دشت های دیدنی قرار گرفته. ماکو شهر سرسبزو پر آبی است که می تواند مقصد مناسبی برای سفر در فصل های گرم سال باشد.

قلعه قبان
بخشی از کوه های روبروی بازار قدیمی شهر ماکو همچون چتر سنگی بخشی از تاریخ این شهر را در بر گرفته است. پای این چتر سنگی «قلعه قبان» ماکو قرار دارد. محوطه تاریخی ای که دسترسی به آن از کوچه های بازار و با به طور پیاده امکان پذیر است. در مسیر دسترسی به این قلعه با خانه هایی قدیمی روبرو خواهید شد که بخشی از آنها به شکل پلکانی ساخته شده است. همچنین دیوارهای این قلعه تاریخی نیز مشخص است. محوطه ای که سیر زندگی در ماکو را نشان می دهد. در داخل قلعه جز بقایای بنا و برج ها یک کتیبه سنگی نیز قرار دارد. براساس این کتیبه حدود ۳۸۵ سال پیش، به دستور شاه عباس دوم این قلعه که مامن راهزن ها شده بوده، فتح و تخریب شده است.
بافت تاریخی
در محدوده بازار شهر ماکو اما بخشی از خانه های دوره قاجار باقی مانده است. عمارت کلاه فرنگی، کلانتری قدیمی و چند بنای دیگر بخش قاجاری شهر ماکو را تشکیل می دهد. ماکو این روزها در حال گسترش است و ساخت و سازها رونق گرفته ، با این حال قلب تپنده شهر روبروی چتر سنگی قلعه قبان، در محدوده بازار و بناهای تاریخی آن است.
عمارت باغچه جوق
این عمارت تاریخی یکی از دیدنی های شهر ماکو است. عمارتی که معماری و طراحی داخلی خاصی متاثر از دوره های مختلف دارد. عمارت باغچه جوق بیش از یکصد سال سن دارد. فاصله اش تا شهر ماکو نزدیک به۶ کیلومتر است و عمارت، میان باغ پر درختی قرار گرفته است. معماری بنا الهامات اروپایی دارد و تزیینات داخلی آن متاثر از روسیه است. دیوارها پارچه کوب و نقاشی های سقفی و مجسمه های بزرگ گچی بخشی از دیدنی های این عمارت هستند. این عمارت محل زندگی سردار ماکویی بوده است. «تیمور تیموری» معروف به «اقبال السلطنه ماکویی» این بنا را ساخته که نوادگان او تا دهه ۵۰ در این بنا ساکن بودند و هنوز هم چیدمان داخلی این بنا حفظ شده است. چیدمانی که روایتگر شیوه زندگی اقبال السلطنه ماکویی است. این عمارت در کنار نشانه های اروپایی در معماری اما همچون عمارت های دوره قاجار، تالار آیینه کاری زیبایی دارد.
عمارت قلعه جوق
این عمارت نیمه مخروبه است. بنایی که قل دیگر عمارت باغچه جوق بوده و اما بر خلاف آن عمارت، حالا تلی از خاک و ستون های نیمه مخروبه از آن باقی مانده است. این عمارت در روستای قلعه جوق در نزدیکی شهر ماکو قرار دارد. روستایی که ابتدای ورودی آن پلی تاریخی از جنس سنگ وجود دارد. باغچه جوق پر از زمین های کشاورزی و باغ های میوه است. روستایی سرسبز که در کنار رودخانه قرار گرفته و از آنجا که جوق در زبان آذری به معنای رودخانه است به همین دلیل به این عمارت، قلعه جوق می گویند. باقی مانده های این عمارت نشان میدهد که عمارت قلعه جوق زمانی شکوهی همپا با عمارت باغچه جوق داشته که از این دوقلوی تاریخی در ماکو تنها باغچه جوق حفظ شده و تماشای قلعه جوق، تماشای روی غم انگیز تاریخ است.
بام فرهاد
با فاصله کمی از شهر ماکو در جاده روستای «سنگر» یکی دیگر از جاذبه های تاریخی ماکو قرار گرفته که اهالی بومی آن را «بام فرهاد» می شناسند. بام فرهاد در واقع دخمه دستکند سنگی است که به دوره «اورارتویی» برمی گردد. این دخمه تاریخی یک اتاق با دو دخمه کوچکتر بدون هرگونه مفذ نوری است. نوع تراشیدن این سنگ ها در دل کوه باعث شده تا آن را به قصه شیرین و فرهاد ربط داده و به همین دلیل به آن بام فرهاد گویند. بررسی های اولیه باستان شناسان درباره این محوطه، وجود یک شهر اورارتویی را ممکن کرده است.
سد بارون، کلیسای زور زور
سد بارون در فاصله ۳۳ کیلومتری شهر ماکو قرار دارد. جاده آن پیچ در پیچ و جذاب است. قبل از رسیدن به دریاچه سد، نمای آن از جاده منظره زیبایی را می سازد. اما در میانه راه جاذبه دیگری برای بازدید وجود دارد. کلیسا زور زور در این منطقه یکی از مجموعه کلیساهای ثبت جهانی کشور است. کلیسایی که در دهه هفتاد به دلیل ساخت و آب گیری سد بارون با کمک معماران ارمنستان از محل اصلی خود به ارتفاعات سد منتقل شد تا با آبگیری سد بارون زیر آب نروددر حقیقت این نخستین و آخرین بنای تاریخی ایران است که جابجا شده و به کلیسای مادر مقدس نیز معروف است.

سوغات
بازارچه مرزی ماکو در فاصله کمی از شهر ماکو به سمت بازرگان در دشتی بزرگ برپا شده است. بازارچه ای که همه بازارچه های مرزی این منطقه را یکجا جمع کرده است. این بازار به دلیل همجواری ماکو با ترکیه پر از لباس و خوردنی هاست. با این حال توصیه می شود همواره اختلاف قیمت را در نظر گرفته داشته باشید. برخی اجناس در بازارهای مرزی قیمت متفاوتی با بازار شهرهای بزرگ ندارند یا کیفیت آن ها مناسب نیست.

سرپناه
در شهر ماکو تنها دو مسافرخانه قدیمی وجود دارد. اما در فصله اندکی از ماکو، شهر بازرگان به دلیل حضور مسافران تعداد زیادی هتل، هتل آپارتمان و مسافرخانه دارد. طبعیت اطراف ماکو محل های مناسبی برای کمپ زدن دارد گرچه برای دوست داران طبیعت گزینه های دیگری نیز وجود دارد. این نکته را فراموش نکنید که پیش از اقدام به کمپینگ وضعیت امنیت منطقه به ویژه از نظر حضور حیوانات وحشی را از محلی ها بپرسید.
مسیر
به مقصد ماکو تور گردشگری وجود ندارد. فاصله ماکو تا تهران در حدود ۹۰۰ کیلومتر است. می توان با اتوبوس به طور مستقیم به شهر ماکو رفت. قیمت اتوبوس به مقصد ماکو حدود ۶۰ هزارتومان است و طی این مسیر با اتوبوس نزدیک به ۱۲ ساعت طول می کشد. همچنین می توان به شهر تبریز رفت و از آنجا با استفاده از اتوبوس بین شهری به ماکو رسید. فاصله تبریز تا ماکو در حدود ۲۰۰ کیلومتر است. فرودگاه ماکو نیز آخرین مراحل ساخت خود را طی می کند و به زودی پرواز به این شهر نیز برقرار خواهد شد.
قلعه جوق

باغچه جوق

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است