۱۱ خوراکی که در سفر به شیراز نباید آنها را از دست بدهید

سارا اسلامی

اردیبهشت است و بهشت شیراز. در این ماه که همه شهر بوی بهارنارنج می‌گیرد، سفر به شیراز بیش از سایر ماهها رونق می‌گیرد، اما آیا امکان دارد به شیراز بروید، ولی کلم‌پلو نخورید؟ یا بدون صرف چای، کلوچه و مسقطی این شهر را ترک کنید؟ شاید خودتان را از نیمی از لذت سفر محروم کرده باشید. شیراز، غذاها و خوراکیهایی دارد که امتحان کردن آنها می‌تواند خاطره‌های شیرین شما را از گردش در این شهر دوچندان کند.

 

 

کلم‌پلو

نام یکی از معروف‌ترین و پرطرفدارترین غذاهای شیرازی را حتما شنیده‌اید. البته طبخ آن کار هر کسی نیست؛ زحمت دارد و خوب درآوردن‌اش، یکی از ملاکهای تشخیص مهارت خانم یا آقایی است که آن را درست کرده.

کلم‌پلوی شیرازی را از دو ویژگی آن می‌شناسند؛ یکی نوع خاص کلمی که در آن به کار می‌رود و دیگری گوشت قل‌قلی‌شده‌اش. کلم قمری (یا به قول شیرازیها سر) شاید مهمترین ماده بکاررفته در کلم‌پلو باشد. این کلم شبیه یک سیب‌زمینی سبزرنگ است و برای اضافه شدن‌اش به ماده کلم‌پلو به همان صورت باید خلالی شود.

این غذای شیرازی، دو تفاوت دیگر هم با خواهرخوانده‌های خود دارد؛ یکی از آنها در استفاده از سبزی است. شیرازیها کلم‌پلو را با سبزیهای معطری چون ریحان و ترخون می‌پزند. بعضیها شوید و گشنیز را هم به آن اضافه می‌کنند. تفاوت دیگر هم این است که در بعضی از شهرها به کلم‌پلو رب می‌زنند، اما در شیراز آن را سبز درست می‌کنند.

ترکیب برنج «کامفیروزی»، گوشت قل‌قلی، کلمهای سر خلال‌شده، سبزیهای معطر، کمی ‌آبلیمو و ادویه، غذای لذیذی است که نمی‌توان طعم آن را فراموش کرد. می‌توانید در رستوران وکیل، کلم‌پلو را امتحان کنید.

لوبیاپلو

به آن «شویدلوبیاپلو» هم می‌گویند. لوبیاپلو یکی دیگر از غذاهای خوشمزه سبزرنگ است. شیرازیها برای درست کردن این غذا، به برنج آبکشی‌شده، علاوه بر شوید، لوبیا چشم‌بلبلی هم اضافه می‌کنند. لوبیاپلو معمولا با مرغ یا گوشت ماهیچه سرو می‌شود. برای امتحان این غذای شیرازی می‎توانید به رستوران «هفت‌خان» بروید.

 

رب‌پلو

یکی از غذاهایی است که معمولا در میهمانیها سرو می‌شود. پختن رب‌پلویی لذیذ هم مانند کلم‌پلو به مهارت نیاز دارد. ترکیب رب ‌انار، شکر، گردوی خردشده، کشمش و پیاز داغ، اگر فوت آخر کوزه‌گری بر آن دمیده شود، غذایی با طعمی ‌خوش می‌سازد که باب طبع کسانی است که مزه ترش و شیرین آن را می‌پسندند.

 

خورشت سبزی

معادل قرمه‌سبزی تهرانیهاست؛ با این تفاوت که در آن بجای لوبیاقرمز، یا سیب‌زمینی می‌ریزند یا لوبیا چشم‌بلبلی. البته لوبیا چشم‌بلبلی خورشتی از نوعی که در لوبیاپلو می‌ریزند، درشت­تر است. این روزها دیگر بیشتر رستورانهای شیراز این غذا را به همان شیوه تهرانی می‌پزند، اما هنوز هم می‌توان خورشت سبزی را در خانه بسیاری از شیرازیهای اصیل خورد.

