چهارمحال و بختیاری در یک نگاه

از بام ایران تا آب و هوای پاک کوهرنگ

 

استان چهارمحال و بختیاری با مساحت حدود ۱۶٫۵۳۳ کیلومترمربع یک درصد از مساحت کل کشور را در بر می گیرد و در جنوب غربی کشور در محدوده رشته کوه های زاگرس قرار گرفته است.

چهارمحال و بختیاری بیست و دومین استان کشور از نظر مساحت بوده که بین ۳۱ درجه و ۹ دقیقه تا ۳۲ درجه و ۳۸ دقیقه عرض شمالی و ۴۹ درجه و ۳۰ دقیقه تا ۵۱ درجه و ۲۶ دقیقه طول شرقی گرینویچ قرار دارد.

چهارمحال و بختیاری از سمت شمال و شرق به استان اصفهان، از جنوب به استان کهگیلویه و بویراحمد، از غرب به استان خوزستان و از سمت شمال غربی به استان لرستان محدود می شود.

بر اساس آخرین تقسیمات سیاسی کشور، استان چهارمحال و بختیاری دارای ۹ شهرستان به نام های شهرکرد، بروجن، اردل، سامان، فارسان، کوهرنگ، کیار، لردگان و بن است. چهارمحال و بختیاری محل اصلی ییلاق عشایر بختیاری است و مردم آن به زبان های فارسی، ترکی قشقایی و بختیاری تکلم می کنند.

چهارمحال و بختیاری دارای آب و هوایی کوهستانی با تابستان های خنک و زمستان های سرد است که در تمامی چهار فصل سال شرایط پذیرایی از مسافران و گردشگران داخلی و خارجی را دارد.

از مهم ترین جاذبه های شاخص چهارمحال و بختیاری می توان به قلعه «سردار اسعد جونقان»، قلعه «خدارحم خان»، روستای «سرآقا سید»، پل «زمان خان»، چشمه «دیمه»، تالاب «چغاخور»، آبشار «آتشگاه»، کتیبه «مشروطیت»، آبشار «شیخ علیخان»، رودخانه «ارمند»، آبشار تونل اول کوهرنگ و دشت لاله های واژگون اشاره کرد.

در عین حال این استان مملو از جاذبه های میراثی است که از آن جمله می توان به مقبره عمان سامانی شهرستان سامان شهر سامان اشاره کرد.

قسمتی از صنایع دستی و هنرهای سنتی چهارمحال و بختیاری نیز شامل هنر خاتم روستای شیخ شبان شهرستان بن، هنر احجام سنگی، هنر قفل سازی چالشتر (قفل چالشتر)، هنر سرمه دوزی، هنر نمدمالی و هنر قلم زنی است.

اگر بخواهیم نگاهی به جاذبه های تاریخی و گردشگری چهارمحال و بختیاری بیندازیم، می توان به تالاب بین المللی چغاخور؛ بروجن، طبیعت گردی- دشت لاله های واژگون؛ کوهرنگ، گردشگری ورزشی؛ پاراگلایدر، گردشگری ورزشی؛ رفتینگ، آبشار زردلیمه؛ شهرستان اردل، منطقه دیناران و پل تاریخی زمان خان روی رودخانه زاینده رود؛ سامان اشاره کرد.

از دیگر جاذبه های چهارمحال و بختیاری گردشگاه چشمه «زنه» هفشجان است که  در دامنه کوه جهان بین و دو کیلومتری هفشجان و ۲۰ کیلومتری شهرکرد واقع شده است. در روز طبیعت هر سال بیش از ۱۰ هزار نفر از گردشگاه چشمه زنه و طبیعت زیبای آن دیدن می کنند. این گردشگاه از مهم ترین جاذبه های گردشگری نزدیک به شهرکرد است و آب معدنی و لاله های واژگون آن از مهم ترین ویژگی های آن به حساب می آیند.

پارک جنگلی «سرچشمه فرخشهر» نیز با مساحتی بالغ بر ۱۲۰ هزار مترمربع دارای چشمه ای پر از آب و فضای سبز زیبا و چشم نواز و جنگلی است. اولین چیزی که در بدو ورود چشم هر بیننده ای را خیره می سازد، آب نمای زیبای این پارک است که روی استخرهای پارک قرار دارد. این پارک یکی از قدیمی ترین پارک ها در استان چهارمحال و بختیاری است و هرساله در فصل بهار و تابستان میزبان ورود خیل مسافران است. یکی از ویژگی های منحصر به فرد این پارک دارا بودن درختان قدیمی و کهنسال است که زیبایی خاصی به این پارک داده است. این پارک دارای تمام امکانات رفاهی و اقامتی است.

تالاب بین المللی چغاخور نیز حدود ۲۳۰۰ هکتار مساحت دارد و در دامنه ارتفاعات ۳۸۳۰ متری برآفتاب و کلار در نزدیک شهر بلداجی از توابع شهرستان بروجن قرار دارد. این تالاب، زیست نوعی ماهی به نام ماهی گورخری است. چشم انداز بدیع و پرواز پرندگان مهاجر و بومی، این تالاب را در ردیف یکی از کانون های مهم جذب گردشگری کشور و چهارمحال و بختیاری قرار داده است.

پل زمان خان نیز یکی از بناهای تاریخی واقع در شهرستان سامان است که دارای دو دهانه با ۳۰ متر طول و ارتفاع ۱۲ متر است. پل زمان خان روی رودخانه زاینده رود بر سه پایه سنگی طبیعی بنا شده و در ۲۲ کیلومتری شمال شهرکرد قرار دارد. این پل در زمان صفوی به دستور زمان خان نفر از ایل «نفر» ساخته شده است. این پل یکی از مقاصد اصلی گردشگران داخلی و خارجی است و سالانه پذیرای مسافران و طبیعت دوستان است. تمامی خدمات رفاهی و سیاحتی از قبیل بازارچه سنتی و صنایع دستی، خدماتی، اسکان و سرگرمی از قبیل پارک های بازی کودکان و ورزش های آبی رفتینگ (رودگردی) و کایاک در محل پل زمان خان ارائه می شود.

چشمه سرداب رستم آباد در فاصله ۷۰ کیلومتری شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد. این چشمه با دبی آب ۱۱ هزار لیتر در ثانیه در ردیف پرآب ترین چشمه های کشور قرار دارد.

چشمه کوهرنگ از دامنه های «زردکوه» سرچشمه می گیرد و پس از گذر از پیچ و خم فراوان به دریاچه سد کوهرنگ می ریزد و از تونل اول کوهرنگ وارد زاینده رود می شود. مناظر بسیار زیبای طبیعی اطراف چشمه و حضور عشایر در منطقه، زیبایی آن را دوچندان کرده است.

آبشار آتشگاه در نزدیکی شهر لردگان در دره ای به طول سه کیلومتر قرار دارد. پیوند عناصر طبیعی مانند دره، سبزه زار و اقلیم مناسب، فضای بسیار فرح بخشی را برای گشت و گذار در این مکان پدید آورده است.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است