یک میلیون و ۲۰۰ هزار دلار صادرات

مرحمت فرموده ما را مس کنید

پرستو قاسمی

برای صادرات صنایع دستی باید رسته‌های صنایع دستی که جزء یک رده به‌شمار می‌روند، در یک دسته‌بندی مشترک قرار گیرند. به همین دلیل گروه مس و مشتقات تشکیل‌شده شامل گونه‌های مختلفی از صنایع دستی چون قلمزنی، فیروزه‌کوبی، میناکاری و مس می‌شود. در سال ۱۳۹۵ درآمد کشور از صادرات این گروه؛ یعنی گروه مس و مشتقات یک میلیون و ۲۰۰ هزار دلار در ازای ۶۰۴ تن صنایع دستی است. طبق اعلام معاونت صنایع دستی کشور، صادرات این گروه به ترتیب اولویت به کشورهای عراق، افغانستان و امارات متحده عربی بوده است.

قلمزنی: هنر قلمزنی از تزئین و کندن نقوش روی اشیای فلزی، به‌ویژه مس، طلا و برنج و ایجاد خطوط و نقوش به‌وسیله قلم با ضربه چکش روی اجسام فلزی شکل می‌گیرد. مس به سبب نرمی و شکل‌پذیری که دارد، در هنر قلمزنی متداول‌تر از سایر فلزات است.

فیروزه‌کوبی: فیروزه‌کوبی از هنرهای جدید در حوزه صنایع دستی به‌شمار می‌رود؛ هنری که حدود ۶۰ سال عمر دارد. شخصی به نام «یوسف حکمیان» معروف به «محمدرضا» در مشهد کار فیروزه‌کوبی روی زینت‌آلاتی مانند دستبند، گل سینه و گوشواره را شروع کرد، اما ۲۰ سال بعد این صنعت توسط شخص دیگری به نام «حاج داداش» از مشهد به اصفهان برده شد و در آنجا رونق گرفت. شیوه به این صورت است که قطعات ریز سنگ فیروزه بر قسمت‌هایی از سطوح آن به‌صورت فرم موزائیک در کنار هم روی ظرفی از جنس مس، نقره، ورشو یا برنز چیده می‌شود.

میناکاری: میناکاری هنر تزئین فلزات با مواد رنگی مات یا شفاف با کمک گرفتن از آتش است. همه‌ مصنوعات فلزی از جنس طلا، نقره، مس، برنج و برنز که به‌وسیله‌ لعاب سفید یا رنگی پوشیده‌ شده و با رنگ‌های مختلف، خطوط و نقش و نگاری بر اثر حرارت روی آن ایجاد شده باشد، در زمره‌ محصولات میناکاری قرار دارد، اما امروزه، این هنر بیشتر روی مس انجام می‌شود، با وجود این می‌توان روی طلا و نقره نیز آن را انجام داد. مرکز تولید محصولات میناکاری، شهر اصفهان و شیراز است.

مس: مس نیز شامل ظروف مسی است که پس از سال‌ها فراموشی امروزه دوباره مد شده و در آشپزخانه‌ها جای خود را پیدا کرده است.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است