گنبد نمکی «جاشک» استان بوشهر

تماشای عروس نمکی کوه های ایران

مسعود بیرانوند

 

گنبد نمکی «جاشک» در فاصله ۱۴۴ کیلومتری جنوب شرق بندر بوشهر در فاصله ۵۵ کیلومتری شهر «خورموج» قرار دارد. رنگ سفید نمک‌های طعام گنبد به نحوی است که از جاده «خورموج – دیر» به صورت یک کوه برفی زیبا کاملا مشخص است. وسعت گنبد حدود ۳۵۰۰ هکتار بوده و ارتفاع قله آن در حدود ۱۳۵۰ متر از سطح دریا است. این گنبد بسیار زیبا به دلیل جاذبه های زیاد و زیبایی های منحصر به فرد عروس نمکی کوه های ایران نام گرفته و در سال ۱۳۸۶ به عنوان اثر ملی و طبیعی ثبت شده است.

این کریستال های شور

این کوه نمکی زیبا، با دارا بودن غارهای شگفت انگیز، آویزه های نمکی فوق العاده، یخچال های نمکی زیبا، بلورهای گل کلمی، تراشه های نمکی خارق العاده، ستون های نمکی و آبشارهای نمکی هر بیننده ای را متحیر و مجذوب خود می نماید. این مجموعه زیبا به نحوی بهشت عکاسی و همچنین محیط مناسبی برای علاقمندان به علم زمین شناسی است.

به دلیل تنوع و گستردگی گنبد نمکی و به منظور استفاده حداکثری از این فضای ناب و منحصر به فرد، پیشنهاد می گردد که برنامه سفر را طوری زمان بندی نمایید که حداقل شش ساعت را در انجا سپری نمایید. هرچند به دلیل تنوع اشکال نمکی و هیجان زدگی تان، متوجه گذر زمان نمی شوید و در پایان شاید با کمبود وقت نیز روبرو شوید.

باوجود اینکه از ابتدای مسیر از کنار پارکینگ به سمت آبشار نمک نمک و برخی از غارها مسیر پاکوب و تقریبا مشخص است ولی پیشنهاد می گردد که جهت دیدن تمام زیبایی ها و زوایای گنبد نمکی، از وجود راهنماهای محلی که معمولا اهل روستای جاشک هستند و در ابتدای مسیر منتظز ورود گردشگران هستند، بهره ببرید.

تنوع بلورها، تراشه ها و آویزه های نمکی به قدری زیبا و دلنشین هستند که بر اساس اشکال آنها غارها و مسیر ها نام گذاری شده اند که به قرار زیر به شرح آنها پرداخته می شود.

 

غارها

غار شاخه نبات

قندیل ها و آویزه های نمکی در این غار به طرز خارق العاده و ماهرانه ای بشکل شاخه نبات از سقف این غار آویزان شده ا ند که بیننده را متحیر و انگشت به دهان می نماید.

غار انگوری

این غار یکی دیگر از عجایب این مجموعه بود به نحوی که بلورها و قندیل های نمک به شکل خوشه های انگور سپید از سقف و دیواره های غار آویزان هستند.

غار تونلی

این غار شگفت انگیز بصورت تونلی به طول تقریبی ۳۰۰ متر و به صورت نعلی شکل در زیر گنبد یکی از زیباترین و هیجانی ترین بخش سفر شما خواهد بود. دسترسی به این غار بدون راهنما تقریبا غیر ممکن و خطرناک است. این غار در مسیل جریان های آب در طی سالیان متوالی بر اثر انحلال رسوبات نمکی ایجاد شده است. در بیشتر بخش های غار تاریکی مطلق بوده که لازم است با چراغ پیشنونی مسیر غار را پیمایش کنید. در حین عبور از این بخش های تاریک و عبور از قلمرو خفاش ها و پراندن آنها، دلهره، لذت و هیجان پیمایش را چندین برابر می کند. در ادامه مسیر در بخش های از غار پرتگاه های چند متری وجود داره که شما قطعا نیازمند کمک دوستانتان برای فرود از صخره های رنگین کمانی و زیبای غار هستید. در ادامه مسیر در ظلمات و تاریکی به ناگه شماه به چندین چند راهه می رسید که راهنما به کمک شما خواهد رسید. در ادامه و در تاریکی مطلق ناگهان به مکانی می رسید که از روزنه ای نور خورشید بخش بسیار کوچکی از غار را روشن کرده و آتلیه ای رومانتیک را برای شما مهیا کرده که جاذبه های این غار است.

لذت عکاسی در این بخش را به هیچ وجه از دست ندهید. همین طور که جلو می روید شما مجبورید از تونلی به قطر حدودا نیم متر بصورت پا مرغی و یا سینه خیز عبور کنید، این بخش از تونل تاریک و بصورت خارق العاده ای از نمک های متخلخل و زیبا مزین شده است. در مجموع در داخل این غار حس عجیب، ترس و هیجان همراه با رنگین کمانی از سنگ های ملوان را تجربه خواهید کرد و خاطره این سفر هیجانی در ذهن شما حک خواهد شد. در مجموع دیدن غار تونلی را از دست ندهید که در این صورت بخش اصلی و لذت بخش سفر را از دست می دهید. متاسفانه چون بیشتر بازدید کننده گان اطلاعی از وجود این غار نداشته و از سویی از وجود راهنما استفاده نمی کنند و به دلیل آشنا نبودن لذت دیدن این غار بکر و شگفت انگیز را از دست می دهند.