 

دوپیازه آلو

خوراکی ساده­ای است و می‌توان از آن به‌عنوان پیش‌غذا هم استفاده کرد. شیرازیهای اصیل به سیب‌زمینی می‌گویند آلو که با ترکیبی از پیاز داغ فراوان، می‌شود دوپیازه آلو. بعضیها سیب‌زمینیها را می‌پزند، بعد آنها را نگینی می‌کنند و با پیازداغ، رب گوجه‌فرنگی و ادویه در روغن تفت می‌دهند. بعضی اما سیب‌زمینی پخته را همراه با پیازداغ له می‌کنند که چیزی شبیه پوره سیب‌زمینی می‌شود. می‌توان به دوپیازه آلو گوشت چرخ­کرده هم اضافه کرد. رستورانهای «صوفی» و «برنتین» این خوراک را به‌عنوان پیش‌غذا سرو می‌کنند.

 

کوفته‌سبزی شیرازی

کوفته‌سبزی که گاهی به‌صورت آش کوفته‌سبزی هم طبخ می‌شود، در شیراز طرفداران زیادی دارد. برای تهیه آش و کوفته‌ها از​ انواع سبز‌ها (مانند تره، گشنیز، جعفری، ترخون، مرزه و شوید)، برنج، لپه، گوشت چرخ­کرده و پیاز استفاده می‌‌کنند. شکم کوفته‌ها هم با پیازداغ، کشمش سرخ‌شده و گردوی خردشده پر می‌شود. می‌توانید در رستوران سنتی صوفی، کوفته‌سبزیهای خوشمزه‌ای را نوش جان کنید.

 

دم‌پختک شیرازی

یکی از پلوهای رنگین و لذیذ شیرازی است. بعضی آن را با کلم‌پیچ، عدس، پیاز، هویج، ترخون، شوید، ریحان، نمک و زردچوبه درست می‌کنند. می‌توان به‌جای کلم‌پیچ از کلم سر هم استفاده کرد. بعضی دمپختک را بدون گوشت و برخی با گوشت کنجه (یا به قول تهرانیها چنجه) طبخ می‌کنند. برای صرف یک دمپختک خوش‌طمع می‌توانید سری به خانه سنتی پرهامی بزنید.

 

آش سبزی

نام این آش خوش‌طعم شیرازی را بدون‌شک شنیده‌اید. در آش سبزی که شیرازیها برای صبحانه به آن علاقه زیادی دارند، گوشت گوسفند، تره، ترخون، شوید، نخود، عدس، لوبیاقرمز و برنج به‌خوبی با هم ترکیب می‌شوند. آش‌فروشی خیابان برق طرفداران زیادی دارد.

 

فالوده‌ شیرازی

یکی از معروفترین خوراکیهای شهر راز است. تصور اینکه ترکیب آب و نشاسته می‌تواند تا این حد لذیذ باشد، گاهی سخت می‌شود. فالوده شیرازی را با آبلیمو یا گلاب می‌خورند. مغازه‌های پشت ارگ کریمخان انتخابهای خوبی برای صرف فالوده‌ شیرازی هستند. همچنین مغازه معروف بابابستنی، فالوده‌هایی با طمع شاه‌توت سرو می‌کند که امتحان آن ضرر ندارد.

 

کلوچه و مسقطی

نام این شیرینی شیرازی‌ را احتمالا شنیده‌اید. قنادیها، کلوچه و مسقطی را در یک جعبه می‌چینند. برای طبخ اولی از آرد برنج، پودر شکر، آرد سفید، تخم‌مرغ، روغن جامد و گلاب استفاده می‌شود. ترکیب آب، نشاسته، گلاب، زعفران، روغن مایع، شکر، خلال بادام و خلال پسته هم دومی را می‌سازد. در سفر به شیراز می‌توانید سری به قنادی کامران بزنید و با خرید کلوچه و مسقطی، عصرانه خوش‌طعمی را همراه با چای برای خود و عزیزانتان تدارک ببینید.

 

حلوا کاسه

یکی از دسرهای خوشمزه شیرازی است که با آرد برنج، شکر، آب، گلاب، زعفران دم‌کرده و روغن درست می‌‌شود. بعضی آن را با خلال پسته و بادام تزئین می‌‌کنند. برای خرید این دسر شیرازی می‌توانید به قنادی «رضا» بروید.

 

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است