چشیدن طعم گیلان در «گیله‌بوم»

احسان رستمی‌پور

پهنه سبز گیلان آرامش‌بخش است؛ آرامشی که مسافران از شهرهای دور به‌خاطر آن به گیلان سفر می‌کنند. پرندگان مهاجر هم سرمای شمال زمین را ترک می‌کنند تا زمستان را در شمال ایران سر کنند. گیلان یکی از مقاصد آنهاست و تالاب‌ها و جنگل‌هایش پر از گونه‌های مختلف پرندگان است. پرنده‌نگرهای بسیاری گیلان را مقصد خود قرار می‌دهند و اقامتگاه‌‌های بوم‌گردی یکی از انتخاب‌های آنها برای اقامت و لذت بردن از این پهنه سبز آرامش‌بخش است.

اقامتگاه بوم‌گردی گیله‌بوم در روستای قاسم‌آباد سفلی قرار گرفته؛ روستایی که با شهر رشت یکصد کیلومتر فاصله دارد. روستای قاسم‌آباد، از توابع شهرستان رودسر، از دو بخش قاسم‌آباد علیا و قاسم‌آباد سفلی تشکیل شده است. این روستا تا حد زیادی از ویلاسازی که بلای جان شهرها و روستاهای شمال کشور شده، در امان مانده و وقتی از این روستا گذر می‌کنید، شالیزارها و درختان پر از پرتقال و کیوی و باغ‌های چای شما را در آغوش می‌گیرند. طبیعت بکر و زیبای قاسم‌آباد می‌تواند مقصد مناسبی برای گذراندن تعطیلات باشد.

 

اما در کنار طبیعت، این منطقه ویژگی‌های فرهنگی خاصی دارد؛ ویژگی‌هایی که بخشی از آن در اقامتگاه بوم‌گردی گیله‌بوم دیده می‌شود. روستای قاسم‌آباد به موسیقی و رقصش در ایران مشهور است. رقص قاسم‌آبادی که برداشتی از کار در مزرعه؛ به‌ویژه در شالیزارها، هنگام کاشت و برداشت برنج است، به‌خوبی در مراسم عروسی و جشنواره‌ها منعکس شده است.

لباس قاسم‌آبادی، لباس محلی منطقه قاسم‌آباد در شرق گیلان است. لباس قاسم‌آبادی شامل یک دامن پرچین با وزنی نسبتا سنگین است که با روبان‌های رنگی تزیین می‌شود. پیراهن به رنگ یکی از روبان‌های دامن است و در آخر روی آن جلیقه‌ای مشکی‌رنگ پوشیده می‌شود. در زمستان برای در امان ماندن از سرما یک چادر شب هم که از صنایع دستی معروف گیلان است، روی کمر بسته می‌شود. همه این لباس‌ها را می‌توانید در اقامتگاه گیله‌بوم ببینید و امتحان کنید.

اقامتگاه بوم‌گردی گیله‌بوم در سال ۹۲ افتتاح شده و سعی سازندگان این اقامتگاه بر این بوده تا در ساخت و تجهیز این اقامتگاه از مواد و مصالح بومی استفاده کنند.

اقامتگاه ظرفیت پذیرش ۳۰ نفر را دارد و اتاق‌ها نام‌های گیلکی دارند و یک خانه درختی هم برای استراحت مسافران در حیاط اقامتگاه قرار دارد. میز و صندلی‌هایی هم در ایوان بزرگ خانه برای نشستن و گذراندن وقت در نظر گرفته شده است. در گیله‌بوم خبری از تلویزیون نیست و برای سرگرمی مسافران کتابخانه بزرگی در سالن اصلی خانه وجود دارد.

غذای مسافران هم با کمک گرفتن از اهالی روستا تهیه می‌شود. در این خانه مانند هتل‌های مدرن منویی برای انتخاب غذاهای مختلف وجود ندارد. هر وعده یک غذای مخصوص گیلکی تهیه می‌شود که تمام میهمان‌ها از آن غذا میل می‌کنند. غذاهایی مانند پنیر برشته، مرغ ترش، هولابه و آلوقیسی قاتق که هر کدام مزه خاصی از سفره گسترده گیلانی‌ها را دارند، وعده‌های غذایی این اقامتگاه هستند.

سازگاری با طبیعت، شعار بوم‌گردی‌هاست و گیله‌بوم نیز سعی کرده تا تمام وسایل از مواد سازگار با محیط زیست ساخته شود. تمام اتاق‌ها با نمد فرش شده‌اند، رختخواب‌ها از پشم گوسفندان تهیه شده است. در گوشه‌ای از خانه قسمتی برای ارائه دست‌آفریده‌های مردم محلی؛ از پاپوش مخصوص گیلان تا چادر شب و چای اعلای گیلان در نظر گرفته شده است.

گیله‌بوم تورهایی هم به مقصد اطراف روستا با کمک راهنمایان محلی برگزار می‌کند. این تورها شامل تورهایی برای پرتقال‌چینی، بازدید از کارگاه چادر شب‌بافی، کارگاه نمدمالی، بازدید از طبیعت اطراف اقامتگاه مانند قله سماموس (بلندترین قله گیلان) می‌شود. با شرکت در کارگاه چادر شب‌بافی می‌توانید مراحل بافت چادر شب گیلانی را ببینید. در روستا یک کارگاه چادر شب‌بافی است که دختر جوانی آن را اداره می‌کند و قصد احیای چادر شب‌بافی در این روستا و درآمدزایی برای زنان روستا را دارد. در این کارگاه می‌توانید لباس زیبای قاسم‌آبادی را هم به تن کنید و عکسی به یادگار بگیرید. صاحب کارگاه با صبر و حوصله مراحل بافت چادر شب را برای شما توضیح می‌دهد و می‌توانید خودتان بافتش را امتحان کنید.

گیله‌بوم اقامتگاه مناسبی برای فرار از آلودگی‌های روزمره شهرهای بزرگ است؛ جایی که می‌توان در آغوش طبیعت چندروزی را به‌دور از مزاحمت‌های شهرنشینی زندگی کرد.

 

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است