غارهای رنگی و خفاشی

این غارها از دیگر غارهای زیبا و شگفت انگیز مجموعه هستند که مسیر دسترسی آنها کاملا از سه غار شاخه نبات، انگوری و ۳۰۰ متری مجزاست.

آبشارهای نمکی

«آبشار نمکی» یکی دیگر از مناظر بی بدیل و بسیار زیبای کوه نمکی است. این آبشار در مسیر طبیعی جریان آب گنبد و طی فرود از صخره ای به ارتفاع حدود ۱۰ متر ایجاد شده است. به واسطه تبخیر کامل آب بلورهای زیبای نمکی در جهت جریان و سقوط آب در دیواره های عمودی صخره نشسته شده  که منظره شگفت انگیز آبشار را خلق کرده است.در فصل بهار جریان زلال آب نمک فوق اشباء زیبایی آبشار را دوچندان می کند. در ادامه مسیر شما چندین آبشار مشابه با ارتفاع کمتر را خواهید دید.

چشمه های نمکی

«چشمه های نمکی» چشم نواز از دیگر جاذبه های گنبد هستند که زلال آب آنها و بلوری شدن نمک در حاشیه های انها و در زیر تابش نور خورشید زیبایی خاص خود را دارند.

دره گل کلم

دره چشم نواز و رویایی «گل کلم» که سطح آن یکدست با نمکی که به صورت گل کلم در جای جای جوی آب نمک روان و زلال در آمده فرش شده است و نمک‌ها به صورت غنچه‌هایی کنار هم باز شده و به صورت کاملاً زیبایی خود نمایی می کنند.

یخچال های نمکی

«یخچال‌های نمکی» از جاذبه‌های خاص گنبد نمکی هستند که در سطح شیب‌دار و حرکت ثقلی توده‌های نمک و در جهت شیب گنبد و به صورت پلکانی تشکیل شده‌اند و در سطح خود با اشکالی زیبا و رنگ‌های متحیرانه‌ای را به وجود آورده‌اند.

دره ها، ستون ها و دود کش ها

دره‏‌های عمیق حاصل از حل شدن نمک‏‌ها در مسیر آب، دودکش‌های جن حاصل از وجود یک قطعه سنگ یا صخره غیر قابل انحلال  از دیگر جاذبه‏‌هایی گنبد است و چهره‌ای بس زیبا، دلنشین و تماشایی را ایجاد کرده است.

ملزومات مورد نیاز

یک جفت کفش مناسب پیاده روی، کوله پشتی حمله (حدود ۱۰ لیتر کفایت می کند) چراغ پیشنانی، دوربین عکاسی حرفه ای، آب آشامیدنی، تنقلات و میوه، کیسه مخصوص زباله، عینک آفتابی برای سفر مورد نیاز است.

نظر به اینکه قرن ها طول کشیده که آویزه های نمکی فوق العاده، یخچال های نمکی زیبا، بلورهای گل کلمی، تراشه های نمکی خارق العاده و ستون های نمکی تشکیل شوند، بنابراین به طور جدی از کندن آنها، لگد مال کردنشان، ریختن زباله  و غیره خودداری کنید.

کی برویم؟

به دلیل اینکه این بخش از مناطق بسیار گرم کشور است، بنابراین بهترین فصل برای سفر به گنبد نمکی جاشک از اوایل آذر تا اواسط فروردین است. ضمنا با توجه به اینکه مناطق دیدنی گنبد همگی در مسیر سیلاب بوده و بارندگی ها این منطقه معمولا شدید و سیل آساست، بسیار تاکید و توصیه می شود که برای حفظ سلامت و جان خود و اعضای گروه، قبل از برنامه ریزی سفر، پیش بینی هواشناسی را با دقت و وسواس بررسی کنید.

 

چطور برویم؟

همان طور که اشاره شد گنبد نمکی در فاصله ۱۴۴ کیلومتری بندر بوشهر واقع شده که از بوشهر به ترتیب از شهر ها و بخش های «چغادک»، «خورموج»، «کاکی» گذر کرد و سپس از روستاهای «گنخک شیخ» و «جاشک» نیر گذشت، حدود پنج کیلومتر بعد از روستای جاشک در سمت راست جاده به ایستگاه پمپ بنزینی می رسید که در این ایستگاه می توانید از سرویس بهداشتی  استفاده کنید (در محل گنبد خبری از سرویس بهداشتی، آب آشامیدنی و … نیست) حدود یک کیلومتر جلوتر پس از دور زدن به باند روبروی جاه (سمت چپ) مسیر جاده خاکی به سمت گنبد نمکی مشخص است. مسیر خاکی حدود سه کیلومتر است که برخی از نقاط آن هموار نیست با وجود این می توان و با احتیاط از خودروی شخصی به گنبد رسید.

 

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است